Месар от Североизточна Германия смята, че има новаторско решение на нарастващия проблем с миещите мечки в страната: превръщането им в колбаси и други месни продукти.

Ловецът Майкъл Райс, който създава месарница в Каде, на около 90 километра западно от Берлин, през 2022 г., казва пред CNN, че е стигнал до идеята, след като се опитал да измисли забележителен продукт за международен панаир на храните.

Той разбира, че миещите мечки, убити като вредители, просто се изхвърлят в кошчето и решава да попита местните служители дали могат вместо това да бъдат преработени и превърнати в храна.

След като получава зелена светлина, Рейс започва да прави своите „топки от миеща мечка“ - кюфтета от месото на енот, които, според него, се оказват хит на панаира и сред клиентите в магазина му, наречен Wildererhütte.

Скоро Рейс започва да продава онлайн и сега произвежда общо седем продукта от месо от миеща мечка, включително салам. „Ние сме единственото място в Европа, в което се продава месо от миеща мечка“, казва Райс пред CNN.

„Хората идват отвсякъде, понякога карат 150 километра, за да дойдат до моя магазин, защото искат да опитат миеща мечка.“

И това не е просто необичайна новост.

„Приема се добре. Никога никой не е казвал, че е отвратително или че не може да го яде. Честно казано, всички го харесват. Какъв е вкусът му? Не е много различно от другите меса, които познавате. Няма уникален вкус. Малко по-меко е от другото месо“.

Решение на сериозен проблем

Въпреки че продуктите на Райс от миещи мечки са се превърнали в атракция за посетителите на Каде, те са отговор и на сериозен проблем.

След като са внесени в Германия за използване във ферми за кожи през 20-те години на миналия век, миещите мечки са пуснати за първи път в дивата природа през 1934 г., според Съюза за опазване на природата и биоразнообразието (NABU).

Оттогава бозайниците, които са силно приспособими и могат да живеят както в градове, така и в гори и пасища, се размножават бързо. Сега в страната има около 2 милиона миещи мечки, според германската агенция DPA, позоваваща се на изследователи от Гьоте-Университет във Франкфурт.

Животните, които са родом от Северна Америка, обикновено тежат около 10 кг, но големите мъжки могат да достигнат 20 кг. Сега те представляват опасност за домашното биоразнообразие, особено за влечугите и земноводните, които ядат, според германското общество за изследване на природата Senckenberg.

Въздействието им върху застрашените видове е такова, че някои призоваха популациите на миещи мечки да бъдат управлявани. NABU - едно от най-големите и известни природозащитни общества в страната, обаче казва, че ловът им не е решение.

Въпреки че първоначално са били защитени, миещите мечки вече могат да бъдат ловувани в почти всяка германска провинция, но как властите да се справят с тях остава спорен въпрос.

Вместо ловуване трябва да се предприемат мерки за по-добра защита на застрашените видове като цяло – което означава, че те биха били по-малко изложени на риск от миещи мечки, казват от NABU.