До неотдавна почти целият свят се съгласяваше: Америка произвежда най-добрите изтребители. Дори модел на половин век, който вече не се закупува от американската армия, се оказа толкова популярен в чужбина, че Lockheed Martin започна да изгражда производствена линия тук, специално за чуждестранни клиенти. Тази фабрика превърна този консервативен ъгъл на Южна Каролина в „Глобалния дом на F-16“, както го обяви губернаторът, създавайки стотици работни места и подкрепяйки местните производители на части. Съоръжението в Грийнвил годишно внася около 1,3 милиарда долара в местната икономика, оценяват бизнес лидерите.

Сега обаче разрушителната етика на MAGA 2.0 разклаща търговията, докато Вашингтон хвърля обиди и мита към най-старите си клиенти. С президентът Доналд Тръмп, който заплашва да се оттегли от исторически съюзи и да наложи строги данъци върху най-големите износни пазари за американски стоки, партньорите на Америка започват да обявяват планове да се дистанцират от Белия дом, който според тях губи доверието им. Възмущението в чужбина нарасна миналия месец, когато Тръмп предложи да продава по-слаба версия на следващото поколение бойни самолети на други нации, заявявайки на пресконференция в Овалния кабинет: „защото някой ден може би те няма да са наши съюзници, нали?“

Ескалиращото напрежение е предизвикало безпокойство в щата Палмето, който почита F-16 Fighting Falcon със собствен празник. Градове, които обслужват чуждестранни клиенти, се подготвят за последствията, тъй като нараства броят на призивите за бойкот. Много привърженици на MAGA смятат, че Тръмп ще доведе до по-добри сделки и по-балансирани международни отношения. Но в окръг Грийнвил, индустриален хъб, който Тръмп спечели лесно, отношенията се напрягат сред тези, които разчитат на стабилен геополитически климат.

Подигравките със съюзниците могат да навредят на индустрия, която е от съществено значение за тази общност, каза Калвин Мийнс, 32-годишен студент по поддръжка на самолети в техническо училище, което си партнира с Lockheed Martin.

„Не става въпрос за теб или твоето мнение“, каза той. „Става въпрос за милионите хора, които разчитат на теб, за да гарантираш, че могат да нахранят семействата си.“

Колко F-16 произвежда САЩ? 

С около 4600 самолета, произведени от дебюта си през 1978 г., F-16 остава най-широко използваният боен изтребител в света.

Изтребителите Fighting Falcon могат да останат във въздуха десетилетия, което е начинът, по който някои от предадените от Дания от 80-те и 90-те години се сражават с руски сили в Украйна. За Южна Каролина това е печелившо, защото бойните самолети изискват редовна поддръжка. Резервните части също се изработват на местно ниво.

Въпреки че по-богатите съюзници се насочват към последния модел на Lockheed — по-големия, по-мощния и по-невидим F-35 — страните с по-строги бюджети осигуряват достатъчно търсене, за да оправдаят производствената линия в Грийнвил.

Кога е произведен първия F-16?

„Те са като семейно съкровище“, каза Радован Яворчик, посланик на Словакия в САЩ, за Fighting Falcons. Неговата нация закупи 14 през 2018 г. Последните самолети трябва да бъдат доставени тази година.

Тогава централноевропейската държава имаше избори. Официални лица в Братислава обмисляха шведска алтернатива за замяна на съветския си флот, преди да отпразнуват почти 800 милиона долара договор с Lockheed над стекове в Грийнвил.

„Те са като семейно съкровище“, казва Радован Яворчик, посланик на Словакия в САЩ, за изтребителите F-16. Неговата страна закупи 14 през 2018 г. (Последните самолети се очаква да бъдат доставени тази година.)

Тогава централноевропейската държава имаше избори. Официални лица в Братислава обмисляха шведска алтернатива за замяна на съветския си флот, преди да отпразнуват почти 800 милиона долара договор с Lockheed.

Биха ли направили същия избор днес? Яворчик не искаше да спекулира как ще се развие нарастващата конфронтация между Америка и трансатлантическите й съюзници. Но посланикът беше сигурен в това, което е направило сделката сладка преди седем години: репутацията на Вашингтон като защитник на свободния свят.

С тези машини не купувате просто парче летящ метал. Купувате партньорство със Съединените щати за 25, 30 или 40 години.

Това е, което тревожи Марк Кенсиан, пенсиониран полковник от морската пехота, фокусиран върху сигурността в Центъра за стратегически и международни изследвания във Вашингтон. През последните два месеца, откакто Тръмп се върна на власт, той каза, че репутацията на защитник е влошена.

Преди президентът да постави под въпрос в края на март готовността си да продаде „най-смъртоносната“ версия на предстоящите F-47 на чуждестранни партньори — Boeing, друга фирма с голямо присъствие в Южна Каролина, ще ги произвежда — той удвои заплахите да не подкрепя членове на НАТО, които не харчат достатъчно за отбрана. Той се пошегува с превземането на Гренландия, Канада и Панамския канал. Той нарече президента на Украйна „диктатор“.

В отговор европейските официални лица се заклеха да намалят зависимостта си от САЩ, като увеличат собствените си оръжейни индустрии. Някои изразиха опасения, че враждебен Вашингтон може да прекъсне доставки, необходими за поддържане на американски произведени самолети — „бавно задушаване“, каза Кенсиан — или дистанционно да саботира оръжия. (Пентагонът отрече да произвежда такива „kill switch“ устройства.)

„Лесно си представям ситуация, в която САЩ ще поискат Гренландия от Дания и ще заплашат да деактивират нашите оръжия и да позволят на Русия да ни нападне, ако откажем“, написа председателят на отбранителната комисия на датския парламент миналата седмица в социалните медии.

Вътрешните разходи ще поддържат голяма част от американската отбранителна индустрия, прогнозират анализаторите, но перспективите за продукти, зависими от износа, като Flying Falcons, могат да бъдат много по-мрачни. Нации с по-слаби връзки с Вашингтон могат да разгледат отношението на Тръмп към предполагаемите най-добри приятели на Белия дом и да помислят: Може би да изберем Gripen на Швеция.

„Ако чуждестранните купувачи смятат, че това е твърде рисково“, каза Кенсиан, „производствената линия се затваря и всички губят работата си.“

Влияе ли геополитиката на производството на повече F-16?

Lockheed Martin отказа да коментира дали геополитиката е повлияла на продажбите на F-16. Съоръжението в Грийнвил в момента произвежда 115 самолета, потвърди говорителка. Словакия, България, Бахрейн, Тайван, Йордания и други нации, която поиска да остане анонимна, са подали поръчки.

„Критичен компонент на американската отбранителна индустриална база, програмата F-16 поддържа повече от 46 000 работни места“, заяви компанията в изявление, „включително около 1800 в Грийнвил.“