Отдаден медитатор, Ели Сусман иска да задълбочи практиката си, затова се отправя на медитация пътешествие. Той прекарва един месец в Plum Village - център в Южна Франция, управляван от будистки монаси, фокусирани върху усъвършенстването на изкуството на осъзнат живот.
Сусман очаква да прекарва по-голямата част от времето си в многочасови медитация сесии, но за негова изненада открива, че графикът предвижда само 30 минути официална медитативна практика.
Свикнал на много по-дълги сесии, Сусман започва да променя мисленето си, след като разговаря с един от монасите. Вместо три часа медитация, монахът му казва, че са необходими само три вдишвания, за да се настрои към настоящия момент.
„Това ме порази“, казва Сусман пред CNN. „Ами ако три вдишвания, или около 20 секунди, наистина са достатъчни, за да променят живота на хората?“
Сега докторант по психология в Калифорнийския университет, Бъркли, той тества своята теория в проучване, публикувано през април в списание Behavior Research and Therapy.
Сусман се опитва да разбере дали един бърз момент на състрадателно докосване - успокояване чрез физически контакт (дори и със собствените ви ръце), може да предизвика подобни на медитацията ползи за психичното здраве.
Проучването показва, че една-единствена 20-секундна сесия на състрадателно докосване значително намалява стреса и подобрява психическото благополучие. Ефектите върху психичното здраве са по-големи сред хората, които изпълняват тази микропрактика ежедневно.
„В това общество, лишено от допир, можем да предложим на себе си същата доброта и състрадание, които толкова свободно даваме на другите“, казва Сусман. „На една ръка разстояние е.“
Това проучване се основава на друго от 2021 г., което показва, че 20 секунди състрадателно докосване със собствените ви ръце понижават нивата на кортизол, след като хората са се подложили на задача, предизвикваща стрес.
Кратките ежедневни докосвания подобряват благосъстоянието
Последното проучване се фокусира върху студенти, често заети да жонглират с учене и работа. Те са разпределени на случаен принцип да гледат видеоклип как да извършват съсрадателно самодокосване (прегръщат се сами с ръцете си) или потупване с пръсти, което включва докосване на показалеца и палеца.
Те изпълняват една от двете практики за 20 секунди на ден в продължение на един месец и след това са помолени да оценят емоционалното си състояние.
Самопрегръщалите се откриват разлика още след първата 20-секундна сесия. След един месец ежедневна практика те отчитат по-високи нива на самосъчувствие, по-малко стрес и по-добро психично здраве спрямо съединяващите пръстите си.
Как да практикуваме състрадателно самодокосване?
Ползата от състрадателното самодокосване е, че може да се практикува навсякъде, независимо дали у дома или в претъпкан влак, казва Сусман.
Първо изчистете ума си и помислете за скорошна грешка или момент, който ви е накарал да се почувствате недостоен или провален. Когато си спомните тези моменти, забележете всички промени в тялото си.
Второ, намерете удобен за вас начин на докосване. В проучването хората държат едната ръка на сърцето и една на корема си, но също така са насърчавани да използват всяка друга форма на докосване, ако се чувстват по-удобно.
Това може да включва поглаждане на задната част на врата, използване на палеца за масаж на дланта или поглаждане на горната част на ръцете - като прегръдка. Сусман съветва да се съсредоточите върху усещането и топлината на докосването.
Трето, хората трябва да се запитат: „Как мога да бъда приятел на себе си в този момент?“, фокусирайки се върху приемането на техните несъвършенства. След 20 секунди те могат да отворят очите си или да повтарят сесията толкова често, колкото е необходимо.
Резултатите от проучването показват, че колкото повече хора превръщат тази практика в навик, толкова по-големи са ползите за психичното здраве от нея. Експертът предлага да си намислите реплика, която да ми напомня за микропрактиката, например след измиване на зъбите, за да не я забравяте.
„Не става въпрос да бъдете по-добри от всеки или да се преструвате, че всичко е слънце и дъги“, казва Сусман. „Става дума за това да се отнасяте към себе си със същата доброта и грижа, които бихте предложили на близък приятел.“
Така че, ако имате лош ден, позволете си да бъдете най-добрия си приятел - дори и да е само за 20 секунди.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Активите на пенсионните фондове растат с 21% за година
преди 1 минApple иска да превърне Siri в конкурент на ChatGPT
преди 9 минКои са най-добрите държави за създаване AI стартъпи?
преди 1 часAmazon инвестира в три нови ветропарка в Гърция
преди 1 часЗащо подводните кабели примамват саботьорите?
преди 2 часаНадеждата на Европа в производството на батерии за електромобили обяви фалит
преди 2 часаПрочети още
Изкуство или абсурд: Банан, залепен с тиксо за стена, се продаде за 6,2 млн. долара
darik.bgМемоарите на Меркел: За Тръмп и Путин от първо лице
darik.bgСвещеник бе отстранен от длъжност след провокативен клип на Сабрина Карпентър в църквата му
darik.bgНово 20: Манчестър Сити получава наказанието си през март
dsport.bgБългария ще научи своя съперник в Лига на нациите
dsport.bgД-р Маринова за доброкачествените заболявания на гърдата
9meseca.bg11 прости детайла, с които банята ви ще изглежда като 5-звезден хотел
idei.bgИнтелигентни водомер – предимства и тенденции
idei.bgНай-честите грешки, които допускаме, когато използваме домакински уреди
idei.bg