dbr.bg-image

Румен Илиев е партньор във фонда за рисков капитал LauncHub Ventures, който инвестира в технологични компании. Той е стратегически съветник на фондация “Български център по предприемачество”, където подпомага проекти в образованието и ИТ сектора. Магистър е по финанси от Икономическия университет в Прага. Навлиза в света на рисковия капитал през 2012 г. Целта му е да помага на предприемачите да постигнат своите цели. Как се справят фондовете за рисков капитал и стартиращите компании в условията на криза? На този и други въпроси Румен Илиев отговори в интервюто на Лили Друмева-О‘Райли за Дарик Радио.

Преди 2 години, в разговор с теб, поставихме началото на предаването „Нови хоризонти с Лили“. Как премина 2022 г. за теб и фонда?

Благодаря за поканата, 2022 г. започна с много позитивизъм с края на COVID пандемията, но завърши с много безпокойство заради нестихващата война в Украйна. Технологичният свят започна по същия начин, с пик в началото на годината, последва силен спад по световни борси и очаквания за рецесия. Година с много динамика, надежди и тревожност.

Как се справят младите предприемачи с тази ситуация?

Това е много интересно за хората като нас - на средна възраст. Предишната криза от 2008 г. все още се помни, но хората, които са на 30, тогава са били на 16, били са извън икономическата среда и е нормално те да нямат разбиране за случващото се в момента.

Много млади предприемачи имаха неразбиране защо инвестирането стана трудно, защо отнема толкова време да се случват нещата. Отнема време на хората да се нагодят с новата реалност.

Как беше изминалата година за вашия фонд, кои бяха най-успешните компании в портфолиото ви?

За нас годината беше успешна от гледна точка на инвестиции. Прибавихме 6 нови инвестиции, не всички са български, ние сме регионален фонд. Моята роля е да работя със стартиращи компании и да им помагам.

Обяваването на подобни инвеестиции от ПР гледна точка оставяме на тях, не разкриваме в кого инвестираме, освен ако нямаме изричното позволение от тяхна страна.

Какви са критериите за подбор на старт-ъпите, как ги откривате, как протича процесът, на какво ги учите?

Нашата роля е да станем партньор, средната ни инвестиция е около 2 млн евро. Инвестираме в технологични бизнеси, стартиращи компании, които се стремят да постигнат нещо голямо.

Обикновено са компании, които и губят много пари, защото те в началото не търсят печалба, а пазарен дял, и тук им помага рисковият капитал. Ние търсим големи резултати от такива инвестиции. Рисковете за такива компании, особено в ранна фаза, са много.

Затова търсим да инвестираме в нещо, което има потенциал да стане много голямо, в екип, способен да реализира такава визия. Отделяме голямо внимание и на момента, в който инвестираме. Всяко нещо си има своето време.

Ако времето за дадена технологична идея е минало или не е още дошло, това много рядко е добра инвестиция, но е много трудно да се прецени, затова понякога всичко е свързано с много неизвестни и е въпрос и на късмет.

Освен инфлация, COVID пандемия, войната в Украйна, рецесия, в момента компаниите имат и проблеми с логистиката. Това отнася ли се и за технологичния сектор. Например, затворени пристанища в Китай, блокирани маршрути през Украйна?

Това, което влияе на технологичните бизнеси, е малко по-различно. Спадът на борсите води до намалени възможности на големите компании да купуват стартиращи компании. Самите стартиращи компании трудно могат да наберат капитал от IPO-та заради лошата икономическа ситуация.

В резултат техните бизнеси имат намалена оценка от инвеститорите. Инфлацията е проблем за бизнеси, които се нуждаят да купуват във времето физически активи, които в бъдещ момент са на по-висока цена.

Как се развива изкуственият интелект през това време? Случи ли се нещо разтърсващо?

Да, тази година е такава, в която всеки би могъл да се докосне до изкуствения интелект, като пример мога да дам Open AI, който предлага чат и може би мнозина от нас вече са го използвали.

Аз самият го използвах преди нашия разговор и го попитах как трябва да се подготвя, и той ми каза „слушай какво те питат, ако не разбереш, помоли да ти повторят, оставяй водещият да те води“, даде ми ценни съвети и като цяло този AI се справя доста добре в разговора с жив човек.

Очаква се през 2023 г. да видим бурно навлизане на AI в живота ни. В момента той може да се използва да подготви радио програма, лекции, да напише мейл, студенти могат да го ползват да им подготви домашни, да им напише есе.

Компютрите и изкуственият интелект добавят към нашия интелект много повече от преди.

Да се върнем към фондовете за рисков капитал и стратиращите компании в условия на криза. В коя фаза ефектът от забавянето на световната икономика е най-висок - в сийд, А ниво, във вече развити бизнеси?

Много интересен въпрос. В най-ранните фази сийд и пре-сийд ефектът не се усеща толкова. В началото инвеститорите и бизнесите се интересуват да наберат пазарен дял и е трудно да се предвиди колко може да се развие една инвестиция на този ранен етап.

Затова и оценките на компаниите не са чак толкова променени. Но нещата се променят с напредването на бизнеса и на търсенето на финансиране, т.е. ако А-рундовете (тези след сийд) миналата година се случваха на нива 50-70 милиона оценка, в момента са на нива 30-50 милиона.

Б-рундовете в момента почти не се случват или, ако се случват, то е при добре развити компании. Колкото рундът е по-голям, толкова компанията е по-засегната и не толкова от кризата в момента, която е по-скоро имагинерно понятие, а от очакванията за рецесия и че тя може да е продължителна.

Това влияе и на плановете на предприемачите, които имат определен ресурс, който трябва да изразходват. Ако преди това този ресурс трябваше да бъде достатъчен за 12-18 месеца, докато се получи новото инвестиране, в момента парите, с които компаниите разполагат, трябва да стигнат за 24 месеца и повече, защото в следващите 12 месеца ще е трудно и скъпо да се привлича рисков капитал.

А в сегашните условия какви компании търсите като фонд за рисков капитал, предполагам такива, които не боравят с материални активи, за да няма рискове?

Да, повечето работа на хора като нас през последните месеци беше да сме като партньор и съветник на предприемача, като предприемачите не е нужно да ни слушат, все пак ние не управляваме техните компании, за да ги насочваме към това, което ние виждаме в развитието на световната икономика и как това може да им повлияе.

За съжаление, разговорите на повечето фондове се префокусират от това как целите са постигнати и резултатите са страхотни, към това как клиентите купуват по-малко, как целите не се постигат, а бюджетите трябва да се променят и как хора трябва да бъдат съкратени, тъй като ресурсът на стартиращите технологични компании е ограничен и те, при ограничен достъп до капитал за тях, става опасна ситуация, за разлика от един стабилен печеливш бизнес.

Какво очакваш от 2023 г. и какво си пожелаваш?

Пожелавам на себе си, на предприемачите и слушателите на предаването повече смелост при вземане на трудни решения, късмет, защото много от нещата не зависят от нас. Пожелавам им да се оглеждат за нови възможности за бизнес, които могат да се появят в условия на криза.

Едни от най-големите технологични компании водят началото си от предишната икономическа рецесия. Колкото и странно да е, уволняването на хора може да доведе до създаване на нови бизнеси, предприемачи и възможности, пожелавам им късмет да забележат такива възможности навреме и да успеят да ги реализират.