Утре (1 октомври) в 11:00 часа ще бъдат тествани Националната система за ранно предупреждение и оповестяване и Системата BG-ALERT, за да се провери техническото им състояние и дали населението разпознава сигналите и съобщенията.

Дали обаче всички разпознават сигналите и по какво се различават те? От главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" към МВР дават по-подробна информация.

Видове сигнали

  • Национален сигнал за тревога;
  • Национален сигнал за край на тревогата;
  • Въздушна опасност;
  • Отбой от въздушна опасност.

Как се излъчват те? 

Сигналите се разпространяват и излъчват посредством:

  • Националната система за ранно предупреждение и оповестяване при бедствия чрез акустични сирени;
  • Подсистема на автоматизираната система за оповестяване на ГДПБЗН чрез електромеханични сирени;
  • Програмите на БНТ, БНР, операторите на радио и телевизионни програми с национално и регионално покритие;
  • Радиотранслационните възли/уредби, инсталирани в населените места;
  • Локалните системи за оповестяване, изградени в потенциално опасните обекти.

Национален сигнал за тревога

Той представлява непрекъснат вой от акустични сирени с продължителност 3 мин. със скокообразно изменение на честота от 700 до 1000 херца с период на повторение 8 секунди.

Излъчва се на акустични сирени в градовете: София, Варна, Враца, Бургас, Русе, Плевен, Кърджали, Смолян, Пазарджик, Пловдив и Монтана, 30 км. зона около АЕЦ "Козлодуй", интегрирани локални системи. 

Излъчва се при бедствие, а два пъти в годината - в първия работен ден на месец април и на месец октомври - за тренировъчни тестове.

Национален сигнал за край на тревогата

Представлява непрекъснат вой от акустични сирени с продължителност 2 минути с честота 450 херца.

Излъчва се на акустични сирени в градовете: София, Варна, Враца, Бургас, Русе, Плевен, Кърджали, Смолян, Пазарджик, Пловдив и Монтана, 30 км. зона около АЕЦ "Козлодуй", интегрирани локални системи.

Излъчва се при бедствие, а два пъти в годината - в първия работен ден на месец април и на месец октомври - за тренировъчни тестове.

Въздушна опасност

Представлява непрекъснат вой от акустични и електромеханични сирени с продължителност 3 минути с плавно изменящ се звук през 15 секунди с честота от 100 до 450 херца.

Излъчва се на акустични и електромеханични сирени на територията на цялата страна при необходимост и ежегодно на 2 юни в 12.00 ч. - за отдаване на почит на Христо Ботев и на загиналите за свободата на България.

Отбой от въздушна опасност

Представлява непрекъснат вой от електромеханични сирени с продължителност 2 мин. с честота 450 херца.  Излъчва се на акустични и електромеханични сирени на територията на цялата страна. Излъчва се след преминаване на опасността от въздушно нападение.

Всички сигнали можете да чуете тук.

Тестването утре

По време на тестването на Националната система за ранно предупреждение и оповестяване утре ще бъде излъчен национален сигнал за тревога/край на тревогата.

Проверката ще се осъществи на територията на градовете: София, Бургас, Варна, Кърджали, Монтана, Пазарджик, Плевен, Пловдив, Русе, Смолян, Враца, Стара Загора; в общини в областите Видин, Перник и Ямбол; в населените места в 30 км зона около АЕЦ „Козлодуй“.

Планирано е да бъдат включени и интегрираните към НСРПО локални системи за оповестяване, изградени в обекти, чиято дейност създава опасност от възникване на бедствие.

При провеждането на теста на Системата BG-ALERT ще бъде разпространено съобщение до мобилните устройства на гражданите на територията на цялата страна, съдържащо текст на български и английски език.

Получаването на съобщението ще бъде еднократно, съпроводено от специфичен звук и/или вибрация. Тестовите съобщения от BG-ALERT подлежат на управление и могат да бъдат активирани/деактивирани от потребителите. Подробна информация за настройка на вашето устройство ще откриете тук