Преди време Нико Росберг летеше по тесните улици на Монако с 350 км/ч, но всеки човек с пулс може да почувства как сърцето му прескача, ако опита по време на бизнес конференция да заговори легенда в сферата на рисковите капитали, като съоснователя на Floodgate Майк Мейпълс-младши. На фона на стотиците почитатели, които са обградили Мейпълс по време на такава конференция в Ню Йотк през миналия месец, размяната дори и на една дума с него може да изглежда невъзможна.

39-годишният Росберг обаче разполага с доста ефективен начин за „разчупване на леда“ в подобна ситуация.

“Обикновено съм много скромен, но трябва да използвам представянето си от две секунди, за да се разгранича от другите,” казва той пред Forbes. “Затова отидох директно при него и му казах, ‘Здравей, аз съм световният шампион от Формула 1, Нико.’”

Така той наистина успява да открадне няколко минути с Мейпълс в онзи ден. Това далеч не е първият случай, в който Росберг, който се състезава 11 сезона във Формула 1 с отборите на Williams и Mercedes, използва успехите си на пистата, за да се хареса на изцяло нова аудитория от основатели на компании и инвеститори. След като участва в последното си състезание през 2016 г., роденият в Германия Росберг се заема със задачата да се ребрандира като предприемач, инвестирайки в началния етап на развитие на над 30 компании и основавайки няколко собствени. Сега, с мрежа от контакти, която се простира от Силициевата долина до Западна Европа, бившият автомобилен състезател сяда зад волана на най-амбициозното си начинание до този момент – управлението на фонд.

През април неговият компания Rosberg Ventures, която е базирана в Монако, обяви създаването на “фонд на фондовете,” който събира капитали и ги мобилизира основно чрез други компании за рискови капитали, вместо да инвестира директно в стартъп компании. Росберг вече е осигурил активи под управление на стойност 100 млн. долара, които включват и най-малко 5 млн. долара негови средства. Целта, според него, е да се индексират водещите компании за рисков капитал в САЩ, защото “има голяма логика в това да предоставяш парите си на най-добрите в света.”

Това е умна стратегия. Проучване от 2014 г. на компанията за финансови услуги Wealthfront установява, че 95% от доходността на американската индустрия за рискови капитали е генерирана от водещите 20 компании, като тези данни важат и до днес, според автора на доклад Анди Раклеф.

Труден достъп 

Тези резултати обаче направиха водещи компании като Andreessen Horowitz, Kleiner Perkins и Thrive Capital толкова желани, че на тях постоянно им се налага да отказват на напиращи инвеститори. А тази конкурентна екосистема е част от предложението на Росберг. За своите клиенти, които са основно заможни семейства от Германия и Италия, които нямат връзка със Силициевата долина, той може да използва връзките си, за да осигури нещо, което те не могат да намерят у дома.

“В голяма степен това се превръща в клас за достъп вместо в клас активи, защото цялата възвръщаемост е съсредоточена в тези няколко водещи компании,” казва Росберг.

“Победителите продължават да побеждават.”

След като през 2016 г. Росберг успява да надвие своя съотборник в Mercedes Люис Хамилтън и да спечели титлата при пилотите във Формула 1, той шокира света на автомобилните спортове и слага край на кариерата си на 31-годишна възраст.

Росберг бързо пренасочва фокуса си към дейността на бизнес ангел и се присъединява към тенденция звезди спортисти да стават предприемачи, а не само рекламни лица. Росберг разполага със средства за инвестиране след като натрупва близо 80 млн. долара преди данъци от заплата и бонуси във F1, по оценки на Forbes.

Връзките на Росберг във Формула 1 водят до първата му възможност малко след като напуска спорта. Автомобилната компания Mercedes-Benz, която притежава една трета от отбора от Формула 1, инвестира в стартъпа за инфраструктура за електромобили ChargePoint и го кани да участва. Той инвестира петцифрена сума и излиза от компанията след като тя става публична през 2021 г. Росберг отказва да сподели колко точно е спечелил от сделката, но казва, че е “много пъти повече от това, което е инвестирал.”

