Ако сте си купували нови дрехи наскоро, вероятно сте забелязали, че имат етикети, които лесно се премахват. Опъвайки внимателно етикета, можете да издърпате края на разхлабения конец и да го свалите.
Въпреки че върху дрехите се пришиват етикети от десетилетия, част от индустрията се чуди дали няма по-ефективна форма, чрез която информацията за състава и грижите да достига до потребителя.
Защо се нуждаем от етикети?
Етикетите обикновено съдържат информация за това как да се грижите за продукта, къде е произведен той и какво е съдържанието му. Те са особено важни за облекла, за чието почистване се използва химическо чистене, тъй като уточняват какви химикали могат безопасно да бъдат приложени.
Освен това, етикетите са гаранция, че ако се грижите правилно за продукта, ще можете да го използвате възможно най-дълго. В бъдеще обаче може те изобщо да не съществуват.
Миналата година Американската асоциация за облекло и обувки проведе кампания за премахване на етикетите в полза на сканируеми кодове, отпечатани директно върху тъканта или използващи чипове, вградени в нея.
Европейската комисия пък даде срок до 2030 г. всеки текстилен продукт, продаван на територията на съюза, да има дигитален паспорт.
Дигитализирането на етикетите означава, че могат да се споделят повече подробности за материалите и произхода им, багрилата и други химически вещества, въздействието върху околната среда от производството и решенията в края на жизнения цикъл, както и гаранция, че информацията може да се актуализира.
Международни марки, като Sheep Inc и Ralph Lauren, вече са внедрили технология за сканиране в облеклата си – въпреки че етикетите на последната помагат на потребителите и да проверят автентичността на продукта.
Цифровите етикети вероятно ще направят дрехите по-достъпни за хората с увреждания, докато липсата на етикет може да осигури по-голямо удобство на хората със сензорни проблеми.
Как да премахнете етикетите без да повредите дрехите?
Ако етикетите ви дразнят, най-добре е да ги премахнете внимателно. Това може да се случи по два начина: да ги изрежете или да ги разшиете.
Вижте как етикетът е прикрепен към дрехата. Ако е зашит в шева, така че не можете да видите ръба му, ще трябва да го отрежете внимателно с малки, остри ножици. Не забравяйте да режете възможно най-близо до ръба на тъканта.
Ако можете да видите линия от шевове по ръба на етикета, трябва да можете го разшиете. Започнете от единия край на линията на шева, като издърпате горния конец. Внимавайте да не премахнете конците от шевовете на дрехата.
Какво да правим с етикета?
Запазването на етикета ще вдигне стойността на дрехата, ако решите да я препродадете. Ако имате такива намерение, отстранете етикета и го приберете. Друга възможност е да го прикрепите отново към дрехата, но на по-удобно място. Например вътре в джоба.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
С елементи от масивно злато: Rolls-Royce създаде Phantom Goldfinger
преди 15 минЗащо пазарът на дрехи втора употреба е в криза?
преди 27 минКитай затяга хватката върху световния пазар на минерали и метали
преди 1 часHello Kitty на 50: Лицето без уста, изградило империя за $80 млрд.
преди 1 часАко сте на 28 г.: Как се набират милиони за инвестиции в стартъпи?
преди 1 часПродажбите на iPhone осигуриха ново рекордно тримесечие за Apple
преди 2 часаПрочети още
Русия глобява Google с повече пари, отколкото има в целия свят
darik.bgОтбелязваме Деня на народните будители
darik.bgКралицата на Хелоуин Хайди Клум: Образите през годините (СНИМКИ)
darik.bgТомаш: Локо Пд винаги се бори докрай, очаква ни пореден сериозен тест (ВИДЕО)
dsport.bgОфициално: ЦСКА обяви новия си главен скаут
dsport.bg7 хил. недоносени бебета се раждат в България годишно
9meseca.bg3 дизайнерски тенденции, с които ще се сбогуваме през 2025 г.
idei.bgТрикове, с които ще направите прането по-лесно
idei.bg5 неща, които правят вашата кухня да изглежда организирана
idei.bg