Ако поръчате кутия замразени крокети от говеждо месо от вида Кобе от Asahiya – семейна месарница в японския град Такасаго, ще получите поръчката си след 43 години. Това не е печатна грешка. Четиридесет и три години.
Основана през 1926 г., Asahiya продава месни продукти от префектура Хиого – включително говеждо Кобе, в продължение на десетилетия, преди да добави говежди крокети към асортимента си в годините след Втората световна война.
Но едва в началото на 2000-те тези дълбоко пържени картофени и говежди кнедли се превръщат в интернет сензация, което води до нелепо дългото чакане, пред което са изправени купувачите сега.
Нерентабилна бизнес идея
Силно желаните „екстремни крокети“ (Extreme Croquettes) са един от четирите вида говежди крокети Кобе, предлагани в Asahiya. Не можете да чакате почти четири десетилетия? За друг вид от продукта - Croquettes Premier Kobe Beef, в момента се чака само четири години.
„Започнахме да продаваме нашите продукти онлайн през 1999 г.“, разказва пред CNN Travel Шигеру Нита, трето поколение собственик на Asahiya. „По това време предлагахме пробно Extreme Croquettes.“
Израснал в Хиого, Нита посещава местните ранчо и търгове за говеждо месо с баща си от малък. Той поема месарницата от него през 1994 г., когато е на 30 години.
След като експериментира с онлайн търговията в продължение на няколко години, той осъзнава, че клиентите се колебаят да платят солидна сума за първокласно говеждо, което не са виждали. И взима смело решение.
„Продадохме Extreme Croquettes на цена от 270 йени (1.80 долара) на парче... Само говеждото в тях струва около 400 йени (2.70 долара) на парче“, обяснива Нита.
„Направихме достъпни и вкусни крокети, които демонстрират концепцията на нашия магазин, като стратегия да накараме клиентите да им се насладят и след това да купят нашето говеждо Кобе.“
За да ограничи финансовите загуби в началото, Asahiya произвежда само 200 крокети в собствената си кухня до месарницата всяка седмица.
„Продаваме говеждо месо, отгледано от хора, които познаваме. Нашият магазин продава само месо, което е произведено в префектура Хиого, независимо дали е говеждо Кобе, свинско Кобе или пиле Таджима. Това е стилът на магазина отпреди да стана собственик“, казва Нита.
Всъщност, дядото на Нита ходи до Санда – друг известен район за развъждане на говеждо Уагу в Хиого, с колело с ръчна количка, за да вземе сам продукцията.
„Още от този период нашият магазин имаше връзки с местните производители на говеждо месо, така че не трябваше да набавяме продукти извън префектурата“, добавя Нита.
Производството се увеличава, но популярността расте
Ниската цена на Extreme Croquettes противоречи на качеството на съставките. Приготвят се пресни всеки ден без консерванти. В тях се влага месо от тригодишно женско говедо от вида Кобе и картофи, произхождащи от местно ранчо.
Нита казва, че е насърчил ранчото да използва кравешки тор за отглеждане на картофите. След това стъблата им се дават за храна на кравите, създавайки цикъл.
В крайна сметка, уникалната му концепция привлича вниманието на местните жители и медиите. Когато в началото на 2000 г. излиза репортаж за крокетите на Asahiya, популярността им скача рязко.
„Спряхме да ги продаваме през 2016 г., защото времето за изчакване стана над 14 години. Мислехме да спрем поръчките, но получихме много обаждания с молба да продължим да ги правим“, казва Нита.
Asahiya възобновява приемането на поръчки за тези крокети през 2017 г., но повишава цената.
„По това време повишихме цената до 500($3.40)-540 яни ($3.65) с данъка. Но откакто започна износът на говеждо месо от Кобе, цените му се удвоиха, така че фактът, че производството на крокети ни носи загуба не се е променил“, казва Нита.
Производството също е увеличено от 200 крокета на седмица до 200 на ден. „В действителност, Extreme Croquettes станаха много по-популярни от други наши продукти“, казва Нита, смеейки се на собствената си губеща пари бизнес идея.
„Чуваме, че трябва да наемаме повече хора и да правим крокети по-бързо, но мисля, че няма бизнесмен, който да наема служители и да произвежда повече, за да работи на загуба… Съжалявам, че ги карам да чакат. Искам да приготвям крокети бързо и да ги изпращам възможно най-скоро, но ако го направя, магазинът ще фалира“.
