Някои от най-големите производители на камиони в света, в това число Volvo и MAN, преработват двигатели с вътрешно горене, така че да работят с нискоемисионен водород вместо със замърсяващото дизелово гориво. Това представлява по-бързо решение на тяхното предизвикателство във връзка с енергийния преход, което може да вдъхне нов живот на умиращата технология.

Глобалната индустрия на камионите има сложната задача да балансира сериозно, за да постигне нулеви емисии. Електрическите батерии са прекалено тежки за дългите превози на товари, а зареждането им отнема прекалено много време. Използването на водородни горивни клетки за генерирането на електричество намалява теглото и удължава пробега на камионите, но преминаването към тази технология е скъпо, тъй като компаниите трябва да проектират нови системи за камиони.

По тази причина производителите на камиони и техните доставчици са насочили непосредственото си внимание към разработването на водородни двигатели с вътрешно горене като по-бързо и по-евтино решение, което може да разчита на съществуващите производствени линии, които от години са ключов икономически двигател в страни като Германия, казват пред Reuters ръководители на големи марки за производство на камиони.

Опасенията относно това какво ще се случи с хилядите работни места в заводите за двигатели се засилиха на фона на преминаването на производителите на камиони към батерии и горивни клетки.

"Всички работят по това", казва Райнер Рьоснер, вицепрезидент продажби в подразделението на двигатели на MAN Truck & Bus SE, която е част от подразделението за камиони от групата на Volkswagen, Traton, въпреки че зеленият водород, произвеждан от възобновяеми източници, все още не е широко достъпен. "Веднага щом водородът стане достъпен, търсенето на водородни двигатели с вътрешно горене ще нарасне".

В първия си пилотен проект MAN ще достави около 200 камиона с двигатели, които използват водород, на европейски клиенти през следващата година, който да ги тестват. Това е ключова стъпка към масовото производство

Производители на камиони все още инвестират в разработването водородни горивни клетки като казват, че има място и за двете технологии да съществуват заедно за различни видове превозни средства и приложения.

Шведският производител на камиони Volvo AB, която казва, че също ще има камиони с водородни горивни клетки "налични в търговската мрежа през втората половина на това десетилетие," планира клиентски тестове на водородни двигатели с вътрешно горене от 2026 г.

Водородните двигателите с вътрешно горене няма да съставляват повечето от продажбите на Volvo, казва главният технологичен директор на компанията Ларс Стенквист. "Количеството обаче ще бъде значително."

Андерс Йохансон, вицепрезидент, отговарящ за тежкотоварните превозни средства в базираната във Ванкувър Westport Fuel Systems, казва, че неговата компания вече е предоставила горивни системи за 6 000 камиона с двигатели с вътрешно горене, които използват природен газ или биогаз и могат лесно да бъдат приспособени да работят на водород.

Предизвикателствата

Въпреки че технологията е относително зряла, има и предизвикателства, които трябва да бъдат преодолени.

За разлика от горивните клетки, изгарянето на водород в двигател може да доведе до отделянето на вредни емисии, заради което ще е необходим филтър, казва Михаел Крюгер, старши вицепрезидент на Bosch.

Двигателната система на Westport в момента използва 1% за запалването на водорода, като това количество ще бъде намалено и в крайна сметка заменено с безвъглеродно гориво, казва Йохансон.

Водородните камиони също така се нуждаят от резервоари под налягане, които са по-големи от онези, използвани за дизел. По тази причина компании като базираният в Мюнхен стартъп Keyou работят по различни форми за свиването на размерите им. Резервоарите трябва също така да бъдат безопасни при всякакви условия, тъй като водородът е силно запалим газ.

Най-големият проблем за водородните двигатели с вътрешно горене и за горивните клетки обаче е оскъдната наличност на зелен водород.

ЕС и САЩ финансират проекти за зелен водород, заедно с производители на камиони като Daimler и енергийни гиганти като BP. Внедряването обаче е бавно, а изграждането на достатъчно инфраструктура за зареждане ще отнеме години.

Въпреки предизвикателствата, доставчици като Bosch и Cummins, казват, че производителите на камиони са възприели водородните двигатели с вътрешно горене, защото вече имат заводи и вериги на доставки, посветени на технологията.

"Искаме да сме бързи. По тази причина тази технология трябва да изиграе своята роля", казва Крюгер от Bosch.

Производители на камиони като Iveco Group и DAF, също работят по опции с водородни двигатели с вътрешно горене.

Миналата седмица германската Daimler представи два прототипа на превозни средства с водородни двигатели с вътрешно горене.

Базираната в САЩ Cummins ще предостави тестови модели на клиенти в различни региони през следващата година или две и би трябвало да има готов за пазара продукт в рамките на пет години, заяви главният технически директор на компанията Джонатан Ууд.

Вместо да чакат зеленият водород да стане широко достъпен, някои производители на камиони и доставчици казват, че двигателите с вътрешно горене, които използва природен газ или биогаз, могат да осигурят временно решение с по-ниски емисии от дизела.