Силно заразната чума по дребните преживни животни нанася тежки щети на животновъдите в Румъния и Гърция. Десетки хиляди овце и кози бяха унищожени в опит да се овладее заразата.

За да се борят с вирусната епидемия, гръцките власти наложиха ограничения в цялата страна, включително забрана за преместване на животни от техните ферми.

Болестта представлява значителна заплаха за животновъдство в Гърция и производството на местното сирене фета, което е не само кулинарна запазена марка, но и крайъгълен камък на гръцката икономика, пише Euronews. 

Приблизително 40% от мекото сирене в Гърция се произвежда от овче и козе мляко, произведено в Тесалия, която пострада и от опустошителните наводнения миналата година.

Гърция произвежда около 140 000 тона фета годишно, като изнася около 65% от продукцията си. По този начин тя играе решаваща роля на световния пазар на млечни продукти въпреки сравнително малките си размери. 

Чумата по козите и овцете не е зооноза, което означава, че не се предава от животни на хора. Следователно месото и млякото от засегнатите животни остават безопасни за консумация. Болестта обаче оказва значително влияние върху животновъдството поради необходимостта от умъртвяване на голям брой животни, за да се контролира разпространението ѝ.

 Според Организацията на ООН за прехрана и земеделие (FAO) симптомите на болестта включват депресия, треска, секрети от носа и очите, рани в устата, респираторен дистрес, кашлица, диария и смърт. 

Взима ли мерки ЕС?

"Комисията следи отблизо двете държави и установява необходимите мерки“, коментира служител на Европейската комисия пред Euronews.

Изпълнителният орган на ЕС прие спешни процедури за Гърция и Румъния съответно на 19 и 26 юли след гласуване в постоянната комисия по хранителната верига и здравето на животните.

Тези процедури имат за цел да ограничат движението на чувствителни стоки, за да може безопасната търговия да продължи, като същевременно се гарантира безопасността и се поддържат санитарните стандарти на ЕС.

"На този етап следва да бъдат отправени допълнителни въпроси към гръцките и румънските отговорни органи", каза още служителят на Еврокомисията.

Органът за безопасност на храните на ЕС (EFSA) признава критичната ситуация в двете страни, но все още не е получил искания за научна подкрепа в тази област. 

Може ли заразата да бъде овладяна?

В становище от 2021 г. EFSA очертава мерки за контрол на чумата по дребните преживни животни, като подчертава важността на незабавното поставяне под карантина на засегнатите стада, ограниченията върху движението на животни във и между фермите, както и интензивното наблюдение чрез клинични и лабораторни тестове. 

Около заразените стада трябва да се установят зони за наблюдение, за да се наблюдава и контролира разпространението на болестта. За да се намали замърсяването на околната среда, заразените животни трябва да бъдат умъртвени по хуманен начин и труповете им да бъдат унищожени безопасно.

Масовата ваксинация на възприемчиви животински популации също е от решаващо значение за създаване на колективен имунитет и предотвратяване на по-нататъшни огнища.

В същото време във фермите трябва да се въведат строги мерки за биосигурност като дезинфекциращо оборудване и превозни средства, контролиране на движението на хора и осигуряване на хигиена на работниците във фермите.

Според органа на ЕС, тези мерки, когато се прилагат стриктно, могат значително да контролират и в крайна сметка да изкоренят чумата по козите, защитавайки както здравето на животните, така и поминъка, зависим от дребните преживни животни.

Вирусът PPR (peste de petits ruminants) е идентифициран за първи път през 1942 г. в Кот д'Ивоар и оттогава се е разпространил в големи райони на Африка, Близкия изток и Азия. Понастоящем над 70 държави са докладвали случаи на болестта в рамките на своите граници, като много други са изложени на риск.