Редица руски милиардери прибират дивиденти на стойност милиарди долари, получавайки плащания от своите компании, дори и на фона на санкциите заради войната в Украйна.

Уловката - няма много места, на които могат да ги похарчат.

Петима милиардери в сферите на добива на петрол и никел и производството на изкуствени торове са заработили най-големи дивиденти в страната, получавайки общо около 10 млрд. долара от своите компании от началото на 2022 г., според индекса на милиардерите на Bloomberg.

При тях положението е коренно различно от това на много руски компании, които временно спират или отменят изплащането на дивиденти на фона на наложените санкции, вследствие на решението на президента Владимир Путин за инвазия в Украйна.

Тези бизнесмени обаче продължават да избягват последиците от санкциите, като търсят начини да мобилизират своите печалби.

Тяхната изолация от останалата част от света води до инвестиции в местни компании, за които милиардерите не са се замисляли преди това и показват как руският елит се приспособява към новите реалности след началото на войната.

“Западните санкции на практика затвориха вратите за руските милиардери и ги тласнаха още повече в обятията на Кремъл. Това, разбира се, засилва контрола на Русия над тяхното богатство и подкрепя призивите на Путин представителите на елита да инвестират в страната и да върнат парите си обратно у дома,” казва Лиана Семчук, анализатор в британската консултантска компания Sibylline.

Вагит Алекперов, съосновател на Лукойл, която е вторият най-голям производител на петрол в страната, наддава за контролния пакет във водещата руска онлайн търсачка Яндекс, според запознати източници, като това би била и първата голяма инвестиция на бизнесмена в сектор извън петролния.

Друг пример е милиардерът Владимир Потанин, който е най-богатият руснак и най-големият акционер в миннодобивната компания MMC Norilsk Nickel PJSC.

Потанин се е насочил към финансовия сектор, купувайки 35-процентен дял в TCS Group Holding Plc, по-известна като Банка Тинькофф - една от водещите финтех компании в Русия.

Той също така придоби Росбанк от Societe Generale SA чрез своята холдингова компания Interros и е един от кандидадите, наддаващи за Яндекс, заедно с Алекперов.

Големите дивиденти за енергийни милиардери, като Алекперов, Леонид Микелсон и Генади Тимченко, дойдоха от скока в енергийните цени вследствие на руската инвазия в Украйна.

Новатек, която е най-големият производител на втечнен природен газ в страната, изплати на акционерите най-големия дивидент в историята си, докато Лукойл препоръча изплащането на втория си най-голям дивидент.

Производителят на изкуствени торове Фосагро на милиардера Андрей Гуриев също отчете рекордна печалба за миналата година на фона на скока в цените.

На Потанин и Гуриев има наложени санкции от страна на Великобритания и САЩ, докато Тимченко е обект на санкции от ЕС, САЩ и Великобритания. Алекперов и Микелсон пък са под прицела на британските власти.

Докато войната в Украйна продължава втора година, руското правителство се опитва да измъкне повече пари от големите компании, което може да се отрази на бъдещите изплащания на дивиденти.

През април бордът на директорите на Norilsk Nickel също препоръча да не се изплащат окончателни дивиденти за 2022 г., изтъквайки като причина нарасналите геополитически рискове и след като споразумението с втория най-голям акционер United Co Rusal International PJSC, което изискваше изплащането на сериозен дивидент, изтече.