Дубай през 1993 г. беше един далечен свят спрямо световната столица, която представлява днес. Финансовата и строителната индустрия тепърва включваха на висока скорост. Градът все още не се беше утвърдил като дестинация за богатите и могъщите.

Най-високата сграда пък беше първият небостъргач, построен някога в Дубай: Световният търговски център, издигащ се на едва 149 метра.

През същата година британската архитектурна компания Atkins Global е потърсена от офиса на владетеля на Дубай със задача да проектира сграда, която да „създаде разпознаваема връзка на хората по света с ОАЕ“. С други думи: поставете Емирствата на картата.

Саймън Крисп, управляващ директор на Atkins в Близкия изток по това време, си спомня, че е помолен „да предостави на ОАЕ мощен визуален символ със същото значение, каквото операта в Сидни е за Австралия или Айфеловата кула в Париж за Франция“.

Международен екип от архитекти прекарва следващите седем години, работейки в дълбока тайна върху създаден от човека остров и висока 321 метра сграда, разположена върху него.

Burj al Arab (което означава Арабска кула на арабски) отвори врати през 1999 г. и през следващите две десетилетия се превърна в магнит за световния елит. Хотелът сега е нарицателно за върховния лукс - от неговите дворцови апартаменти до редките акули, настанени в аквариума.

Но една негова характеристика допринася най-много за изковаването на репутацията на Burj.

Въздушният маршрут

Висяща на 212 метра над морското равнище, хеликоптерната площадка на хотела стърчи несигурно от отличителната форма на платно на сградата.

„Основното предизвикателство беше да се гарантира, че тя е структурно здрава и поддържа цялостната архитектура на хотела“, казва бившият управляващ директор на Burj al Arab Антъни Коста пред CNN през 2019 г. Съоръжението с ширина 27 метра може да поеме максимално тегло от 7.5 тона.

„Хеликоптерната площадка трябваше да отговаря както на структурните, така и на критериите за безопасно кацане“, допълва Крисп пред изданието през същата година. „Тя трябваше да „плува“ визуално, искахме само минимална видима поддържаща стоманена конструкция.“

Основната функция на хеликоптерната площадка се включва в консиерж услугата на хотела. Гостите могат да изберат да бъдат взети от летището с Rolls Royce или да се възползват от услугата за трансфер с хеликоптер.

Въздушният маршрут е популярен вариант, казва Коста, с много пристигания и заминавания всеки месец с хеликоптер.

Легендарни каскади

Освен основната си функция, хеликоптерната площадка е по-известна като място за каскади, които варират от смъртоносни до просто страхотни.

През 2005 г. Роджър Федерер изигра демонстративен мач с Андре Агаси на корт на площадката, създаден специално за случая и заснет с хеликоптер. Швейцарецът са завърна на нея през 2012 г. със своя съперник Новак Джокович.

Хеликоптерната площадка беше превърната и в голф игрище, на което Тайгър Уудс и Рори Макилрой се изправиха един срещу друг над Персийския залив. През 2017 г. беше построен ринг спаринг двубой на британския боксьор Антъни Джошуа.

Най-предизвикателната каскада досега се случва през 2013 г., когато състезателна кола от Формула 1 е качена на хеликоптерната площадка, а Дейвид Култард върти „понички“ върху специално създадена повърхност, казва Коста. Инженерите на Atkins отново се включват, за да гарантират, че каскадата може да се осъществи безопасно.

Оттогава мястото се е превърнало в атракция за смелчаци от всички области, служейки като платформа за рекорден скок с кайтборд, BMX скок от хеликоптер и парашутисти.

През 2023 г. полският пилот Лукаш Чепиела влезе в историята на авиацията, превръщайки се в първия човек, приземил самолет на хеликоптерната площадка на Burj al Arab.

Много повече каскади обаче са отхвърлени, отколкото са осъществени, според Коста: „Всеки заявен трик се оценява от гледна точка на логистиката, здравето, безопасността и осъществимостта.“

Парти място

Каскадите направиха хеликоптерната площадка световноизвестна, но хотелът предлага и по-безопасни начини да й се насладите. От 2014 г. тя е достъпна за сватби, проектирани от „сватбен архитект“ с начална цена от $55 000, въпреки че разходите за някои церемонии достигат милиони.

Мястото се отдава под наем и за частни партита с декорация по поръчка. Коста казва, че любимият му момент на хеликоптерната площадка е 50-ият рожден ден на гост през 2018 г.

„Пребоядисахме хеликоптерната площадка, за да пише „Честит рожден ден“ с нейното име, което тя можеше да види от хеликоптера, докато кацаше“, спомня си той.

Такива пищни поводи и разходи може да изглеждат несериозни, но като една от големите икони на Дубай, мястото трябва да демонстрира величие. Както казва Коста, събитията на хеликоптерната площадка „издигат Дубай и неговата репутация за предоставяне на грандиозни изживявания“.

Правителствените власти често си партнират с хотела, за да организират събития на хеликоптерната площадка и я използват активно в промоционални кампании.

Burj al Arab за първи път е поръчан с намерението да установи Дубай и ОАЕ на световната карта. Двадесет и пет години след откриването му тази амбиция е реализирана – с не малка помощ от най-известната хеликоптерна площадка в света.