
Основната роля на банките в икономиката е тяхната преразпределителна функция.
Те вземат средства от домакинствата и компаниите, които разполагат с излишни такива, и ги предоставят под формата на кредити на физически лица и фирми, които се нуждаят от финансов ресурс за инвестиции, потребление и т.н. По този начин се стимулират растежа и икономическото развитие.
Това коментира в ефира на Дарик радио Румяна Желева от отдел "Управление на риска" в ПроКредит Банк.
Участието ѝ е част от поредицата "Какво правят банките с парите ни?", в която Darik Business Review и ПроКредит Банк обясняват на достъпен език каква е ролята на банките в икономиката, какво представляват банковите продукти и кои са основните им параметри.
"Банките са и основният посредник при плащанията в икономиката. Чрез банковата система и централните банки се извършва глобалният платежен процес, като в последните години това се случва изключително бързо", каза още Желева.
Ще изчезнат ли банковите клонове?
Според Румяна Желева, банките вървят все по-бързо по пътя на дигитализацията, която прави услугите им много по-достъпни за потребителя, но в същото време изисква огромни инвестиции.
"В ПроКредит Банк предоставяме възможност за напълно дигитално клиентско изживяване. Откриването на сметка, кандидатстването за кредит и т.н. вече може да се случи изцяло онлайн", припомня тя.
Желева смята, че банковите клонове няма да изчезнат напълно, но постепенно ще намаляват. В тях в бъдеще ще работят по-малко хора, но в същото време банковите институции ще се нуждаят от много повече специалисти в своите дигитални звена.

Защо спестяванията на българите са основно в банките?
"Българите имат доверие в банковата система и това е една от основните причини за популярността на влоговете. Факт е, че банките са един от най-регулираните сектори в икономиката, но и един от най-стабилните", каза още Румяна Желева.
Сигурността е важен елемент от този процес, тъй като в България, както и в останалите държави от Европейския съюз, влоговете в банките до размер от 100 000 евро са гарантирани от държавата.
"Депозитите са основният ресурс на банката, който тя използва за отпускане на кредити. Затова и лихвите по кредитите са зависими от цената на този ресурс, тоест от депозитите. Тъй като у нас депозитите с много и цената на ресурса е ниска, това позволява на банките да отпускат и кредити при лихви, които са доста под средните за Европа", обяснява Желева.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Бивш фризьор и семейството му ще спечелят $1.1 млрд. от продажбата на Skechers
17.05.2025Преди 45 години Карл Сейгън обясни четвъртото измерение – с помощта на ябълка
17.05.2025Защо гърците окачват октоподи на слънце?
17.05.2025Историята на Нюйоркската фондова борса
17.05.2025Berkshire Hathaway разпродава банковите си инвестиции
17.05.2025Дългите работни часове променят структурата на мозъка?
17.05.2025Прочети още
След срещата в Истанбул: Делегациите се договориха за размяна на пленници
darik.bgЕвровизия 2025 г.: Часове остават до грандиозния финал на песенния конкурс
darik.bgИндия обмисля план за намаляване на водоснабдяването на Пакистан
darik.bgБУТОНКИТЕ: Какво видя Левски в евроогледалото?
dsport.bgЛевски изпусна нервен Лудогорец в голово шоу на „Герена“
dsport.bgПолезни бактерии борят стреса и синдрома на раздразненото черво
9meseca.bg