
Жълти багери издигат огромни купчини от пръст, докато строителни работници се подготвят да излеят основите на това, което се очаква да се превърне в най-големия кампус за стартъп компании в Европа.
Проектът е разширение на Maria 01 - споделено офис пространство за работа и събития за предприемачи и инвеститори, както и за по-големи корпорации, които искат да си сътрудничат с технологични стартъпи.
Изградените вече съоръжения в момента се ползват от около 240 стартъп компании. Те са разпрострени в шест сгради, където преди това се е намирала първата болница в града, основана през 19-и век и известна с лечението на пациенти с чума.
Днес настоящият обект с площ от 20 000 кв. м е център за компании, които разработват иновативни здравни технологии, както и на стартъпи в сферата на AI, киберсигурността, игрите и отбранителните технологии.
"Цялото място наистина се основава на общността," казва пред BBC главният изпълнителен директор на Maria 01 Сарита Рунеберг.
"Ние събираме хората, така че да могат да общуват и да намират различни видове ресурси за разрастването на своите бизнеси."
Има и офис екстри, като маса за билярд, джаги, клубове за бягане и ледено къпане и в напълно финландски стил - сауна. Рунеберг казва:
"Нямаше да сме истински стартъп, ако не разполагахме със собствена сауна тук!"
И макар споделените офис пространства за технологични компании да са добре утвърдени в скандинавските държави, Maria 01 е най-голямото по рода си в региона.
То се управлява от организация с нестопанска цел, която е частично финансирана от град Хелзинки, инвестирал над 6 млн. евро в този център от отварянето му през 2016 г.
Рунеберг смята, че това ще се превърне в най-големия кампус за стартъп компании в Европа след завършването на три нови сгради до 2028 г., с което площта ще бъде увеличена с 50 000 кв. м.
По-късно през годината ще бъде пусната и програма акселератор, която има за цел да подкрепя и напътства бързо растящи стартъп компании. Настоящи и бивши членове на този хъб вече са осигурили общо над 1 млрд. евро финансиране.
Това представлява около 40% от цялото финансиране в ранен етап, което са набира годишно от финландски стартъп компании.
Белгиецът Рубен Байрън е съосновател на стартъп, който предлага облачни услуги на AI разработчици. Той вече е разраснал бизнеса си от няколко служители до екип от около 40 души, които работят в отделни офиси в бившата болница, както и дистанционно.
Финландия - стабилно име на технологичната сцена
Макр и не толкова зрял или известен в световен мащаб, както други европейски стартъп центрове, например Швеция и Великобритания, Финландия гради стабилно име на технологичната сцена през последните две десетилетия.
Малката скандинавска държава, която е с население от около 5.6 милиона души, създава 12 еднорога (компании с пазарна стойност от над 1 млрд. долара), сред които Oura, Supercell, Rovio и платформата за доставка на храна Wolt.
Миналата година глобалният индекс на Startup Blink определи стартъп екосистемата на Финландия като седмата най-добра в Европа и 14-ата най-добра в света.

Прозрачната и отворена бизнес култура във Финландия също има своя принос за това.
Дясната управляваща коалиция на Финландия, която дойде на власт през 2023 г., се е заела с мисията да изкачи страната още по-високо в глобалните индекси, посочвайки в официалната си програма, че иска Финландия да се превърне в лидер в насърчаването на динамична екосистема на стартиращи и развиващи се компании.
"Тук не става въпрос само за класации," казва Марио Илмари, ръководещ екипа за стартъп услуги в държавната агенция Business Finland, която насърчава инвестициите и иновациите.
През 2024 г. само Business Finland е инвестирала 112 млн. евро в стартъп компании, което представлява увеличение от 30% на годишна база.
"Истинската цел е да създадем среда, в която да възникнат наши иновативни стартиращи компании и наистина да се справят с глобалните предизвикателства."
