Покачващите се продажби на електромобили са задължителни, ако светът иска да постигне целите си по отношение на климата. Продажбите на електромобили за Запад обаче намаляват и ако правителствата искат да се възстановят, това може да бъде за сметка на техните собствени икономики.

Числата

Всеки шофирал по магистралата е изпитвал следното чувство – пътувате, пред вас има километри чист път и изведнъж от нищото следва забавяне.

Нещо подобно засегна и пазара на електрически автомобили през 2024 г. След като години наред продажбите скачаха, сега ръстът изглежда буксува.

Заменянето на използващите изкопаеми горива автомобили с електромобили е от съществено значение за плана на британското правителство за постигане на климатичните му цели.

Въпросът е дали това е нещо временно, което скоро ще изчезне в огледалото за обратно виждане или ще се окаже по-дълготрайно. И ако продължи, ще имат ли правителствата смелостта да направят каквото е необходимо, за да запазят шоуто с нетни нулеви емисии на пътя?

Трябва да се купуват много повече електромобили, за да бъдат постигнати климатичните цели

Ръстът в продажбите на електромобили бе забележителен, но продажбите трябва да останат такива.

От Международната агенция по енергетика (МАЕ) казват, че до 2035 г. по пътищата трябва да има 790 милиона електромобили, ако искаме да постигнем целите за нетни нулеви емисии до средата на века.

Това предполага ръст на продажбите от 27% всяка година.

По тази причина фактът, че глобалните продажби на най-големия производител на електромобили в света, Tesla, всъщност са по-ниски през първото тримесечие на 2024 г. в сравнение със същия период на 2023 г., предизвика изненада.

Най-големият китайски производител на електромобили BYD се конкурира с Tesla за първото място на пазара. BYD също отчита спад в продажбите в периода януари - март.

Продажбите на електромобили в Европа пък се понижават с над 10% на годишна база през последното тримесечие на миналата година.

Хората просто не са сигурни, че си струва

Във Великобритания анализатори казват, че силните продажби на електрически автомобили в последните години са били подкрепени от фирмени покупки заради щедрите данъчни отстъпки.

Домакинствата обаче се оказват по-труден за пробив пазар, като хората казват, че ги отблъскват предимно високите цени. Средната цена на нов електромобил в САЩ е над 60 000 долара. Цените са сходни в Европа и Великобритания.

Големите държавни субсидии и по-голямата производствена ефективност означават, че средната цена за китайските потребители е едва 30 000 долара. А хечбек моделът Seagull на BYD се продава за по-малко от 10 000 долара.

Китай също така произвежда много повече електромобили в сравнение с нуждите на местния пазар и лесно би могла да наводни пазарите в САЩ и Европа с евтини коли, ако не я възпираха вносните мита.

Труден избор на кръстопът

Дилемата за европейските и щатските политици е, че те искат по-евтините електромобили да улеснят климатичния преход, но това да не става за сметка на техните собствени автопроизводители, като Ford и Volkswagen и на местните работни места.

Всъщност, разговорът е за вдигане на митата и поставяне на други търговски бариери за вноса, за да бъдат държани надалеч супер конкурентните китайски електромобили.

Точно това направи президентът на САЩ Джо Байдън тази седмица, като наложи 100% мито за вносните китайски електромобили.

Въпреки всичко от МАЕ прогнозират ръст на продажбите през 2024 г., който малко или много би задържал поетия курс към нетни нулеви емисии.

Оптимистите се надяват повече хора да купуват електромобили, когато на пазарите в Европа и САЩ се появят електрически превозни средства втора употреба на по-ниски цени. Това обаче не е гарантирано.

Възможно е цените на електромобилите на Запад да се окажат постоянно високи, докато Китай продължава да бълва супер евтини превозни средства.

Ако това се случи, може да се очаква това напрежение между желанието на Западните правителства да декарбонизират транспорта и тяхното желание да защитят местните производители да се изостри още повече.

На някакъв етап те може да бъдат принудени да избират.