Може да преосмислите кафето в почивката и да се пренасочите към чая.

Ново проучване на шведски изследователи установява, че в повечето кафемашини на работните места има наличие на високи нива на повишаващи холестерола вещества.

Двете въпросни вещества са кафестол и кахвеол, които се съдържат в зърната на кафето.

Учени от Упсалския университет, в сътрудничество с Технологичния университет Чалмърс, са взели проби от 14 машини за кафе от стаи за почивка в различни офиси, в които са използвани пет различни марки кафе.

Концентрацията на веществата е варирала в зависимост от машината и времето, според проучването, публикувано в изданието "Хранене, метаболизъм и сърдечно-съдови заболявания".

Кафе автоматите, най-често срещани на изследваните работни места, и вареното кафе показват най-голяма концентрация на повишаващи холестерола вещества.

"От това правим извода, че процесът на филтриране на кафето е от съществено значение за присъствието на тези повишаващи холестерола вещества в кафето," казва Дейвид Игман, учен в Упсалския университет и водещ автор на проучването.

"Очевидно, не всички кафе машини успява да ги филтрират. Но проблемът варира при различни кафе машини, а концентрациите също показват големи колебания с времето. Повечето от пробите от кафето са съдържали нива от тези вещества, които биха могли реално да повлияят на нивата на LDL холестерола при хората, които пият кафе, както и на риска в бъдеще от сърдечно-съдови заболявания".

LDL холестерола често е наричан "лош" холестерол.

Филтрираното кафе е за предпочитане

"За хората, които пият много кафе всеки ден, филтрираното кафе е за предпочитане," допълва той. Установено е, че използването на хартиени филтри почти изцяло премахва молекулите.

Необходими са още изследвания, за да се определят точните ефекти върху нивата на холестерола сред потребителите, според Игман.

Естествено присъстващ в тялото, холестеролът може да се превърне в проблем, ако има твърде високи нива от него. Европа е регионът с най-голямо разпространение на холестерола в света, като се смята, че над 50% от възрастните живеят с нива, по-високи от средните.

По данни на Statista от 2021 г. Литва има едно от най-високите нива на холестерол в Европа, докато в Гърция е едно от най-ниските.