За щастие, Нита казва, че около половината от хората, които опитват крокетите, в крайна сметка си поръчват говеждо месо Кобе, така че това е добра маркетингова стратегия.
Човек с мисия
Всяка кутия Extreme Croquettes, която включва пет броя, се продава за 2 700 йени ($18.20). Месарницата изпраща редовен бюлетин на чакащите клиенти с актуализираната прогнозна доставка. Седмица преди датата тя се потвърждава.
„Разбира се, някои хора са променили своите имейл адреси. На тях се обаждаме и им съобщаваме датата на доставка. Те могат сами да променят адреса си на уебсайта ни или когато им се обадим, да уведомят нас за промяната“, обяснява Нита.
Клиентите, които получават крокети в наши дни, са направили поръчките си преди около 10 години. В момента има 63 000 души на „опашката“ към януари 2024 г.
Наличието на над 40-годишен списък с поръчки за изпълнение може да бъде стресиращо, особено след като цената на говеждото Кобе и на труда продължават да растат. Но нещо по-важно насърчава Нита да продължи.
„Когато започнах да продавам крокети в интернет, получих много поръчки от отдалечени изолирани острови. Повечето от тях бяха чували за говеждото Кобе по телевизията, но никога не бяха яли, защото трябваше да отидат в градовете, ако искат да го опитат. Разбрах, че има толкова много хора, които никога не са яли говеждо Кобе.
По тази причина продължих да предлагам крокети и да получавам повече поръчки за говеждо Кобе, ако им хареса. Ето защо реализирах тази идея, наистина не ме интересуваше дали работим на загуба“, казва Нита.
Един от най-запомнящите се моменти е, когато получават поръчка от пациент с рак, който чака и операция, и техните Extreme Croquettes. „Чух, че нашите крокети са били мотивацията на пациента да премине през операция. Това ме изненада най-много“, казва Нита.
Той оцелява и оттогава прави множество поръчки. Обажда се на Нита и му казва: „Надявам се да живея дълго без рецидив на рака“, след като опитва неговите крокети. „Все още помня това. Бях трогнат от коментара“, допълва Нита.
Като позволява на повече хора да се насладят на говеждото месо Кобе, той се надява, че славата на крокетите ще помогне на местната индустрия.
"Мисля, че мога да помогна на цялата индустрия, не само на магазина ми, като накарам хората, които не са се интересували от говеждото Кобе, да се заинтересуват. Искам колкото се може повече хора да ядат говеждо месо от Кобе – не само от моя магазин“, казва Нита.
Какво да направите, ако не искате да чакате?
Сега Asahiya има две локации: стария им магазин в Такасаго и още един в град Кобе. Замразените говежди крокети се доставят само на вътрешния пазар.
Въпреки че Asahiya работи предимно като месарница, Нита казва, че хората могат да посетят техния магазин в Кобе, където се продават два вида готови крокети за вкъщи, наречени Tor Road и Kitanozaka, кръстени на близките улици.
В Kitanozaka се използва постно говеждо, като цената на една крокета е 360 йени ($2.40). В Tor Road се влага по-тлъсто месо, като струва 460 йени ($3.10).
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Испания глоби пет нискотарифни превозвача общо със 179 млн. евро
23.11.2024Как се повяват първите пощенски кутии?
23.11.2024Мъж скри 5 ковчежета със съкровища за $2 млн. в САЩ
23.11.202415 дестинации, до които да НЕ пътувате през 2025 г.
23.11.2024Колко нови коли се продадоха у нас през октомври?
23.11.2024Лидл България с отличие за политикита си за многообразие, равнопоставеност и приобщаване
23.11.2024Прочети още
Мини робот - бунтар отвлече 12 по-големи робота в Китай
darik.bgИзкуство или абсурд: Банан, залепен с тиксо за стена, се продаде за 6,2 млн. долара
darik.bgМемоарите на Меркел: За Тръмп и Путин от първо лице
darik.bgБарселона се сгромоляса в края и си тръгна със само точка от ‘’Балаидос’’ (ВИДЕО)
dsport.bgТотнъм унижи Манчестър Сити насред ''Етихад'' (ВИДЕО)
dsport.bgХора с различни идеи, обединени от една кауза - опазването на българската природа
9meseca.bg11 прости детайла, с които банята ви ще изглежда като 5-звезден хотел
idei.bgИнтелигентни водомер – предимства и тенденции
idei.bg10 неща, които почистваме твърде често и всъщност ги повреждаме
idei.bg