![Големите техкомпании готвят $300 млрд. инвестиции в AI през 2025 г.](/media/017/tebi.l.webp)
Огромните разходи на големите технологични компании в сферата на изкуствения интелект (AI) се очаква да продължат и през 2025 г., след като Amazon обяви планирани инвестиции в размер на над 100 млрд. долара в инфраструктура, с което изпревари конкурентите си.
Разходите на четирите водещи щатски технологични компании вече скочиха с 63% до рекордни нива през миналата година. Сега техните ръководители обещават да ускорят инвестициите си в AI, отхвърляйки опасенията относно огромните суми, които се залагат на новоразвиващата се технология.
Microsoft, Alphabet, Amazon и Meta обявиха общи капиталови разходи в размер на 246 млрд. долара през 2024 г., в сравнение със 151 млрд. долара през 2023 г.
Те прогнозират, че разходите им може да надхвърлят общо 320 млрд. долара тази година, докато се конкурират за изграждането на центрове за данни и запълването им със специализирани чипове, за да останат начело в изследователската дейност на големите езикови модели с изкуствен интелект.
Мащабите на техните амбиции за разходи, обявени заедно с резултатите им за четвъртото тримесечие, изненадаха пазара и ускориха разпродажбите на акции, предизвикани от представянето през януари на иновативен и евтин AI модел от страна на китайската стартъп компания DeepSeek.
Microsoft и компанията майка на Google - Alphabet, изгубиха по 200 млрд. долара от пазарната си капитализация, след като обявиха по-слаб от очаквания растеж в сферата на облачните технологии, както и големи увеличения на капиталовите разходи.
Спадът в цената на акциите на Google с 8% в сряда беше петият най-лош борсов ден за компанията в последното десетилетие.
“Необузданият ентусиазъм около цялата ‘Великолепна седморка’ беше заменен от скептицизъм на места и желание да бъдат демонстрирани резултати,” казва Джим Тиърни, ръководител на инвестиционен фонд в AllianceBernstein.
“Опасенията, които имам от лятото, се увеличиха днес”.
На фона на въодушевлението около потенциала за трансформации на AI, акционери се притесняват, че удвояването на разходите без съразмерно увеличение на приходите би могло да „изяде“ част от капитала, който в противен случай може да се върне под формата на обратно изкупуване на акции и дивиденти.
Google не разкрива достатъчно ясно употребата и приходите на своя чатбот Gemini, а компаниите действат предпазливо по отношение на внедряването на скъпите и недоусъвършенствани Copilot „агенти“ на Microsoft за подобряване на производителността на работната сила.
“Ако или когато отчетем ускорение на ръста при облачните технологии на Google или Azure на Microsoft, или пък видим, че употребата на Copilot се увеличава, инвеститорите ще примат по-добре разходите на Alphabet или Microsoft,” казва Тиърни.
“Междувременно, по-евтините и по-комерсиализирани AI модели вероятно ще засилват опасенията на инвеститорите.”
Моделът R1 на DeepSeek е емблематичен за тези страхове. Твърденията на китайската AI компания, че е създала модел със сходни способности, като продуктите на Google и OpenAI, но с много по-малко разходи и без достъп до най-усъвършенстваните графични процесори (GPU) на Nvidia, доведе до спад в цената на акциите на производителя на чипове със 17%, което изтри 600 млрд. долара от пазарната ѝ капитализация за един ден.
Компанията успя да се възстанови само частично от този спад.
Шефовете на големите технологични компании обаче не трепнаха. Във вторник Сундар Пичай от Google заяви в защита на своя план да похарчи 75 млрд. долара през 2025 г. (с 42% повече от миналата година), че възможностите при AI “няма как да са по-големи и затова ни виждате да инвестираме”.
"DeepSeek ще засили търсенето, показвайки как използването на нови техники може да направи процеса по-евтин и да стимулира нови линии на изследвания".
