Миналия месец два големи урагана - Хелън и Милтън, нанесоха имуществени щети за между 51.5 млрд. и 81.5 млрд. долара, най-вече на югоизточните щати в САЩ, сочат оценки на CoreLogic.

Това са големи поражения, но само малка част от онова, което климатичните промени са стрували на хората по света.

Нов доклад отправя предупреждение за климатичните промени и природните бедствия, като установява, че общата стойност на нанесените от тях поражения възлиза на трилиони долари.

Докладът на Международната търговска палата (ICC), който излиза на фона на започващата през тази седмица в Азербайджан Kонференция на ООН за климата, установява, че общата стойност на пораженията от свързани с климата екстремни метеорологични събития възлиза на близо 2 трлн. долара в периода 2014 - 2023 г., което се равнява приблизително на икономическите щети от световната финансова криза от 2008 г.

ICC, коятo е най-голямата бизнес организация в света, насърчава международната търговия и инвестиции.

В доклада от организацията посочват, че той има за цел да накара правителства и компании да ускорят политиките си, които биха намали емисиите на парникови газове, които допринасят директно за глобалните климатични промени.

Джон Дентън, генерален секретар на ICC, заяви пред CNN: 

“Точно както световната финансова криза беше посрещаната с бърз и съгласуван отговор от страна на световните лидери, има нужда правителствата да разберат, че икономическият ефект от климатичните промени изисква реакция с подобна скорост и решителност.”

Докладът на ICC излиза по-малко от седмица, след като Доналд Тръмп беше избран отново за президент на САЩ. Той обеща да отмени климатичните регулации в страната, в това число ограничения за замърсяване от изпускателни тръби и електроцентрали.

При предишния си мандат Тръмп изтегли САЩ от Парижкото споразумение за климата, заявявайки, че то обременява несправедливо американците в икономическо отношение.

В доклада на ICC са анализирани близо 4 000 метеорологични събития на шест континента през последното десетилетие, като се комбинират паричните щети от унищожението на домове, компании и инфраструктура и ефекта от екстремното време върху човешката производителност.

В него се установява, че близо 1.6 милиард души са били засегнати от тези метеорологични събития и се казва, че засегнатите и щетите единствено ще се увеличават с времето.

Броят на регистрираните климатични бедствия нараства с 83% за периода 2000-2019 г., в сравнение с 1980-1999 г., според ICC.

През 2022 и 2023 г. икономическите поражения достигат 451 млрд. долара, което е 19% повече, в сравнение с годишната им средна стойност в предходните осем години, се казва в доклада.

“Данните от последното десетилетие определено показват, че климатичните промени не са бъдещ проблем – загубите на производителност от екстремни метеорологични явления се усещат тук и сега от реалната икономика,” казва Дентън.

Отделни данни, публикувани през миналата седмица от Службата за изменение на климата Коперник на Европейския съюз (C3S), потвърдиха, че светът вероятно ще постави мрачен рекорд тази година и 2024 г. се очертава като най-горещата в историята.