
Калундборг - пристанищен град с население от 16 000 души в Дания, който се намира на около час път с кола от Копенхаген, се доближава възможно най-много до представата за съвременен град, обхванат от златна треска.
Това е основният производствен център на лекарството за отслабване Wegovy. Акивното вещество семаглутид, използвано в него и в медикамента за диабет Ozempic, се произвежда в завод в този град, а компанията майка Novo Nordisk е инвестирала над 8.5 млрд. долара в населеното място.
Това се равнява на почти целия БВП на Монако.
Да бъдат убедени хората да живеят в града обаче не се оказва толкова лесно. Има приток от служители и строителни работници към завода сутрин и отлив следобед – местните го наричат "Опашката Novo" и препоръчват пътищата да се избягват в тези часове всеки ден.
Много малко от тези работници остават в града, тъй като повече от тях не живеят в него и шофират всеки ден до работа.
Какво може да не се харесва в Калундборг след направени инвестиции от над 500 000 долара на жител?
Зад тези „розови“ числа градът е изправен пред редица предизвикателства - от запуснати училища, до ниски доходи и много деца с наднормено тегло.
Оценките по датски език и математика в държавните училища в града са под средните за страната. Някои учебни заведения в периферията му разполагат с малко съоръжения вътре или вън.
“Ако видите това, ще си кажете, че ще живеете в някои от големите градове наоколо и ще шофирате до Калундборг, за да работите," казва пред BBC регионалният съветник Хеле Лаурсен.
Тя твърди, че училищата изпитват затруднения с привличането на учители с опит, което подхранва ниските очаквания сред много родители. В крайна сметка, те смятат, че децата им винаги могат да получат работа в завода на Novo Nordisk. Защо тогава да си правят труда да учат в университет?
Някои от младите хора смятат, че на този етап градът предлага скучен живот и искат да го напуснат, за да учат. Други пък искат да се върнат след това с надеждата, че тогава ще има повече възможности за работа, за да могат да се насладят повече на природната му красота.

Проблеми и надежди
Брайън Сондер Андерсон, който управлява киносалона Blue Angel и е ръководител на местната асоциация на търговците, посочва, че супермаркетите и пекарните процъфтяват, тъй като работниците се стичат към тях в обедната си почивка.
Други магазини, като такива за обувки и облекло, обаче отварят и скоро след това затварят, защото много от работниците живеят на други места.
Града обитават много семейства с ниски доходи, които не могат да си позволят стандарта на Копенхаген, където наемите и цените на имотите скочиха. Така някои от тях разчитат на социални помощи, а други на работата в завода.
Калундборг има и проблем с общественото здраве – той е сред 5-те процента от датските градове с най-много деца с наднормено тегло.
Междувременно, Novo Nordisk вече е най-скъпата европейска компания с приходи в размер на над 33 млрд. долара за миналата година, което повиши пазарната ѝ капитализация до над 500 млрд. долара.
Инвестициите в града имат за цел да добавят 1 250 нови работни места към 4 500-те служители в завода в Калундборг и да увеличат производството на най-добре продаващите се лекарства.
И докато компанията съставлява около 1% от работната сила в Дания, тя допринася с по-значителен дял от икономическия растеж.
Датската икономика нараства с 1.1%, в сравнение с първите девет месеца на 2023 г. Ако бъде изваден фармацевтичният сектор обаче, в който доминира Novo, икономиката, всъщност, се свива с 0.8%.
Някои анализатори предупреждават, че части от страната рискуват да станат прекалено зависими от фармацевтичната индустрия.
Кметът на града Мартин Дам е оптимистично настроен, като твърди, че всяка година се създават над 1 000 нови работни места, а млади хора с радост наричат Калундборг свой дом.
“В Европа хората се местят от селските района към големите градове, а тук движението е в обратната посока. Това е малкият град, който привлича големи инвестиции."
Той също така твърди, че училища се обновяват или че вече разполагат с добри условия и че с времето увеличаващият се просперитет ще доведе и до по-здравословен начин на живот.
Мигел, 18-годишен студент от Мадрид, който учи биотехнологии в един от новите университетски курсове в града, се е присъединил към местен футболен отбор, в който има играчи от Бразилия, Мексико, Полша и Украйна.
"Тук има много хора от различни националности и почти всеки, който съм заговорил на английски, отговаря на английски," казва той.
Аманда от Бразилия твърди, че в града има възможности. Тя получава работа, записва двете си малки деца в местно училище и се надява, че те ще останат тук и за висшето си образование.
Строи се и нова магистрала, която да облекчи постоянните задръствания в града, но това да бъдат накарани хората да живеят тук ще бъде реалното решение на проблема.
Гимназисти смятат, че градът се намира на нещо като кръстопът. "Мисля, че след пет години Калундборг ще се е разраснал доста и се надявам да се е превърнал в мултикултурен град. Ако това се случи, може да обмисля да се върна отново тук", казва една от тях.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Още по темата
- Европейските икономики, които щатските мита ще засегнат най-силно
- Технологичен гигант с офис в България е най-скъпата европейска публична компания
- Дания ще бори дийпфейк съдържанието, като даде на хората авторски права върху собствените им черти
- За дни: Богатството на мистериозен китаец скочи до $33 млрд. и падна до $10 млрд.
ИНТЕРИОРНИ ВРАТИ HÖRMANN
Калкулатори
Най-ново
Ниските нива на Дунав вдигат цената на корабоплаването
преди 8 мин60-дневно пътешествие ви води на четири континента
преди 9 минШофьорите на таксита са най-силно изложени на замърсяване с фини прахови частици
преди 12 минНа море в България: Бяла
преди 27 минИ Scope Ratings повиши рейтинга на България
преди 40 мин5100 тона малини произведени у нас през 2024 г.
преди 45 минПрочети още
Атанас Чобанов: Бухалките на Пеевски няма да излязат в отпуска
darik.bgД-р Ивайло Митковски: Срещу кмета на Варна има съдебен произвол!
darik.bgТакса над 28 000 лв., за да учиш химия в Софийския университет! Как така!?
darik.bgМач ЕкстрасенсИ: Челси срещу ПСЖ – кой ще стане световен шеф?
dsport.bgТрансферен гаф на Лудогорец премина в Йордания
dsport.bgРаждането не трябва да бъде битка – лична история, която предизвика реакция
9meseca.bg