Едва 34% от възрастните хора имат минимално ниво на финансова грамотност, според проучване на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР).

Това означава, че голяма част от жителите на 39-те държави, включени в организацията, не могат ефективно да управляват парите си - умение, което е от съществено значение за индивидуалното и обществено благополучие.

В доклада си ОИСР подчертава и уязвимостта на нямащите основни финансови познания - особено във време, в което поскъпването на стоките и услугите оказва допълнителен натиск върху финансите.

„Високата инфлация и повишаващите се лихви по кредитите подчертаха важността на това да се предоставят на хората знания и умения, за да се справят с трудните финансови обстоятелства“, казва старшият политически анализатор в ОИСР Киара Монтиконе.

По думите й резултатите от допитването показват, че част от възрастните хора разбират основните финансови концепции, но цялостните финансови знания и умения могат да бъдат значително подобрени.
 

Бели пари за черни дни

Само 54% от възрастните хора посочват, че биха могли да покрият по-голям разход, без да вземат пари назаем от близки или приятели. За подобен разход се счита сума, равняваща се една месечна заплата. 

Едва 43% от хората днес разполагат със спестявания, с които да покрият разходите си за поне три месеца, при положение че загубят основния си източник на доходи.

Къде в Европа финансовата грамотност е най-висока?

В Европа с най-висока финансова грамотност могат да се похвалят жителите на Германия и Ирландия, според данните на ОИСР. В челото по този показател са още Люксембург и Малта, а топ 5 се допълва от Естония. На дъното са Кипър, Албания, Литва и Италия.

Влияят ли възрастта и образованието?

Европейците, които имат по-високо ниво на образование, се справят по-добре с управлението на парите си. Същото важи и за хората с по-високи доходи.  

Проучването установява още, че хората на възраст между 30 и 59 години се справят по-добре с финансите си, отколкото младите европейци на възраст от 18 до 29-годишна възраст.

Средно за 39-те държави от организацията мъжете умеят да управляват парите си по-добре от жените.