Все повече компании в България се интересуват от възможностите на "зеленото" банкиране и от финансовите продукти, насочени към повишаване на енергийната ефективност и устойчивостта. Това коментира в ефира на Дарик радио Константин Киров, ръководител на отдел "Устойчиво развитие" в ПроКредит Банк.
Той каза, че банката организира срещи с бизнеса в големите градове в страната, като в Пловдив, Русе и Варна те вече са се случили и в следващите няколко дни ще има такива в Бургас, Стара Загора и София.
"Тези срещи се радват на много висока посещаемост и компаниите ни задават различни въпроси. Устойчивите инвестиции не са само въпрос на регулации, те са възможност за бизнеса да намери по-ефективни решения и да бъде позициониран по-добре на пазара в дългосрочен план", коментира Киров.
Той даде пример с ПроКредит Банк, която още от 2012 година оптимизира голяма част от вътрешните си процеси, без това да бъде наложено от някакви изисквания или регулации. Към края на миналата година финансовата институция е успяла да намали с 60% потреблението на ресурси, основно електроенергия. В същото време бизнесът на банката се е увеличил със 190%.
Константин Киров каза още, че около една трета от корпоративните кредити, отпуснати от банката, са именно насочени към зелени проекти и инвестиции.
Какво е бъдещето на "зеленото" банкиране?
"В последните години "зелената" тематика навлиза все повече във всички икономически сектори, включително и банковия. Традиционния подход на банкирането, който разглежда само финансовите резултати на даден бизнес, за да определи неговата кредитоспособност, вече не е достатъчен. Банките разглеждат цялостното влияние на компаниите, включително върху околната среда, служителите и общностите, в които работят. Но тази картина не може да бъде описана само с финансовите отчети, затова регулациите вече изискват и допълнителна отчетност от компаниите", обясни Киров.
По думите му, банките могат да влязат в ролята на консултанти на компаниите, като им помогнат да повишат своята устойчивост и да ги насочат към проекти, които биха имали смисъл за тях в дъргосрочен план.
Ще изчезнат ли банковите клонове?
Според Константин Киров, тенденцията за намаляване на физическите банкови клонове е свързана и с новите нагласи на потребителите. Младите хора предпочитат дигиталната комуникация и това налага нов подход и при банковите услуги.
"Едни от най-успешните решения на финансовите пазари са дигиталните платформи, някои от тези нови финтех компании дори не са банки. Затварянето на част от клоновете е част и от процеса по намаляване на разходите, тъй като поддръжаката на един клон на достатъчно добро ниво изисква управление на физически банкноти, обучение на служители и т.н.", заяви още той.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Netflix: 60 млн. домакинства са гледали боксовия мач между Тайсън и Пол
преди 33 минИсторията на чешкия инженер Емил Шкода
преди 38 минAirbnb призова Барселона да преразгледа мерките срещу имотите под наем за туристи
преди 1 часСтартъп използва AI, за да се бори с горещините в града
преди 2 часаК. Киров, ПроКредит: Все повече компании се интересуват от зелени инвестиции
преди 2 часаИзбраха най-доброто сирене за 2024 г.
преди 3 часаПрочети още
Дания с първа победителка на „Мис Вселена“
darik.bgЕкипът на Тръмп: Отбор специалисти или просто верни кучета (СНИМКИ)
darik.bgЗасадиха над 250 дръвчета в европейското село на Белия щъркел – Белозем
darik.bgЗвезда в НБА отнесе 100 бона глоба заради обида към хомосексуалистите
dsport.bgВаканционен имот на Жерар Пике стана жертва на вандали
dsport.bgДълги дамски поли – къде ще бъдат перфектни?
9meseca.bgКак да преодолеете симптома „ами ако ми потрябва“ когато чистите?
idei.bgС какво да замените някои от най-често използваните продукти в кухнята?
idei.bgСтилни коледни опаковки: 7 идеи, които ще впечатлят всички
idei.bg