Икономиката на Германия се свива за втора поредна година. Брутният вътрешен продукт на Германия е спаднал с 0.2% през 2024 г., според Федералната статистическа служба на страната, след като отчете свиване от 0.3% през 2023 г.
Статистиката подчертава предизвикателствата, пред които е изправена втората най-голяма икономика в Европа, докато се опитва да възстанови растежа си, пише CNN. Това е първият случай от началото на 21-ви век, в който германският БВП се свива за две поредни години.
Данните идват само седмици преди решаващите предсрочни избори, свикани след като управляващата коалиция в Германия се разпадна в края на миналата година поради несъгласия именно относно мерките за подкрепа на слабата икономика на страната.
VW - илюстрация на германските проблеми
Кризата в най-големия производител в страната Volkswagen е доказателство за проблемите, пред които е изправена германската икономика. През декември автомобилният концерн обяви мащабни промени в операциите на родна територия, включително съкращения на повече от 35 000 работни места и планове за прехвърляне на част от производството в Мексико.
Подобно на Volkswagen, цяла Германия е изправена пред високи разходи за труд, слаб растеж на производителността и все по-силна конкуренция от Китай.
Освен това страната не може да разчита на експорта към втората по големина икономика в света, тъй като Китай вече произвежда у дома много от стоките, които преди внасяше от Европа.
Според анализ на ING, индустриалното производство в Германия остава с около 10% под нивата си отпреди пандемията от COVID-19. Евентуални по-високи мита от бъдещата американска администрация може да влошат ситуацията поради потенциалното въздействие върху германския износ.
Негативен ще е ефектът и върху германските инвестиции, ако компаниите започнат масово да местят производствата си в САЩ.
Централната банка на Германия заяви миналия месец, че икономическата стагнация ще продължи и тази година, като БВП вероятно ще започне бавно да се възстановява през 2025 г.
Задават ли се още лоши новини?
Данните за БВП предвещават проблеми и за по-широката европейска икономика, която се затруднява с възстановяването след пандемията. Старият континент потенциално ще се изправи пред по-нестабилни отношения с един от най-големите си търговски партньори в лицето на Съединените щати.
Данни от статистическата служба на Европейския съюз показаха, че индустриалното производство в 20-те държави от еврозоната се е увеличило леко през ноември, в сравнение с октомври.
Все пак то остава с 9% под нивото си отпреди седем години, отчасти в резултат на цените на енергията, които са все още високи след нахлуването на Русия в Украйна, според Capital Economics.
Проучванията показват, че производството ще остане слабо през следващите месеци, а икономистите предупреждават, че структурните "насрещни ветрове", пред които е изправен автомобилният сектор на Германия, ще продължат да тежат върху индустриалния сектор на еврозоната още известно време.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Над $50 млрд. годишно е обемът на незаконните криптосделки
преди 40 минЯпония чупи рекорди с 36.8 млн. туристи през 2024 г.
преди 54 минКаква е тайната на щастливия баланс между работа и личен живот в Дания?
преди 1 часYettel отново е Top Employer, с резултат над средния за телеком бранша в света
преди 1 часКак AI Брад Пит измами французойка с €830 000?
преди 1 часTime Out: Това са най-добрите градове за посещение през 2025 г.
преди 1 часПрочети още
Милиардери и политици, но без звезди от шоубизнеса: Кой ще присъства на клетвата на Тръмп?
darik.bgИзстреляха първия български спътник “Балкан-1” (ВИДЕО)
darik.bgBillboard разкри кои са най-дългоочакваните албуми на годината
darik.bg''Попитай Спартачко'' не се оказа точната формула за диалог с феновете
dsport.bgЛевски тренира без капитана си
dsport.bgД-р Ирина Къцаркова-Драганова: Затлъстяването е един от най-честите проблеми в акушерството
9meseca.bg