Агенцията се надява, че това ще насърчи растежа на финландската икономика, която навлезе в рецесия през 2023 г. и в момента бавно се възстановява. Централната банка на Финландия прогнозира, че икономиката ще нарасне с под 1% през тази година.
Страната също така се опитва да привлече повече талантливи служители от цял свят, като предлага разрешителни за стартъпи на международни основатели, които искат да развият бизнеса си във Финландия.
Тези предприемачи отговарят на условията за т. нар. пакет в подкрепа на меко приземяване, предоставян от Business Finland.
"Те предоставят съвети, подкрепа, понякога и безвъзмездна помощ за началната фаза," обяснява Лалин Кейван, роден в Турция предприемач от Maria 01, който казва, че тази схема е била една от основните причини да се премести в Хелзинки.
Рекламната кампания на Business Finland, насочена към предприемачи, които биха се преместили, набляга и на социалните фактори. Финландците дават приоритет на благосъстоянието, освен това в страната се предлагат безплатно образование и субсидирано здравеопазване и детски грижи.
"Не ви се налага да избирате между това да градите компания, която се разраства бързо и да се наслаждавате на живота, защото можете да правите и двете," казва Илмари.
Конкурентът Швеция
Може да се спори обаче дали всичко това е достатъчно, за да може Финландия да се конкурира с по-установените европейски стартъп центове. Данни предполагат, че тя трябва да измине дълъг път, за да настигне съседна Швеция, която отдавна е скандинавският любимец на стартъп сцената.
Страната е дом на над 40 еднорога, сред които стрийминг гиганта Spotify, финтех компанията Klarna и разработчика на игри King. В класацията за екосистеми на Startup Blink Швеция се нарежда на второ място в Европа след Великобритания и на първо място в ЕС.
През последното десетилетие тя е привлякла над 29 млрд. долара финансиране, в сравнение с малко над 8 млрд. долара за Финландия, според данни на Atomico.
Микаел Пентикайнен, главен изпълнителен директор на Федерацията на финландските предприятия, казва, че страната в момента губи подкрепа сред предприемачите - въпреки подхода си, насочен към подкрепа на стартъп компании и бизнеса.
Проведено наскоро проучване на организацията установява, че 41% от собствениците на малки и средни бизнеси са доволни от действията на коалицията, в сравнение с 54% през юни.
Една от вероятните причини за това понижение, според Пентикайнен, е решението за повишение на ДДС от 24% на 25.5% през септември, като това е най-високата ставка в Западна Европа.
Правителството заяви, че това е "труден, но необходим" ход, който има за цел да стабилизира публичните финанси. Пентикайнен обаче смята, че това може да направи финландската стартъп екосистема не толкова конкурентоспособна за чуждестранните основатели на компании.
Финландското правителство също така наскоро затегна изискванията за получаване на гражданство, което означава, че чуждестранните предприемачи вече трябва да прекарват поне по осем години в страната - вместо пет, за да получат паспорт.
Скоро също така ще трябва да полагат тест върху въпроси, свързани с финландското общество и култура, ако искат да се установят дългосрочно в страната.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Тайните за дълъг и щастлив живот на една столетница
18.04.2025Четири начина да отгледате психически силни деца
18.04.2025JA Bulgaria и БФС ще учат млади футболисти на финансова грамотност
18.04.2025Любимите марки коли на американските богаташи
18.04.2025Защо намаляват осветлението в самолета при излитане и кацане?
18.04.2025Какво обезщетение можем да получим, ако останем без работа?
18.04.2025Прочети още
По-ниски такси за лични карти до края на годината
darik.bgКейти Пери в Космоса: Исторически полет или зрелищна инсценировка?
darik.bgКак един кръст и три гвоздея промениха света: Защо празнуваме Разпети петък?
darik.bgСедмото място на ЦСКА е почти невиждана катастрофа
dsport.bgБУТОНКИТЕ: ЦСКА в първенството: Ту-тууу…
dsport.bgРазпети петък с малко дете – как да обясним празниците на най-малките?
9meseca.bg