Основната роля на банките в икономиката е тяхната преразпределителна функция.

Те вземат средства от домакинствата и компаниите, които разполагат с излишни такива, и ги предоставят под формата на кредити на физически лица и фирми, които се нуждаят от финансов ресурс за инвестиции, потребление и т.н. По този начин се стимулират растежа и икономическото развитие.

Това коментира в ефира на Дарик радио Румяна Желева от отдел "Управление на риска" в ПроКредит Банк.

Участието ѝ е част от поредицата "Какво правят банките с парите ни?", в която Darik Business Review и ПроКредит Банк обясняват на достъпен език каква е ролята на банките в икономиката, какво представляват банковите продукти и кои са основните им параметри.

"Банките са и основният посредник при плащанията в икономиката. Чрез банковата система и централните банки се извършва глобалният платежен процес, като в последните години това се случва изключително бързо", каза още Желева. 

Ще изчезнат ли банковите клонове?

Според Румяна Желева, банките вървят все по-бързо по пътя на дигитализацията, която прави услугите им много по-достъпни за потребителя, но в същото време изисква огромни инвестиции. 

"В ПроКредит Банк предоставяме възможност за напълно дигитално клиентско изживяване. Откриването на сметка, кандидатстването за кредит и т.н. вече може да се случи изцяло онлайн", припомня тя. 

Желева смята, че банковите клонове няма да изчезнат напълно, но постепенно ще намаляват. В тях в бъдеще ще работят по-малко хора, но в същото време банковите институции ще се нуждаят от много повече специалисти в своите дигитални звена. 

Защо спестяванията на българите са основно в банките? 

"Българите имат доверие в банковата система и това е една от основните причини за популярността на влоговете. Факт е, че банките са един от най-регулираните сектори в икономиката, но и един от най-стабилните", каза още Румяна Желева. 

Сигурността е важен елемент от този процес, тъй като в България, както и в останалите държави от Европейския съюз, влоговете в банките до размер от 100 000 евро са гарантирани от държавата. 

"Депозитите са основният ресурс на банката, който тя използва за отпускане на кредити. Затова и лихвите по кредитите са зависими от цената на този ресурс, тоест от депозитите. Тъй като у нас депозитите с много и цената на ресурса е ниска, това позволява на банките да отпускат и кредити при лихви, които са доста под средните за Европа", обяснява Желева.