Колко висока цена е прекалено висока за набавяне на дневната доза кофеин?
Стойности, като 5 паунда в Лондон или 7 долара в Ню Йорк, за чаша кафе може да са немислими за някои, но скоро може да се превърнат в реалност, благодарение на "идеалната буря" от икономически и екологични фактори във водещите региони за производството на кафе в света.
Цената на неизпечените кафени зърна, които се търгуват на глобалните пазари, в момента е на "исторически високо ниво", казва пред BBC анализаторът Джуди Гейнс.
Експерти обвиняват за това комбинация от проблеми с реколтата, пазарни сили, изчерпани запаси и най-миризливия плод в света.
Как се стигна дотук и доколко това ще повлияе на цената на кафето?
Слана през 2021 г. порази реколтата от кафе в Бразилия, която е най-големият производител в света на сорта Арабика, използван най-често в бариста кафето.
Този недостиг означаваше, че купувачи се обърнаха към страни, като Виетнам, която е основният производител на сорта Робуста, който обикновено се използва в инстантните кафета. Фермерите там обаче се сблъскаха с най-голямата суша от близо десетилетие.
Климатичните промени се отразяват на развитието на кафените растения, според Уил Фърт, консултант по кафето в град Хошимин, а това, от своя страна, се отразява на добива на кафе.
Тогава виетнамските фермери се насочиха към миризлив жълт плод на име дуриан. Забранен в обществения транспорт в Тайланд, Япония, Сингапур и Хонконг заради своята миризма, той се оказва популярен в Китай.
Така виетнамските фермери заменят своята реколта от кафе с такава на дуриан, за да се възползват от този нов пазар. Пазарният дял на плодове дуриан от Виетнам в Китай нараства почти двойно между 2023 и 2024 г., а по някои изчисления тази култура е пет пъти по-доходоносна, в сравнение с кафето.
"Виетнамски производители имат навика да бъдат непостоянни в отговор на колебанията на пазарните цени, да поемат прекалено много ангажименти, а след това да наводняват пазара с огромни количества от новата им култура," казва Фрит.
Докато те наводняват пазара в Китай с дуриан, износът на кафе Робуста пада с 50% на годишна база през юни, а стоковите запаси вече са "почти изчерпани", според Международната организация по кафето.
Износители в Колумбия, Етиопия, Перу и Уганда се намесиха, но не успяват да произведат достатъчни количества, за да облекчат положението на пазара.
"Времето, по което търсенето на Робуста започваше да се засилва, съвпадна с периода, в който светът изпитваше затруднения да осигури повече предлагане," обяснява Гейнс.
Това означава, че сортовете Робуста и Арабика сега се търгуват близо до рекордно високи цени на суровинните пазари.
Пазарна буря
Дали обаче променящата се икономика на кафето, всъщност, засяга цената на напитката, която си купувате на главната улица? Краткият отговор е, че това би могло потенциално да се случи.
Търговецът на едро Пол Армстронг смята, че почитателите на кафето може скоро да се сблъскат с "откачената" вероятност да плащат по над 5 паунда за своята кофеинова напитка във Великобритания.
“В момента имаме налице една идеална буря.”
Армстронг, който ръководи Carrara Coffee Roasters в Ийст Мидландс, внася кафе на зърна от Южна Америка и Азия, което след това изпича и продава на кафенета в Обединеното кралство.
Той казва през BBC, че наскоро е увеличил цените си с надеждата, че това ще компенсира изкупните цени, които той плаща, но след това разходите му “само се увеличават”.
Той допълва, че предвид някои от договорите му, които изтичат в идните месеци, кафенетата, които обслужва, скоро ще трябва да вземат решение дали да прехвърлят по-високите си разходи върху клиентите.
Фрит казва, че някои от сегментите на индустрията ще бъдат по-уязвими от други.
"Търговските количества кафе са тези, при които ще има най-големи сътресения. Инстантното кафе, кафето в супермаркета, кафетата в бензиностанциите – всички те ще поскъпнат."
Представителите на индустрията предупреждават, че високите пазарни цени на кафето може да не означават непременно по-високи цени на дребно.
Фелипе Барето Кроче, главен изпълнителен директор на FAFCoffees в Бразилия, споделя мнението, че потребителите "усещат промяната" с увеличението на цените.
Той обаче смята, че това се дължи "основно на инфлационните разходи като цяло", като наем и труд, а не на разходите за кафето на зърна. Консултантската компания Allegra Strategies изчислява, че кафените зърна допринася с по-малко от 10% към цената на чаша кафе.
"Кафето все още е много евтино за луксозна стока, ако го приготвят у дома."
Той също така посочва, че повишението на разходите за кафе с по-ниско качество означава, че на кафето с по-високо качество вече може да се гледа като на нещо, което носи по-висока стойност.
"Разликата в цената на кафето в специализиран магазин за кафе в Лондон и на тази във веригата Costa Coffee вече е много по-малка, отколкото беше."
На хоризонта обаче има обаче надежди за облекчението на цените. Предстоящата пролетна реколта в Бразилия, която произвежда една трета от кафето в света, сега е от "съществено значение", според Кроче.
"Това, което всички очакват е кога ще се завърнат дъждовете," казва той. "Ако това стане по-рано, растенията би трябвало да са в достатъчно добро състояние и да цъфтят добре."
Ако обаче дъждовете дойдат през октомври, прогнозите за добива през следващата година ще паднат и натискът на пазарите ще продължи.
В дългосрочен план климатичните промени представляват сериозни предизвикателства за глобалната индустрия на кафето. Проучване от 2022 г. заключава, че дори и да намалим драстично емисиите от парникови газове, площта, която е най-подходяща за отглеждане на кафе, може да намалее с 50% до 2050 г.
Една от мерките за защита на бъдещето на индустрията, която има подкрепата на Кроче, е "зелената премия" – малък данък върху кафето, предоставян на фермерите за инвестиции в регенеративни земеделски практики, които помагат за защитата и поддържането на жизнеспособността на земеделските земи.
И докато миризливият плод е отчасти отговорен за повишенията на цените сега, променящият се климат може, в крайна сметка, да се отрази още повече на достъпността на кафето в идните години.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Италия иззе от иманяри етруски артефакти за €8 млн.
преди 3 часаКъде е Витошка в класацията на най-скъпите търговски улици през 2024 г.?
преди 3 часаБританските родители удвояват паричните подаръци за пълнолетните си деца
преди 4 часаКои са най-големите производители на мляко в ЕС?
преди 5 часаКакво представлява блокчейн и как работи?
преди 5 часаТоп 20 на най-големите семейни компании за търговия на дребно
преди 7 часаПрочети още
Изкуство или абсурд: Банан, залепен с тиксо за стена, се продаде за 6,2 млн. долара
darik.bgМемоарите на Меркел: За Тръмп и Путин от първо лице
darik.bgСвещеник бе отстранен от длъжност след провокативен клип на Сабрина Карпентър в църквата му
darik.bgАморим измисли наказание за мързеливците в Ман Юнайтед – прокуждане в България
dsport.bgНови проблеми в ЦСКА преди мача с Лудогорец (ВИДЕО)
dsport.bgД-р Маринова за доброкачествени заболявания на гърдата
9meseca.bgИнтелигентни водомер – предимства и тенденции
idei.bgНай-честите грешки, които допускаме, когато използваме домакински уреди
idei.bg7 ненужни вещи, които заемат място в дома ви
idei.bg