През юни миналата година Гита Кумари Бумик и нейното семейство губят дома си заради наводнения в североизточния щат Асам в Индия. Обилните валежи през това лято засягат повече от 5 милиона души, а 44-годишната жена е сред стотиците хиляди разселени в региона.
„Загубихме всичко“, казва Бумик пред CNN. Тъй като много хора остават без дом, служители и неправителствени организации се втурват да осигурят подслон.
Вместо да изпраща палатки обаче, индийската организация с нестопанска цел SEEDS си партнира с Better Shelter от Швеция, за да разпространи над 100 от временните им къщи, вдъхновени от IKEA.
Подобно на мебелите на IKEA, домовете на Better Shelter идват в плоски опаковки, които могат лесно да бъдат транспортирани и сглобени за няколко часа, без нужда от инструменти или електричество.
Всяка единица се състои от модулна рамка и е завършена с помощта на местни материали, като бамбук или дърво, преди да бъде оборудвана със заключваща се врата и лампа, захранвана от слънчева енергия.
Бумик казва, че тя и семейството й се местят в рамките на пет до шест дни, след като научават, че им е предоставен подслон. „Оттогава е наш дом“, допълва тя.
Преосмисляне на реакцията при извънредни ситуации
От Better Shelter посочват, че са доставили над 80 000 временни убежища в повече от 80 държави от 2013 г. насам. Структурите служат като домове, клиники и класни стаи, както и като обществени сгради.
Те обикновено се състоят от модулна рамка, преди да бъдат оборудвани със заключваща се врата и лампа, захранвана от слънчева енергия.
Управляващият директор на организацията Йохан Карлсон се надява да остави в миналото импровизираните палатки, като даде на разселените хора домове, които да издържат повече от 6 или 12 месеца.
„Повечето от нас смятат лагерите за временни места, но истината е, че много хора, в крайна сметка, прекарват години до десетилетия там“, казва той пред CNN. Модулните постройки, допълва експертът, предлагат „не само по-добра безопасност, но и защита, и достойнство“.
Карлсон започва да разработва концепцията за жилищата на Better Shelter като дизайнер на свободна практика през 2010 г., когато го молят да подобри дизайна на палатките, предоставяни при бедствия.
„Направи ми впечатление колко са остарели и крехки, като се има предвид, че трябваше да предложат дом на бежанците“, спомня си той. „Тези палатки просто не са проектирани да издържат толкова дълго. Така че започнах да мисля алтернативи.
Плоската опаковка на IKEA веднага ми дойде на ум. Компанията отдавна разполага с „ноу-хау“ за създаване на модулни конструкции, опаковки и материали“, според Карлсон. „Обръщането към тях за подкрепа ми се стори очевидно нещо,“ допълва той.
IKEA Foundation вече е основният спонсор на проекта му. С помощта на шведската мултинационална компания Карлсон и малък екип от дизайнери и инженери създават серия от спешни убежища с плоски опаковки, които пускат в Етиопия през 2013 г.
Тези оригинални модули от 17 квадратни метра могат да бъдат сглобени без инструменти за четири часа. Те могат да поберат до петима души и имат очаквана продължителност на живота от три години, въпреки че Карлсон казва, че много от тях са в добро състояние и след пет.
„Харесва ми да мисля, че те оспориха начина, по който се предоставя спешна помощ“, казва той. Екипът на Better Shelter прекарва време в бежански лагер на ООН в Иран и провежда интервюта със сомалийски бежанци в Северна Кения, преди да завърши първите си убежища.
„Разчитането на обратна връзка на хората е от съществено значение“, казва Карлсон. „Всеки човек и ситуация са различни, но ако няма диалог с хората на място, никога няма да направите успешен прототип.“
Едно често срещано искане на бежанците е за повече уединение - възможността просто да затворят вратите си. Друго - щетите по новите им домове да са лесни за ремонт.
„От самото начало ние проектирахме модулите по начин, който означава, че те могат да бъдат фиксирани, надграждани и дори разширявани“, казва Карлсон. „Става въпрос за мислене в дългосрочен план, а не само за непосредствената извънредна ситуация.“
Мащабируем, адаптивен и локален
През 2021 г. Better Shelter представя най-новия си модулен дизайн: Structure. Бумик живее в негова версия. Проектирани да издържат десетилетие, модулите могат да бъдат сглобени, разглобени и инсталирани на друго място за около два часа.
