
След по-малко от месец блокчейн мрежата на Ethereum навършва 10 години, по време на които Ethereum се превърна в най-децентрализираната и сигурна публична блокчейн мрежа.
Днес тя стои в основата на употребата на блокчейн в редица сектори, сред които разплащания със стабилни монети, търговия с финансови инструменти и активи, както в традиционните финанси, така и в децентрализирана среда (DeFi), сочи доклад на Belayer.
Това нямаше да бъде възможно без няколко ключови подобрения на основния протокол на Ethereum, сред които:
- “Burn mechanism”, EIP-1559 (август 2021) - драстично намалява инфлацията на ETH и прави възможна дефлация при засилено използване на мрежата;
- “The Merge” (септември 2022) - мрежата намали своя енергиен отпечатък с 99.9% и замени модела за постигане на консенсус между валидатори от Proof of Work на Proof of Stake. Този преход увеличи драстично потенциала за децентрализация на мрежата и постави основи за следващи ключови нововъведения;
- “Blobs” (март 2024), намали десетократно таксите за операции в Ethereum L2 мрежи;
- “Smart-accounts” (май 2025) - разширява функциите и улеснява работата с Ethereum wallets.
Иновацията не спира
Непрекъснатото подобрение на Ethereum мрежата не свършва дотук. След рокади oт началото на годината, Ethereum Foundation - ядрото от разработчици на основния протокол, работи активно по няколко направления.
Всички те едновременно увеличават капацитета на основния L1 протокол и всички прилежащи L2 мрежи, без да се жертват основните качества, а именно сигурност и децентрализация. В близките от 1 до 3 години се очакват:
- значително увеличение на gas-лимита на блок;
- по-кратко време за създаване на блок;
- удвояване на blob-пространството при всеки голям ъпдейт;
- съкратена пътна карта към zkEVM на самия L1.
Тези подобрения са заложени в предстоящите хард-форкове Fusaka (ноември 2025 г.) и Glamsterdam (2026 г.) и отговарят на нуждите, както на крайните потребители, така и на институционалните участници.
Днес Ethereum обработва между 300 и 500 транзакции в секунда с пикове над 2 000; прогнозите сочат многократно увеличение през следващите 1- 3 години.
Употреба на Еthereum мрежата
Stablecoins
Стабилните монети укрепват позициите си в разплащанията. Пазарната капитализация на стабилните монети в обръщение достига $242 млрд , a обемът на търговия за последните 30 дни е 2.8 трлн. долара.
Ethereum е водещата блокчейн мрежа за сетълмент с пазарен дял от 54%, като след нея се нарежда Tron (широко използвана в Азия мрежа) и L2 блокчейн мрежи на Ethereum (Arbitrum, Base и други) с други 4%.
Приетият в Американския Сенат GENIUS Act (68-30 гласа) дава федерална рамка за емитентите на стабилни монети и, независимо от временния процедурен стоп в Камарата, вече кара Visa, Mastercard и PayPal да тестват on-chain разплащания с USDC и PYUSD.
Наскоро JP Morgan също представи своята L2 мрежа за употреба на стабилни монети в междубанкови разплащания, като се очаква примерът й да бъде последван и от Bank of America.
Наред с тях ключови компании за сектор онлайн търговия, като Shopify и Stripe , отдавна заявиха своята готовност да включат регулирани стабилни монети в своите продукти.
Това ще доведе до голям ръст в броя циркулиращи стабилни монети. Финансовият министър на САЩ, Скот Бесент очаква ръст на стабилните монети до 3.7 трилиона долара в следващите 5 години, като това ще доведе до дигитална икономика подплатена с дигитална валута, която е обезпечена в американски долари.
В макроикономически план, това води до повишено търсене на американски дълг и валута, тъй като американските компании емитенти са задължение да поддържат 100% обезпечение под формата на USD и ДЦК на САЩ.
Oчаква се компаниите, които имплементират стабилни монети в своята дейност, да пожелаят да подсигурят мрежата през staking на ETH.
RWA - Токенизирани активи
Токенизацията на реални активи върху Ethereum излезе от пилотен режим. Robinhood стартира собствена L2-верига върху Arbitrum, позволявайки 24/5 търговия с над 200 U.S. акции и ETF-и под формата на „wrapped-equities“ за европейските си клиенти – директен отговор на надигащите се RWA-фондове и на изискванията на SEC, която засега приема токенизираните ценни книжа, стига да са регистрирани и KYC-проследими.
Най-големият от тях BUIDL на фонда за управление Blackrock има пазарна капитализация от 2.8 млрд USD.
Еthereum мрежата и L2 мрежи върху Ethereum са предпочитаният начин за токенизиране на активи в света на традиционните финанси. SEC запазва принцип „same-risk-same-rules“, но толерира токенизация, стига активите да са регистрирани, което валидира тезата за RWA върху ETH.
Децентрализирани финанси (DeFi)
DeFi остава нервната система на екосистемата. По данни на DefiLlama oбщата сума на USD заключени в DeFi протоколи възлиза на 130 млрд долара, от които 83 милиарда са в Ethereum екососистемата.