![DeepSeek да НЕ използва щатски AI? Може да се окаже трудно](/media/017/deepgetty.s.webp)
Главният изпълнителен директор на Microsoft Сатя Надела заяви преди две седмици в Давос: “Ще похарча 80 млрд. долара за доизграждането на Azure, клиентите могат да разчитат на Microsoft.”
В четвъртък главният изпълнителен директор на Amazon Анди Джаси изпревари Google и Microsoft, като прогнозира, че компанията му ще направи над 100 млрд. долара капиталови разходи тази година, в сравнение със 77 млрд. долара през 2024 г. и 48 млрд. долара през 2023 г.
По-голяма част от тези средства ще бъдат насочени към центове за данни и сървъри за Amazon Web Services, а Джаси заяви, че просто реагира на “значителни сигнали за търсене”. Акциите на компанията поевтиняха със 7% в следборсовата търговия.
Финансовите резултати на Meta бяха посрещнати по-добре, като акциите на компанията поскъпнаха, въпреки че главният изпълнителен директор Марк Закърбърг обеща да похарчи още “стотици милиарди долари” за AI, в допълнение към инвестираните вече 40 млрд. долара през 2024 г.
“Инвеститорите приветстваха изявлението на Meta, въпреки че капиталовите разходи на компанията се увеличават, тъй като има подобрение на възвръщаемостта на инвестицията в реално време, което е измеримо,” казва Тиърни, визирайки употребата на AI от страна на Meta, за да подобри таргетирането на реклами във Facebook и Instagram.
Успехите на Meta при демонстрирането на осезаема възвръщаемост от инвестициите в AI е в контраст с Google, която е изправена пред нови конкуренти и трудната задача да интегрира AI в търсачката си, без да канибализира основния си рекламен бизнес.
Общите разходи на компаниите от “Великолепната седморка”, която включва още Apple, Nvidia и Tesla, надхвърлят значително тези на всички останали от борсовия индекс S&P 500.
Капиталовите разходи нарастват с 40% през 2024 г., в сравнение с 3.5% сред останалите 493 компании, според Société Générale. Печалбите на тези няколко технологични компании скачат с една трета за същия период спрямо 5% за останалите.
Тези разходи не са ограничени само до публичните компании, като нито DeepSeek, нито опасенията относно AI балон забавиха притока от капитали към стартъп компании в Силициевата долина.
Главният изпълнителен директор на OpenAI Сам Алтман ще си партнира със SoftBank и Oracle за инвестицията на 100 млрд. долара в AI инфраструктура в САЩ, като тези инвестиции може да нараснат до половин трлн. долара с времето. Softbank пък преговаря за инвестицията на 25 млрд. долара в стартъп компанията при оценка от 260 млрд. долара.
“Ще настъпи ли AI зима на някакъв етап? Разбира се,” казва Риши Джалурия, анализатор в RBC Capital Markets. “Ако обаче сте в позицията на лидер, не можете да вдигнете крака си от педала на газта.”
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
БФБ пуска първата българска платформа за краудфъндинг инвестиции
преди 51 минPorsche: Обновяването на продуктовата гама ще се отрази на печалбата
преди 1 часГолемите техкомпании готвят $300 млрд. инвестиции в AI през 2025 г.
преди 2 часаОтвращение: AI дешифрира първа дума от 2000-годишен овъглен свитък
преди 3 часаРядък ход: Европа получава LNG от Австралия
преди 3 часаУчените с рядък напредък в справянето с турбуленцията
преди 4 часаПрочети още
Две години след земетресението в Турция: Семейства все още издирват изчезналите си деца
darik.bgЗабраниха на боксьорката Имане Хелиф да участва на Световното
darik.bgТръмп с нови идеи за Газа: Израел щял да предаде Ивицата на САЩ след войната
darik.bgИсторическият рекорден изходящ трансфер на Лудогорец е факт
dsport.bgУниверсалният боец на ЦСКА подписа за още два сезона
dsport.bgКозметика, родена след години опит
9meseca.bg