Нивото на инфлация в Турция падна под 50% за първи път от повече от година.

Потребителските цени са се повишили с 49% през септември спрямо същия месец на 2023 г. - под нивото от предходния месец от 52% и с най-бавното темпо от юли 2023 г., съобщи турският статистически институт, цитиран от Financial Times.

Инфлацията вече е по-ниска от основния процент на централната банка от 50 процента, което означава, че така реалният лихвен процент е положителен за първи път от 2021 г. насам.

Забавянето на инфлацията и повишаването на реалните лихвени проценти са доказателство за напредъка, постигнат от властите в икономическите реформи, започнали след преизбирането на президента Реджеп Таийип Ердоган през май 2023 г.

В миналото той подкрепяше поддържането на лихвите ниски на всяка цена, но след това се наложи въвеждането на болезнени мерки за икономии, включително по-високи ставки и данъци, в опит да се контролира бързото покачване на цените.

Според министъра на финансите Мехмет Шимшек, който обеща да възстанови "рационалната" икономическа политика, данните за потребителските цени са доказателство, че „намаляването на инфлацията не само ще реши проблема с разходите за живот, но също така трайно ще увеличи благосъстоянието на турските граждани“. 

Предишната политика на Ердоган причини големи дисбаланси в икономиката на Турция, като инфлацията достигна връх над 85 процента през 2022 г.

Той добави "гориво" към и без това прегряващата икономика преди общите избори през май 2023 г. с масивни мерки за стимулиране, включително един месец безплатен газ за домакинствата и увеличения на минималната заплата и доходите в публичния сектор.

Потребителите се опитаха да защитят спестяванията си чрез закупуване на стоки, като уреди и автомобили, и прехвърляне на средства в долари и евро, което разшири дефицита по текущата сметка и подкопа валутните резерви на централната банка.

Турският президент промени курса след преизбирането си, признавайки, че една по-конвенционална икономическа политика е единственият начин да се извади страната от ръба на влошаващата се криза.

Централната банка на Турция увеличи основния си лихвен процент с повече от 40 процентни пункта от началото на новата програма през юни миналата година.

Шимшек използва набор от мерки, включително повишаване на акцизите върху горивата, в опит да намали инфлацията, да стесни дефицита по текущата сметка и да възстанови валутните резерви на централната банка.

Новите мерки помогнаха за привличането на международни инвеститори, които през последните години бягаха от турските пазари. Миналата седмица Турция продаде най-голямата си облигационна емисия, деноминирана в долари.

Повишаването на реалните проценти е ключово постижение за програмата на Шимшек, тъй като ще помогне за облекчаване на някои от икономическите дисбаланси.

Въпреки напредъка обаче, инвеститори и анализатори казват, че турските политици трябва да извървят дълъг път, преди икономиката да се върне на по-стабилна основа.

Те също така са загрижени колко дълго Ердоган ще се придържа към новата програма, която подкопа популярността му, тъй като много турци все още не усещат ползите от облекчаването на инфлацията.

Политическата партия на Ердоган претърпя най-голямото си поражение на местните избори този март, като икономиката изигра ключова роля за лошото представяне.

Но анализаторите твърдят, че по-бавното покачване на цените ще облекчи натиска върху правителството преди следващия кръг от общите избори, насрочен за 2028 г.