Предприемачеството има място в училище, защото то дава на младежите увереност, че могат да постигнат своите цели. Това коментира в ефира на Дарик радио Ирина Илиева, оперативен директор на Джуниър Ачийвмънт България.
Организацията Джуниър Ачийвмънт съществува от над 107 години и началото ѝ е породено от нуждата, защото по времето на Голямата депресия в САЩ много хора остават на улицата, като идеята на тази програма първоначално е била да даде на младите хора алтернатива и да ги научи как да изградят собствен бизнес.
Според Илиева:
"За младите хора е важно да мислят предприемачески. Това не означава непременно, че те ще развиват собствен бизнес, а по-скоро да възпитат у себе си увереност, че могат да бъдат успешни и да следват определена цел, независимо от предизвикателствата".
По думите ѝ образователната система в момента изпитва затруднения да се справи с тази задача, като се има предвид, че 46% от учениците са функционално неграмотни, според резултатите от PISA.
Това означава, че младите хора не успяват да пренесат знанията и уменията, които притежават, в практиката.

Може ли предприемачеството да присъства в училище?
Ирина Илиева коментира още:
"Това, което правим в Джуниър Ачийвмънт, е да организираме програми, базирани върху практическите умения и връзките между отделните предмети. В много случаи децата днес учат една тема по три-четири различни предмета от различна гледна точка и в различни години. Всъщност това, което ние предоставяме, е формат, който може да им предложи практичеса работа по тези предмети".
Тя даде пример с училища, които използват участието си в програмата "Учебна компания", за да ангажират младежите да развиват собствени проекти и продукти по начина, по който биха го направили в една стартираща фирма.
Те обменят идеи, например в областта на природните науки, преминавайки през целия процес и мислейки как тези идеи могат да се реализират в реалния свят. Така се раждат и иновациите между отделните дисциплини.
"Това е предизвикателство за образователните системи не само в България, но и по целия свят - как знанията, които придобиваме в училище, независимо по кой предмет, могат да се използват в живота".

Каква е ролята на учителите?
Според Ирина Илиева, учителите са ключова част от процеса, в който учениците се запознават с основните принципи на предприемачеството, на финансовата грамотност и на кариерното развитие.
"До известна степен образователната система и учебните програми са ограничаващи за тях, но от друга, те имат и голяма доза свобода в това да избират как да преподават материала. Един от митовете, който битува, например, е, че учителите са задължени да преподават по конкретни учебници, но това не е така. Друг е въпросът, че самите учители понякога искат да имат някаква сигурност и не искат да излизат от това, което им е познато".
По думите ѝ, едно от предизвикателствата е да се мотивират учителите да погледнат на своята професия по друг начин. Това е причината, поради която Джуниър Ачийвмънт организира регионални срещи с учителската общност за обмяна на добри практики в училища от цялата страна. Те включват различни учебни заведения от начален до гимназиален етап.
"Историите им са много интересни, защото те показват как конкретните програми влияят върху децата. Резултатите могат да бъдат много различни и те зависят в огромна степен от учителя".

Историите на успеха
Тя каза още, че в България вече има много успешни истории на предприемачи, които са развили своите проекти на базата на идеи, разработени още в училище.
"Най-интересните и най-иновативните примери често идват от по-малки населени места, защото са породени от реална нужда. В крайна сметка, това е основната цел на предприемачеството - да решава конкретни проблеми. Когато тези проблеми са ясни за цялата общност, учителите успяват да организират и родителите, и местния бизнес, който да подкрепи работата на младежите".
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
ИНТЕРИОРНИ ВРАТИ HÖRMANN
Калкулатори
Най-ново
Ryanair ще увеличи размера на безплатния ръчен багаж
преди 1 часБлизо 400 000 евро за жилище в София: Това са цените на имотите в българските градове
преди 1 часВ първи квартал в София боклукът се събира в затворени зелени острови
преди 3 часаТози град на хълм е една от най-малките (и най-необичайните) страни в Европа
преди 3 часаЕК започва ревизия на „Гърция 2.0“
преди 4 часаПо-голямата част от света живее в застой: Къде е България сред 170 държави?
преди 4 часаПрочети още
Ето ги младите лекари! Тошко Йорданов се обърна към тях!
darik.bgБуруджиева: Тошко Йорданов сгафи! Опияняването от собствената реч е болест!
darik.bgИскрен Митев: Отлив в ПП имаше и преди, но не заради корупция!
darik.bgОфициално: Левски се раздели с ненужен вратар
dsport.bgНа живо: Григор Димитров взе първия сет срещу Корентен Муте, французинът води с пробив във втория
dsport.bgПрез летния сезон ли е време за гърне - признаци на готовност според Франсоаз Долто
9meseca.bg