Имението Spelling Manor в Лос Анджелис, което разполага със 120 стаи, зала за боулинг и салон за красота и беше построено от телевизионния продуцент Арън Спелинг, е един от най-големите имоти за продажба в САЩ.
То е на пазара от повече от 2.5 години със съответстващо високата цена от 137.5 млн. долара.
Неговият собственик вероятно е бил въодушевен, когато Ерик Шмид - бившият главен изпълнителен директор на Google с лично състояние от 23 млрд. долара, е проявил интерес към купуването на имота, както съобщи по-рано през месеца The Wall Street Journal (WSJ).
Проблемът обаче е, че собственикът, който действа анонимно от името на дружество с ограничена отговорност на име 594 Mapleton, не може да го продаде нито на него, нито на някой друг.
Собственикът на Spelling Manor е заявил пред WSJ чрез своя адвокат, че измамници са завели фалшив нотариален акт в окръг Лос Анджелис по-рано през годината. Двама души, които са обвинени в измамата и срещу които има заведено дело, твърдят пред WSJ, че те са законните собственици.
Продължаващата съдебна битка относно собствеността на имението пречи на неговата продажба.
Подобни съдебни битки относно това кой наистина притежава различни имоти се водят и в други части на страната. Окуражени от AI технологиите и огромното количество публична информация, някои измамници са станали още по-смели при опитите за кражби на нотариални актове, казват пред Business Insider експерти по имотните измами.
Техните мишени варират от обитатели на големи имения до собственици на по-скромни жилища и парцели земя.
Проучване от май 2024 г. на American Land Title Association и на компанията за икономически изследвания NDP Analytics установява, че измамите, при които хора се представят за собственици на даден имот, са доста често срещани.
Общо 28% от компаниите, които застраховат жилища, са се сблъсквали поне с по един опит от този вид измама през 2023 г. 19% пък отчитат подобни опити само през 2024 г.
И докато Spelling Manor е много ярък пример заради размерите и стойността си, всеки, който притежава жилище или парче земя, може да стане обект на измама, при която нотариалният акт да бъде прехвърлен без негово знание.
Ако измамниците успеят да фалшифицират нотариален акт, те се сдобиват с къща, а може би дори и с голямо имение. Виктор Петреску, адвокат в правната кантора LKLSG в Маями, казва, че работи по две или три подобни дела годишно.
В случая със Spelling Manor, Тайлър Адамс, главен изпълнителен директор на компанията за защита от електронни измами CertifID, казва, че измамата може би няма за цел хората, които стоят зад нея, да получат цялата сума по продажбата, а по-скоро да бъде изнуден законният собственик да им преведе някаква сума, за да му върнат собствеността.
Измама с нотариален акт е усложнила и продажбата на имението Грейсленд в Мемфис, Тенеси, което преди време беше на Елвис Пресли и все още е собственост на неговото семейство.
По-рано през годината компания на име Naussany Investments and Private Lending заяви, че притежава Грейсленд и планира да обяви имението за продажба на търг.
Внучката на Пресли - Райли Киоу, заведе дело срещу компанията, обвинявайки я, че е фалшифицирала документи, за да си припише собствеността и го спечели.
През август срещу жена в щата Мисури на име Лиза Джинин Финдли бяха повдигнати обвинения за измама и кражба на самоличност, като целта е била опит за кражба на исторически имот.
Адамс казва, че първата стъпка в борбата с този тип измами е да се засили процесът на проверка на самоличността при вписването на документи.
Измамите с нотариални актове засягат и обикновени собственици на имоти, а не само „големи риби“. През 2023 г. земята на Уилям Гордън в Аризона е била прехвърлена на някой друг без негово знание.
Гордън купува земята през 1999 г. за 76 500 долара, но след това някой подава нов нотариален акт в имотния регистър в окръг Пима, използвайки името на Гордън, но със смяна на щата Аризона с Тексас.
Гордън разбира за прехвърлянето на собствеността, едва когато получава писмо от застрахователната компания с поздравление за продажбата на неговия имот за 200 000 долара.
Имотният регистър е нещо като библиотека за имотни документи. Габриела Касарес-Кели от имотния регистър в окръг Пима казва пред Business Insider, че работата на нейната служба е да регистрира документите, а не да ги удостоверява.
Гордън, в крайна сметка, си връща земята, но това му струва около 9 000 долара съдебни разходи, казва той.
АI инструменти в днешно време улесняват измамите
Измамниците разчитат все повече на изкуствения интелект, за да осъществяват своите измами, независимо дали това става по телефона, по имейл или пък в имотния регистър. "За съжаление, техните техники се развиват заедно с технологиите," казва Марти Киар, имотен оценител във Флорида.
Той разказва за случай, в който мним продавач се опитал да заблуди застрахователна компания относно самоличността си, използвайки генерирано от AI дийпфейк видео с лика на обявена за издирване жена от друг щат.
Една от отличителните черти на AI е способността на технологията да научава и усвоява огромни количества информация. Имотните данни са лесно достъпни за обществеността, в някои щати просто търсене може да разкрие данни за оценки, скици, сделки и дори снимки на нотариални актове.
С помощта на AI по-бързо могат да бъдат създадени по-реалистично изглеждащи документи.
Инструмент с AI би могъл да разпознае свободен имот в база данни по-бързо от човек или пък да намери жилища без ипотеки (което може да ги направи мишени в схеми за рефинансиране). Количеството лични данни, до които имат достъп измамниците, също така улесняват представянето под чужда самоличност.
Киар казва, че неговата компания се е занимавала със стотици случаи на измами. Само при два от тях е имало участие на AI, но той се притеснява, че се задават още такива.
"Престъпниците са много, много умни," казва той. "Те ще продължат да използват най-усъвършенстваните технологии, за да се опитват да мамят хората и да ги лишават от техните имоти."
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Външно министерство търси 12 стажант-аташета
преди 7 минПиролизата - модерна алтернатива за управление на отпадъци?
преди 1 часНай-бедните пенсионери със 100 лв. коледна добавка
преди 2 часаРайоните със сух климат вече обхващат 40% от сушата на Земята
09.12.2024Държавата, която отказа да вдигне пенсиите на държавните служители
09.12.2024Богаташки квартал в морето увеличи площта на Монако с 3%
09.12.2024Прочети още
След 150+ концерта на 5 континента: Тейлър Суифт завърши турнето си The Eras Tour
darik.bgОще от 20-ти януари започват драстичните промени, обещани от Тръмп
darik.bgОбвиниха Джей Зи и Пъф Деди в изнасилване на 13-годишна
darik.bgБитката за титлата в Хърватия е като състезание на охлюви
dsport.bgДиректор на Спартак Вн с коментар за Фейсбук войната, каза докога е подсигурен клубът (ВИДЕО)
dsport.bgКакво са асоциациите за сън и защо са толкова важни за съня на бебето
9meseca.bgНови приложения за кофичките от кисело мляко
idei.bg6 мита за разчистването
idei.bgГениални начини да използвате повторно остатъците от утайка от кафе
idei.bg