Система за производство на електрическа енергия от плаващи ветрогенератори може да бъде внедрена към платформа „Галата”, част от комплекса за добив на природен газ в морето край Варна.
Това става ясно от уведомлението за инвестиционно предложение на „Петрокелтик България“ ЕООД, публикувано в сайта на МОСВ и цитирано от darik.bg.
Находище „Галата” се намира на около 22 км източно от брега. Перките ще бъдат разположени непосредствено до платформата за добив на газ, на не повече от 200 метра от нея.
Платформата има всички необходими разрешения и учредена зона, забранена за търговско корабоплаване, посочват от компанията.
През 2022 г. Програма Хоризонт на Европейската комисия финансира предложение на консорциум, в която водеща роля играе „Петрокелтик”, за изготвяне на прототип и тестване на продуктивността на офшорния вятър в Черно море.
В проекта участват 16 партньори от България, Франция, Испания, Австрия, Белгия, Великобритания, Румъния, Турция и други.
Основна идея на проекта BLOW, реализирането на който стартира през януари тази година, е консорциумът да изработи прототипи от плаващи перки, които да бъдат спуснати на плаващи конструкции (малки понтони) в морето и привъзрани към добовна платформа „Галата”.
Перките не се фиксират за дъното на Черно море, както е при други офшорни проекти, което възможно най-екологощадящия метод, чрез който не се предизвикват въздействия на екосистемата.
Също така се предвижда перките да бъдат значително по-ниски от използваните стандартни в Северно море, като тук фокусът е постоянен вятър с малка скорост, който основно е в зоната до 10-15 метра над морското ниво.
Енергията, в етапа на проучванията, ще бъде използвана за собствени нужди, а в бъдеще и за производство на зелен водород, който може да бъде транспортиран посредством съществуващата инфраструктура.
Прототипните перки трябва да оценят възможностите на офшорния вятър с ниска скорост (до 7.5 m/s), какъвто преобладава над повърхността на Черно море и действа с постоянен интензитет.
Очакванията са проектът BLOW да проправи пътя към индустриално масово производство и внедряване на плаващи офшорни вятърни паркове за ускоряване на енергийния преход в региона.
Проектът ще се насочи към очаквано ниски разходи за добив на вятърна енергия и намаляване на въздействието върху околната среда с над 40%, в сравнение с парковете на сушата, отбелязват от компанията инвеститор.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Перфектната дестинация за пенсиониране – според зодията
преди 33 минКак Литва се превърна в магнит за финтех компаниите?
преди 50 минПредпазливите към технологиите германци се пристрастяват към онлайн пазаруването
преди 1 часТърговска война между САЩ и Европа тласка еврото към паритет с долара?
преди 2 часаТоварният транспорт със спад през третото тримесечие
преди 2 часаИма ли място предприемачеството в училище?
преди 3 часаПрочети още
Необичайно модно ревю превърна деца от бедните квартали на Индия в звезди
darik.bgДежавю за феновете на Адел: Певицата отново излиза в дълга певческа ваканция
darik.bgАмериканците отброяват дните до Деня на благодарността
darik.bgСтанимир Стоилов скалпира отбор за 140 милиона евро и си отвори златната порта
dsport.bgНов удар за Реал Мадрид – Винисиус е аут за месец
dsport.bgКак да стартирате собствен онлайн бизнес по време на майчинство?
9meseca.bgНеща, които трябва да изхвърлите от дома си сега
idei.bgКак да си направим кърпички за почистване
idei.bg6 неща, които правят дори най-стилния коридор да изглежда разхвърлян
idei.bg