Тъй като паякът джоро (Jorō) продължава да се разпространява в югоизточната част на Съединените щати, неговите вретенообразни домове могат да бъдат забелязани почти навсякъде - дори по електропроводи и светофари, надвиснали над натоварени пътища.
Типичните паяци - и повечето същества, са склонни да намират шума и смущенията от движението по близките натоварени пътища за твърде стресиращи, но джоро изглежда няма нищо против тях.
Това сочат данните от ново проучване, публикувано в Arthropoda и цитирано от CNN. То може да обясни защо паяците се забелязват редовно в градски райони, които местните представители на вида не обитават.
Учените предполагат, че тези конкретни същества могат да процъфтяват и да се разпространяват на подобни места в Съединените щати.
„Ако някога погледнете паяжина, разположена до път – тя се клати и създава какофония от смущения. Тези места са наистина сурови за живот. Но изглежда, че паяците джоро могат да живеят до тях“, казва водещият автор на изследването и научен сътрудник в Училището по екология Odum към Университета на Джорджия Анди Дейвис.
Толерантност към коли и хора
Паяците джоро, или Trichonephila clavata, са забелязани за първи път в Съединените щати около 2013 г., според Университета на Джорджия. Съществата, които растат до 10 сантиметра на дължина – или колкото човешка длан, оттогава се разпространяват бързо в югоизточните щати.
Те хващат плячката си с помощта на своите гигантски триизмерни мрежи. Джоро седи в средата на мрежата и чака да усети вибрация, което означава, че насекомо е уловено в капана.
Изследователите, стоящи зад новото проучване, включително Дейвис и студенти по екология, провеждат повече от 350 теста върху паяци на 20 пътя, използвайки камертон върху мрежата, за да симулират поведението на плячка.
Докато изследователите очакват шумните и натоварени пътища да пречат на ловните способности на паяка, тестовете установяват, че паяците в близост до пътища с умерен до интензивен трафик са по-малко склонни да атакуват симулираната плячка, отколкото тези в близост до пътища с нисък трафик.
Паяците в близост до интензивен трафик атакуват в 51% от времето, докато тези в по-малко натоварените райони - в 65%.
„Това наистина ни помага да се ориентираме докъде ще се разпространи видът. Ще остане ли ограничен на юг и в гористи райони или ще се премести в градовете, където вероятността за взаимодействие с хората се увеличава?“ казва Флойд Шокли от Националния природонаучен музей Смитсониън във Вашингтон.
Той не е шокиран, че видът изглежда има естествена толерантност към коли и хора. „Докато повечето от другите видове паяци се задържат в гората, джоро специално обичат градски местообитания“, казва Шокли. „Те се възползват от лесния достъп до плячка и не се интересуват особено от хората.“
Градският живот предлага улеснение за джоро, защото те изглежда предпочитат да изграждат мрежите си върху структури със светлини в близост, като например между сгради или на телефонни стълбове, казва Шокли, обяснявайки, че светлината привлича насекомите, с които се хранят паяците.
Авторите на изследването цитират предишни проучвания, според които натоварените пътища имат отрицателно въздействие върху разнообразието от насекоми, но джоро и много от неговите братовчеди от рода Trichonephila са изненадващо толерантни към градските условия, казва Дейвис, като избират да изградят домовете си в близост до оживени райони.
Изследователите не знаят защо тези паяци са по-подходящи за градския живот от други. Но Дейвис се надява да намери отговора на този въпрос с бъдещи проучвания, фокусирани върху физиологията на джоро и реакцията му на стрес.
„В сравнение с други видове паяци, джоро се характеризират с уникална реакция на стреса - те могат да живеят в стресираща среда“, казва Дейвис. Ученият провежда проучване през 2023 г., което установява, че видът е доста плах и има тенденция да „замръзва“, когато бъде обезпокоен.
Какво да направите, когато попаднете на паяк джоро?
Тъй като джоро продължава да се разпространява в региона, паяците представляват заплаха за местните видове, които са полезни за околната среда.
За момента не е регистрирано отрицателно въздействие, но тъй като продължава да се размножава, джоро могат да започнат да изместват местните паяци, тъй като са на същата диета.
Докато провеждат проучването, изследователите откриват доказателства за съжителство на джоро с местните паяци, казва Дейвис.
Паякът е отровен, но зъбите му не са в състояние да пробият човешката кожа. Така че, докато се препоръчва да се убиват някои инвазивни видове, като петнистата муха, джоро може да бъде оставен на мира, смята ученият.
Той се храни с видове, които са и добри, и лоши за околната среда, добавя той.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Новата кадастрална система тръгва до края на годината
преди 11 минСъздават транснационален Черноморски клъстер за синя икономика
преди 1 часИталия иззе от иманяри етруски артефакти за €8 млн.
21.11.2024Къде е Витошка в класацията на най-скъпите търговски улици през 2024 г.?
21.11.2024Британските родители удвояват паричните подаръци за пълнолетните си деца
21.11.2024Кои са най-големите производители на мляко в ЕС?
21.11.2024Прочети още
Изкуство или абсурд: Банан, залепен с тиксо за стена, се продаде за 6,2 млн. долара
darik.bgМемоарите на Меркел: За Тръмп и Путин от първо лице
darik.bgСвещеник бе отстранен от длъжност след провокативен клип на Сабрина Карпентър в църквата му
darik.bgОфициално: Гуардиола остава в Манчестър Сити до 2027
dsport.bgУчастник на Световното клубно първенство пита за звезда на Лудогорец
dsport.bgД-р Маринова за доброкачествени заболявания на гърдата
9meseca.bg11 прости детайла, с които банята ви ще изглежда като 5-звезден хотел
idei.bgИнтелигентни водомер – предимства и тенденции
idei.bgНай-честите грешки, които допускаме, когато използваме домакински уреди
idei.bg