Оттам неговият портфейл продължава да се разраства, покривайки широк набор от индустрии, сред които споделянето на автомобили (Vay) и изкуствен интелект (Codeium) като средната му инвестиция е в размер на 50 000 долара. Той е и сред инвеститорите в стартъп компанията за дигитални разплащания Ivy.

И макар счетоводните баланси да не са непременно неговата специалност, Росберг намира други начин да добавя стойност, като това, че запознава съоснователя на Ivy Фердинанд Дабиц с главен изпълнителен директор на европейска транспортна компания, бъдещ клиент на Ivy.

Обратно в Европа 

Посредством възможности за съвместни инвестиции, пряка комуникация и запознанства основатели на компании, Росберг започва да затвърждава репутацията си в сферата на рисковите капитали. Сериалът „Drive To Survive“ по Netflix, които помага на Формула 1 да достигне едно ново ниво на популярност в САЩ, също оказва своето влияние. Въпреки това Росберг се сблъсква с редица откази, докато се опитва да инвестира средства във водещи фондове. При петия му неуспешен опит от Andreessen Horowitz му предоставят съвет като препоръчват да подхожда към компаниите с повече средства за инвестиране и с ясен начин да изпъкне.

Затова Росберг, който е роден в Германия, но е израснал в Монако, решава да събере капитал и да се върне от другата страна на Атлантическия океан. Европейският пазар на рискови капитали далеч не е толкова зрял колкото американския и е набрал едва една трета от набраните през 2024 г. 140 млрд. долара от щатския пазар, сочат данни на Crunchbase.

Росберг, които има предимство като син на бившия шампион от Формула 1 Кеке Росберг и повишава популярността си с участието в германското телевизионно предаване за предприемачи Die Höhle der Löwen (Бърлогата на Лъва) намира начин да се включи в пазара със семейства, които стоят за германски компании се средна и голяма пазарна капитализация. Той също така се свързва с инвеститори в Италия, където има много почитатели. Росберг разполага с нещо уникално за продажба – достъп.

“Ако не влизате в най-добрите фондове в сферата на рисковия капитал, портфейлът ви ще носи незадоволителна доходност,” казва член на водеща германска промишлена фамилия, които е инвестирал при Росберг. “Има много хора в индустрията, които обикалят и раздават обещания за това какво могат да постигнат, докато Нико го постига.”

С мрежа от европейски инвеститори на свое разположение, Росберг разполага с до голяма степен неизползвани капитали, за да привлече вниманието на големите фондове. Без много шум той набира 22 млн. долара в края на 2022 г. и с настъпването на новата година, той предоставя всичките средства на една от водещите компании, която отказва да назове. Това води директно до фонда на фондовете, който през април се заема да набере 75 млн. долара и приключва с презаписани 78 млн. долара от 25 инвеститори. Средствата ще бъдат изцяло мобилизирани в рамките на две години, но Росберг отказва да сподели през кои компании ще стане това.

Оценката на представянето на фонда ще отнеме много повече време. Той работи с 10-годишен цикъл, с потенциал за добавяне на 3-годишни продължения, наподобявайки начина, по който работят основните фондове. Най-добрите в индустрията постигнат средна годишна доходност от 25% в исторически план, но Росберг казва, че този показател може да е “малко по-компресиран”. Той планира да набира нов фонд на фондовете на всеки две години, за да бъде активен, докато водещи компании предлагат нови възможности.

И макар тези средства да се управляват на друго място, Росберг едва ли ще бездейства. Той редовно организира събития по време на състезания от Фирмула 1 и увеличава мрежата си от контакти. Бившият шампион дори посредничи за сключването на партньорство за споделяне на приходите между германската технологична компания SAP и стартъп компанията в сферата на автоматизацията SecJur.

“Ние се свързваме. Това е нещото, което правим,” казва Росберг.