Центърът за добив на биткойни в община Хадсел в Норвегия спира дейността си заради оплакванията на гражданите от силния шум, който вдига оборудването. Затварянето му обаче е увеличило сметките за електричество на местните жители с 20%, пише Cryptonews.

Според местен доклад, центърът за криптодобив е бил обект на критики както от страна на политиците, така и от страна на съседите на централата. Съоръжението е консумирало около 80 гигаватчаса електроенергия годишно. 

"Това съответства приблизително на годишното потребление на 3200 домакинства“, се посочва в доклада на Норвежката корпорация за радио и телевизия (NRK).

Освен това звукът от вентилаторите, работещи денонощно, за да охлаждат компютрите, е бил непоносим за жителите на квартала.

Според доклад от 2022 г., шумът от криптоцентралата е подлудил местните, но компанията собственик на машините оспорва това твърдение, като посочва, че шумът е измерван със специализирана апаратура от независим одитор и е бил под националните гранични стойности.

Кметът на Хадсел Кьел-Бьорге Фрайберг казва, че е доволен от затварянето на централата, тъй като тя не е била добре приета нито от местните власти, нито от гражданите. 

Спирането на централата за криптодобив обаче е довело до неочакван негативен ефект - ръст в цената на електроенергията за жителите на общината. Причината е, че заводът е генерирал 20% от приходите на местното електроразпределително дружество Noranett.

То е една от 85-те мрежови компании в Норвегия, които имат за задача да гарантират, че електричеството се транспортира от електроцентралите до потребителите.
 
"Когато такъв голям индивидуален клиент се изключи от мрежата, със сигурност останалите клиенти ще усетят влиянието“, каза Робин Якобсен, мрежов мениджър в Noranett.

Той изчислява, че от следващия месец едно нормално домакинство, което е плащало 12 000-13 000 норвежки крони ($1130-1225) годишно, вече ще трябва да плаща 2 500-3 000 ($236-283) норвежки крони повече.

Кметът отбелязва, че сега общината ще търси нови проекти, които да поемат останалата електроенергия и се надява в бъдеще сметките за ток на битовите потребители да се върнат към нормалните си нива.