Навикът на много хора по света да сменят смартфоните си на всеки две години е една от основните причини милиарди устройства да отиват но сметищата. Ако бъдат подредени едно върху друго, могат да образуват "кула", достигаща до Международната космическа станция, пише Engadget.
Потребителите са свикнали с този 24-месечен "живот" на телефоните си, тъй като мобилните оператори обикновено сключват двугодишни договори с клиентите си, а много производители на телефони предлагат софтуерна поддръжка само в рамките на 24 месеца.
Но сега, с по-дългите софтуерни ангажименти от големите производители, заедно с приемането на законодателни инициативи, улесняващи достъпа до ремонтни услуги, много от новите смартфони могат да останат в джобовете ни за доста по-дълъг период от време.
Ето как можете да удължите живота на вашия смартфон и да избегнете харченето на пари, преди то да е абсолютно необходимо.
Използвайте калъф и протектор
Може и да изглежда готино да носите незащитен телефон, но по този начин шансовете за падане или повреда нарастват драстично.
Калъфите и протекторите за екран помагат за абсорбиране на ударите при падане, предотвратявайки пукнатини, драскотини и вдлъбнатини по самото устройство.
Освен това повечето калъфи имат текстурирани или гумирани гърбове, които правят телефона по-лесен за държане и е по-малко вероятно да се изплъзне от ръката ви.
Един смартфон с много козметични щети ще струва по-малко, ако се опитате да го продадете втора употреба по-късно. Налични са безброй стилове и видове калъфи за телефони, така че можете да намерите точно този, който изразява вашата личност или подхожда на вашето облекло.
Някои от тях се предлагат с вградени функции, като стойка, отделение за портфейл или дори допълнителна батерия.
Грижете са за батерията
Тъй като батерията на телефона често е първото нещо, което показва признаци на стареене, струва си да следвате препоръките за удължаване на живота ѝ.
Литиево-йонните батерии не се представят добре при високи температури и трябва да избягвате да ги зареждате, ако е по-горещо от 35 градуса по Целзий.
Всъщност, батериите понасят по-добре студеното време, но могат да станат мудни, когато температурите са твърде ниско под нулата.
Ако съхранявате телефон за известно време, без да го използвате, най-добре е да го направите с наполовина заредена батерия, а не изцяло зарадена или празна. Всъщност, литиево-йонните клетки издържат по-дълго, когато прекарват по-малко време напълно разредени или пълни.
И въпреки че понякога е необходимо батерията да се зарежда бързо, по-бавният метод, когато скоростта не е критична, натоварва по-малко йонните компоненти и спомага за удължаване на живота им.
С течение на времето обаче всяка батерия, в крайна сметка, ще се износи. В такива случаи използването на външна батерия, т. нар. "пауърбанк" става необходимост.
А ако искате наистина да вдъхнете нов живот на телефона си, покупката на нова вътрешна батерия може да се окаже най-доброто решение. И в повечето случаи цената, която ще платите за нея, е далеч по-ниска от тази на ново устройство.
Почиствайте паметта на телефона си
Повечето съвети за това как да разчистите телефона си и да го накарате да работите по-бързо са свързани с едно нещо и то е освобождаване на свободно място във вътрешната памет.
Операционната система на телефона понякога прави това автоматично, като "разтоварва" неизползваните приложения или изтрива стари съобщения.
Но можете да предприемете мерки и ръчно, като изтриете всички приложения, които не използвате. Същото важи и за снимките и видеоклиповете, които съхранявате локално - тях можете да преместите в "облак" или да ги прехвърлите на компютъра или външно устройство за архивиране.
Добро правило е да поддържате паметта на телефона си запълнена на не повече от 80%. След като изтриете и прехвърлите каквото можете, рестартирайте телефона си, за да му дадете възможност да изчисти и временната си памет.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Румънски коледен базар на второ място сред най-добрите в Европа за 2024 г.
15.10.2024Google ще захранва AI центровете си за данни с ядрена енергия
15.10.2024Когато вагон-ресторантите са върхът на лукса в Европа
15.10.2024Годишната инфлация на най-ниски нива от март 2021 г.
15.10.2024Жилищата в Солун - по-скъпи от тези в Атина
15.10.2024Човешкото обоняние - по-силно, отколкото се смяташе
15.10.2024Прочети още
България си взима последно сбогом с легендата Кирил Маричков (СНИМКИ)
darik.bgЗапочва работа по план на строеж на тунел под Петрохан
darik.bgМария Бакалова разкрива как се подготвя за ролята си в „Стажантът“ и споделя мнението си за Тръмп
darik.bgИлиан Илиев: Следващите два мача са решаващи за бъдещето ми в националния отбор (ВИДЕО)
dsport.bgКапитанът Десподов: Срамна загуба
dsport.bgЛекари спасиха 8-месечно бебе с чуждо тяло, престояло 5 дни в гърлото му
9meseca.bgКак да обзаведете дизайнерска детска стая
idei.bg5 необичайни рецепти с тиква за октомври и Хелоуин
idei.bgТенденции в обзавеждането на дома през 2025
idei.bg