Първата частна 5G мобилна мрежа у нас е един от най-усъвършенстваните проекти на Летище Васил Левски - София. Имахме щастието звездите да се наредят в наша полза, за да стигнем до това изключително модерно за България решение.
Това заяви Хуан-Рамон Матас Себастиa, главен директор „Операции и услуги“ в СОФ Кънект - операторът на Летище София, по време на форума Investing in our Future, организиран от Darik Business Review.
"За този проект имахме нужда от силен технологичен партньор, като A1, както и от пространство за разполагане на необходимото оборудване на самото летище, което по отношение на 5G мрежата може да бъде разглеждано като отделен град само по себе си. Не на последно място, имахме нужда от още един технологичен партньор в лицето на гръцката компания за телекомуникационно оборудване WINGS ICT Solutions".
Четвъртият основен стълб на този проект е финансирането, тъй като това е една много скъпа технология, допълни Матас и посочи, че благодарение на европейските средства екипът ще успее да обедини тези четири елемента в един проект и да изгради мрежовата инфраструктура на летището с изключително модерни технологии.
"Имахме огромното желание - със съчетаването на тези четири елемента, да използваме възможността за оползотворяване на момента и сме убедени, че с тези партньори и с финансирането с европейски средства ще реализираме един успешен проект по внедряването на 5G мрежа на нашето летище".
Ползите от проекта са много, посочи Матас. От една страна, ще може да се внедри по-ефективна видеосистема на огромната площ на летището.

Аеропортът е критично важна инфраструктура, което налага сериозни мерки за сигурност. Ще внедрим CCTV система, която позволява обезпечаването на сигурността на цялата площ на летището, каза още Матас.
"Възможността за запис и предаване на видеосигнал посредством безжична 5G връзка ще ни осигури две неща едновременно – възможността да подобрим нашата система за сигурност и да го направим по един ефикасен начин, с по-малко инвестиции. Другото нещо, което е изключително важно, е свързаността на екипите от страна въздух, предвид това, че наоколо няма сгради и антени и е изключително трудно да се осъществи безпрепятствена връзка между служителите".
С въвеждането на 5G мрежата имаме възможност да отделим една част от нея специално за работещите на летището, така че никой друг да няма достъп до тези честоти и да гарантираме по всяко време безпроблемна връзка между служителите ни, обясни Матас.
По отношение на ползите от проекта, той добави, че те ще са много за потребителите. Една от тях, свързана с подобряване на цялостното изживяване на пътуващите, е разполагането на сензори и използването на Интернет на нещата за следене, например, на нивото на сапуна в диспенсърите в тоалетните и своевременното им допълване.
ERP системата на Летище София
Един от основните проекти за дигитална трансформация на Летище София е новата ERP система, осигуряваща съществена ефективност в бизнес процесите.
Това е нещо, което не се вижда от пътниците, но то подобрява работата на служителите на летището с процеса на автоматизация, посочи Матас.
Едно от нещата във фаза А от проекта, което вече работи, е дигитализацията на процеса по управление на фактурите. Вече има и автоматизиран процес за обществените поръчки, който осигурява много по-голяма прозрачност.
Преди въвеждането на тази първа фаза от проекта бизнес процесите се извършваха предимно на хартия и по коридорите между хората в различните кабинети, каза Матас.
"С тази система за управление на бизнес потоците имаме уведомяване на всеки съответен участник в процеса, че е негов ред да се предприеме някакво действие с един клик или по някакъв много интерактивен начин, вместо служителите „да се гонят“ по коридорите. Така всички можем да участваме много по-активно в процесите".
AMS системата – мозъкът на Летище София
Друг проект от дигиталната трансформация на Летище София е AMS системата, която е мозъкът на летището и в която се събира цялата полетна информация.
Това е нещо, което усещат и нашите пътници, но ползата от нея е много по-всеобхватна, когато имаме един източник на информация за всички заинтересовани страни на летището, заяви Матас.
В процесите по управление на дейността на едно летище има множество участници, като наземно обслужване, обработка на багажа, ръководство на въздушното движение и т.н. Това са различни компании и когато разполагат с различна информация, те разглеждат проблема от различна гледна точка.

Когато обаче разполагаме с една обединена информация за всички, имаме по-добра възможност заедно да намираме решения и да подобряваме ефикасността на процесите на летището за всички, посочи Матас.
Какво предстои?
По отношение на това какво можем да очакваме в идните години от Летище София, Матас заяви, че нещата са много, но се съсредоточи върху дигиталните подобрения и нововъведения, които вероятно са по-малко видими от пътниците.
"През тази и следващата година ще положим основите на нашата дигитална трансформация с внедряването на 5G мрежата, ERP и AMS системите, за да можем да се подготвим за втората фаза, при която ще използваме информацията от тези системи за одобряване на решенията на нашето летище".
Вторият фаза на дигитализацията е Интернетът на нещата, така че да може да се проследяват в реално време потребностите и нуждите на ползващите летището и на пътуващите. Матас допълни:
"С въвеждането на 5G мрежата ще разполагаме с необятни възможности, в това число автономни автомобили и връзка между работещите и системите".
През идните три години, докато се внедрява 5G мрежата, ще опитаме да създадем и развием много неща, за да можем след това да започнем да използваме във възможно най-голяма степен нейните възможности, завърши Матас.
Investing in our future се осъществи с подкрепата на Филип Морис България, Летище София, EY Bulgaria, БКДМП, AstraZeneca, ОББ, ВВТ Инженеринг ЕООД, Matti Events and Fine Food и Асоциация за развитие на човешките ресурси.
Медийни партньори на събитието са darik.bg и dir.bg.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
ИНТЕРИОРНИ ВРАТИ HÖRMANN
Калкулатори
Най-ново
Защо суперяхтите стават все по-големи?
преди 13 минФутуристичният град Akon City се провали, превръща се в курорт за $1 млрд.
преди 25 минКак хиперинфлацията унищожи демокрацията в Германия преди век?
преди 36 мин10 неща, които не бива да казвате по време на интервю за работа
преди 1 часНаселението на ЕС расте, но заради миграцията
преди 1 часПървият Дунав мост вече е на 71 години. Каква е неговата история?
преди 1 часПрочети още
Харизанов: Още записи с ПП може да бъдат извадени!
darik.bgЯвор Божанков: Асен Василев иска да раздели ПП-ДБ!
darik.bgНиколай Стайков за кмета на Варна: Това е кампания с ясна политическа цел!
darik.bgПрезидентът на Спортинг Лисабон заплаши Гьокереш
dsport.bgНови два гола за Меси в МЛС, постигна нещо, което не бе правил от 2012-а година (ВИДЕО)
dsport.bgРаждането не трябва да бъде битка – лична история, която предизвика реакция
9meseca.bg