
Икономиката на Германия се свива за втора поредна година. Брутният вътрешен продукт на Германия е спаднал с 0.2% през 2024 г., според Федералната статистическа служба на страната, след като отчете свиване от 0.3% през 2023 г.
Статистиката подчертава предизвикателствата, пред които е изправена втората най-голяма икономика в Европа, докато се опитва да възстанови растежа си, пише CNN. Това е първият случай от началото на 21-ви век, в който германският БВП се свива за две поредни години.
Данните идват само седмици преди решаващите предсрочни избори, свикани след като управляващата коалиция в Германия се разпадна в края на миналата година поради несъгласия именно относно мерките за подкрепа на слабата икономика на страната.

VW - илюстрация на германските проблеми
Кризата в най-големия производител в страната Volkswagen е доказателство за проблемите, пред които е изправена германската икономика. През декември автомобилният концерн обяви мащабни промени в операциите на родна територия, включително съкращения на повече от 35 000 работни места и планове за прехвърляне на част от производството в Мексико.
Подобно на Volkswagen, цяла Германия е изправена пред високи разходи за труд, слаб растеж на производителността и все по-силна конкуренция от Китай.
Освен това страната не може да разчита на експорта към втората по големина икономика в света, тъй като Китай вече произвежда у дома много от стоките, които преди внасяше от Европа.
Според анализ на ING, индустриалното производство в Германия остава с около 10% под нивата си отпреди пандемията от COVID-19. Евентуални по-високи мита от бъдещата американска администрация може да влошат ситуацията поради потенциалното въздействие върху германския износ.
Негативен ще е ефектът и върху германските инвестиции, ако компаниите започнат масово да местят производствата си в САЩ.
Централната банка на Германия заяви миналия месец, че икономическата стагнация ще продължи и тази година, като БВП вероятно ще започне бавно да се възстановява през 2025 г.

Задават ли се още лоши новини?
Данните за БВП предвещават проблеми и за по-широката европейска икономика, която се затруднява с възстановяването след пандемията. Старият континент потенциално ще се изправи пред по-нестабилни отношения с един от най-големите си търговски партньори в лицето на Съединените щати.
Данни от статистическата служба на Европейския съюз показаха, че индустриалното производство в 20-те държави от еврозоната се е увеличило леко през ноември, в сравнение с октомври.
Все пак то остава с 9% под нивото си отпреди седем години, отчасти в резултат на цените на енергията, които са все още високи след нахлуването на Русия в Украйна, според Capital Economics.
Проучванията показват, че производството ще остане слабо през следващите месеци, а икономистите предупреждават, че структурните "насрещни ветрове", пред които е изправен автомобилният сектор на Германия, ще продължат да тежат върху индустриалния сектор на еврозоната още известно време.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Илия Кръстев: Можем да сме фактор, а не просто евтина дестинация
преди 3 часаБългария 2024: Смъртността намалява. Раждаемостта също
преди 4 часаДете повреди оценявана на €50 млн. картина
преди 5 часаИпотеките у нас с най-ниските лихви в историята
преди 5 часаБлизо 9% ръст на пътуванията на българи в чужбина през март
преди 6 часаГърция започва да отглежда киноа до границата с България
преди 6 часаПрочети още
Директорът на израелската служба за сигурност „Шин Бет“ подаде оставка
darik.bgСпирането на тока в Испания и Португалия не се дължи на кибератака, започва разследване на инцидента
darik.bgДете надраска шедьовър за милиони в холандски музей
darik.bgДисциплинарната комисия „одра“ Вили Вуцов
dsport.bgЦунами ''виси'' до последно за Разград
dsport.bgУчилищна тревожност: Как да помогнем на детето си?
9meseca.bg