Столичният бул. „Витоша” отстъпва с четири позиции в класацията на най-скъпите търговски улици в Европа, като през тази година се нарежда на 51-во място от 57 улици, сочи традиционното проучване Main Streets across the World на консултантската компания Cushman & Wakefield.
Година по-рано основната търговска улица в София заемаше 47-ма позиция.
Средният месечен наем на търговските обекти на бул. „Витоша“ възлиза на 54 евро на кв. м. През последната година увеличението е с 4% в местна валута, докато спадът, в сравнение с предпандемичните нива, е от 7%.
В Европа
Първото място в Европа е за миланската Виа Монтенаполеоне, където средното ниво на месечните наеми е 1 500 евро за кв. м. Челната тройка се оформя от лондонската Ню Бонд Стрийт (1 242 евро/кв. м) и Виа Кондоти в Рим (1 208 евро/кв. м).
Най-достъпната търговска улица в Европа, според класацията на Cushman & Wakefield, е „Македония“ в Скопие, където средният наем възлиза на 28 евро/кв. м.
В световен мащаб
Пето авеню в Ню Йорк запазва позицията си на най-скъпа търговската улица със среден месечен наем от 1 698 евро/кв. м, което представлява повишение с 14% спрямо предпандемичните нива.
Освен че оглавява класацията в Европа, миланска Виа Монтенаполеоне се изкачва и до второто място в световната класация, изпреварвайки Тсим Ша Тсуи в Хонконг (1 268 евро/кв. м).
Три от петте най-скъпи търговски улици в света се намират в Европа и това са Виа Монтенаполеоне (2), Ню Бонд Стрийт (4) и парижката Шанз-Елизе (5).
Старият континент може да се похвали и с пет от десетте най-скъпи търговски улици в света, като в челната десетка влизат още Банхофщрасе в Цюрих и Колмаркт във Виена.
Наемите растат
Най-голям скок в класацията през изминалата година отбелязва улица Истиклял в Истанбул, която се изкачва от 31-во на 20-о място вследствие на високата инфлация в южната ни съседка, която доведе до увеличаване на наемите над два пъти в този период.
През 2023 г. стойностите на наемите при първокласните търговски площи в световен мащаб продължават да се възстановяват и нарастват с средно 4.8% на годишна база в местна валута.
Най-голям ръст е отчетен в Азиатско-тихоокеанския регион, където увеличението е средно 5.9%, докато в Европа средният ръст е 4.2%, а в Северна и Южна Америка - 5.2%.
Въпреки сравнително силния растеж през последната година, на повечето места увеличението на наемите не отговаря на пиковите нива на инфлацията, се казва още в доклада.
Нещо повече, наемите на близо 60% от пазарите в световен мащаб остават под предпандемичните нива. Това е най-ясно изразено в Европа, където наемите на 70% от пазарите са под нивата отпреди пандемията.
За сравнение, в САЩ наемите на едва 31% от пазарите са под нивата преди пандемията, а 69% вече ги надхвърлят.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
ЕЦБ се готви за последно понижение на лихвите за 2024 г.
преди 6 часаГримьорът, който стана милиардер
преди 6 часаПланините– хит в пътуванията през 2025 г., според Pinterest
преди 6 часаЦената на кафето скочи до нов рекорд
преди 7 часаGeneral Motors спира разработката на роботаксита
преди 8 часаБюджетът на ЕС: Внасящи vs. получаващи
преди 8 часаПрочети още
Цената на кафето на световните пазари достигна исторически връх
darik.bgМексико вписва в Конституцията формите за женски род на висши политически длъжности
darik.bgЕС готви пакет от санкции срещу Грузия
darik.bgНа живо: Атлетико Мадрид – Слован Братислава (Състави)
dsport.bgОфициално: ФИФА обяви къде ще се проведат Мондиалите през 2030 и 2034
dsport.bgПроф. Милена Георгиева: С ежедневния си начин на живот родителите променят бъдещата епигенетика на децата си
9meseca.bg9 опции за обзавеждане, с които ще направите малкия апартамент визуално по-голям
idei.bgНови приложения на кофичките от кисело мляко
idei.bg6 мита за разчистването
idei.bg