Structure е и най-достъпният дизайн, създаван досега. „Един от основните проблеми, който срещаме с нашите други модули, е, че те могат да бъдат доста скъпи – до 1500 евро (около $1630) всеки“, казва Карлсон. При около $365, Structure струва много по-малко.
Както подсказва името му, Structure е по същество оголена рамка. Първоначално тя може да бъде покрита с пластмасов лист и по-късно укрепена с местни материали, за да помогне на хората „да създадат по-постоянен подслон с течение на времето“, казва Карлсон.
Better Shelter позволява на партньори на място, като SEEDS, да решат кои местни материали са най-подходящи за завършване на домовете. Изборът варира в зависимост от околната среда, климата, местните строителни техники и наличните ресурси.
В Асам повечето са подсилени с бамбук и измазани с кал, в Афганистан дървените панели предпазват от мразовитите зими, а в Руанда сламените рогозки на покрива осигуряват по-добра изолация.
„Работата с това, което е налично във всеки контекст, не само стимулира местната икономика, но също така прави поддръжката и ремонта много по-лесни“, казва Карлсон. „Намесваме се възможно най-малко.“
Там, където той и екипът му са се оттеглили, жителите заемат по-активна роля. „От първия ден можете да видите, че хората са склонни да украсяват домовете си, като поставят тъкани или добавят свои лични щрихи към тях, например веранда, за да има малко сянка“, казва Карлсон.
Вътре в къщата на Бумик има място за молитва и кокошарник. Съпругът й в момента работи по разширението на основната сграда. Тя не вижда вариант семейството да я напусне скоро.
„Смятам това за наш дом“, допълва жената. „Чувстваме се в безопасност тук и не сме имали проблеми, въпреки скорошния дъжд.“
Придвижване към декарбонизация
През 2022 г. светът отбеляза най-голямото си годишно увеличение на броя на разселените хора, според ВКБООН. Към края на миналата година броят на принудително разселените хора в света достигна 108.4 милиона.
Това е с 19 милиона души повече от предходната година и общ брой по-голям от населението на Еквадор или Холандия.
Тези разселвания често са резултат от преследване, конфликти, насилие, нарушения на човешките права, но изменението на климата все повече се превръща в основен двигател.
Институтът за икономика и мир (IEP) изчислява, че 1.2 милиарда души могат да бъдат разселени в световен мащаб до 2050 г. поради изменението на климата и природните бедствия.
„За съжаление, ще има повече нужда от жилища като нашите“, казва Карлсон.
Следващото най-голямо предизвикателство пред Better Shelter е декарбонизацията. Повечето от убежищата им са направени от пластмаса, тъй като Карлсон казва, че това все още е най-добрият материал по отношение на тегло, издръжливост и цена.
Но той е наясно с въздействието му върху околната среда и се стреми да въведе повече рециклирани и местни материали.
Ценообразуването също остава проблем. Домовете на Better Shelter, включително Structure, продължават да са по-скъпи от палатките и поради тази причина много неправителствени организации избират да не ги използват, според Карлсон.
„Отнема време, за да възприемем ново решение и ние със сигурност трябва да работим върху ефективността на разходите и повече скалируемост“, допълва той. „Мисля, че това е отговорност, която носим като дизайнери и архитекти“.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Джон Ф. Кенеди – най-младият избран и починал американски президент
преди 27 минШвейцария - европейският лидер по железопътни пътувания
преди 1 часСкромният хит от 90-те, който се превърна в синоним на Коледа
преди 2 часаАктивите на пенсионните фондове растат с 21% за година
преди 2 часаApple иска да превърне Siri в конкурент на ChatGPT
преди 2 часаБългарската банка за развитие участва в бизнес форум в Сингапур и Виетнам
преди 3 часаПрочети още
Изкуство или абсурд: Банан, залепен с тиксо за стена, се продаде за 6,2 млн. долара
darik.bgМемоарите на Меркел: За Тръмп и Путин от първо лице
darik.bgСвещеник бе отстранен от длъжност след провокативен клип на Сабрина Карпентър в църквата му
darik.bgПознат съперник за България в Лигата на нациите
dsport.bgБивша звезда на Бока и Берое разплака Ривър и тръгнаха да го бият (ВИДЕО)
dsport.bgНад 400 гости станаха част от магията на 'Денят на жената предприемач 2024'
9meseca.bg11 прости детайла, с които банята ви ще изглежда като 5-звезден хотел
idei.bgИнтелигентни водомер – предимства и тенденции
idei.bgНай-честите грешки, които допускаме, когато използваме домакински уреди
idei.bg