Това са средства, които се използват за предоставяне на ликвидност на децентрализирани борси и кредитиращи децентрализирани протоколи.
L2-мрежите вече генерират над половината от обема на децентрализираните борси, а те от своя страна заемат все по-голям пазарен дял от общия обем на търговия с криптоактиви.
По-широко използване на Ethereum мрежата води до “burn” на ETH актива и увеличава неговите дефлационни качества.
Употреба на ETH като дигитален, криптоактив
ETH Treasuries
ETH се превръща в корпоративен резервен актив. На фокус в последния месец са компании, чийто бизнес е изцяло съсредоточен върху изкупуването на ETH и неговото дългосрочно държане с цел постигане на доходност от staking и DeFi.
Само през последния месец компанията Bit Digital замени биткойн резервите си и вече държи 100 603 ETH, като това не е единствената биткойн майнинг компанията, която преобръща своя бизнес в посока попечителство на ETH.
SharpLink (SBET) вече притежава 300 000 ЕTH, равняващи се на над 1 млрд. USD, като продължава да купува ETH за десетки милиони всеки ден, като често прави това от други дългосрочни притежатели като Ethereum Foundation, елиминирайки излизането им на свободния пазар. Oбщият стейк на SBEТ генерира 3.1 - 3.4% реален годишен доход на компанията.
Тази стратегия се споделя и от BitMine Immersion (ETH 160 000), която се ръководи от известния доскоро като силен про-биткойн глас - Том Лий. Коинвеститор в компанията е Питър Тийл.
Всички тези компании се надпреварват в изкупуването на ETH с публични средства от предлагане на своите акции на регулирани борси, като се опитват да изпреварят интереса на други, по-големи институционални инвеститори.
Борсово търгувани продукти (ETP) върху ЕTH
Поради своята регулаторна яснота и сигурност т.нар. “крипто ETF-и” са тези финансови инструменти за експозиция към крипто, които са предпочитани от институционални и акредитирани частни инвеститори.
В последните месеци положителният нетен приток на средства в ЕТH базирани ETF-и настига този на Bitcoin, а в някои дни дори го надминава по обем на търговия и положителен приток, въпреки далеч по-малката обща капитализация на криптоактива.
По всичко личи, че този интерес не затихва, като се наблюдава устойчив ръст. Kоличеството ETH в борсово търгувани продукти възлиза на 4.3 милиона ETH, или 3.5% от всичкия ETH в обръщение.
Търсене
За последните четири години количеството ETH в обръщение нараства от 117,2 милиона до 120,9 милиона или увеличение с 3,7 милиона ETH при годишна инфлация от 0.8% и 0.1% за последните 3 години след преминаването към Proof Of Stake. За същият период инфлацията на BTC в блокчейна на Bitcoin e 1.3%.
Комбинацията от компании попечители на ETH и ЕTH ЕTF-и води до изключително засилено търсене на актива:
- За последните 30 дни ETF положителния прилив възлиза 725 000 ETH или на ~10х над общата емисия, а корпоративните покупки донасят още десетки хиляди.
- Само в рамките на 15.07.2025 общият обем изкупен от компании и ETF-и достигна 126 344 ETH, което драстично надминава новоиздадените ETH за същия период 2,244 ETH за цялата Ethereum мрежа.
- Само за последната седмица ETH ЕТF-и са изкупили над 300 000 ЕTH, и ако този тренд се задържи, това ще резултира в 6.5% от цялото предлагане на ETH.
Дисбалансът подчертава колко бързо се свива свободното предлагане.
Регулаторна среда
Регулаторната среда в САЩ се прояснява. Т.нареченият „Crypto Week“ в Конгреса на САЩ, който се провежда тази седмица включва влизането в сила на GENIUS и CLARITY Act. Първият въвежда регулация за стейбълкойни, вторият – за стокови дигитални активи и неиздаващи доход DeFi-протоколи.
Въпреки спъването на процедурния вот във вторник, мнозинството на републиканците, обещава повторен вот, а вече одобреният от Сената текст показва, че двупартийният консенсус дава път на Ethereum-базираните приложения да се развиват под ясни регулаторни рамки – ключово условие за следващия институционален цикъл на криптактивите.
The Bull Case
Комбинираният ефект от завършените технологични ъпгрейди, регулаторната яснота и рекордното институционално търсене превръща Ethereum в уникален хибрид между висококапацитетна смарт-контрактна инфраструктура и потенциално дефлационен, но и доходоносен дигитален актив.
* Новините и другите материали, публикувани в този доклад, са само с информационен характер и не представляват препоръка или предложение за извършване на сделки с криптовалути, криптотокени или други продукти на блокчейн технологиите. Продуктите на блокчейн технологиите (криптовалути, криптотокени, умни договори и други) не подлежат на регулация и правна защита от правото на РБ и ЕС към настоящия момент. Сделките с продукти на блокчейн технологиите (криптовалути, криптотокени, умни договори и други) са с висока степен на риск.