Златото е класически актив-убежище при катастрофични сценарии и запазва в голяма степен стойността на парите на инвеститорите.
В моментите, в които животът по света върви нормално и липсват войни, природни бедствия и световни рецесии, обаче цената на метала пада - в някои случаи значително.
Това заяви Никола Янков, управляващ партньор в Expat Capital, във втория епизод от поредицата подкасти за инвестиции и управление на личните финанси, организирана съвместно от компанията и Darik Business Review.
Може да решите да си купите злато, тъй като го харесвате и искате да имате вкъщи, но не очаквайте да спечелите от това, допълни Янков.
Ако обаче сте решили, че ви трябва доходност - текущо или в дългосрочен план, както и начин да защитите парите си, златото не е добър актив за целта. Това е един от най-волатилните инструменти, които човек може да си купи - цената му се променя с 20-30% в годишен план в двете посоки.
Янков посочи няколко елемента при покупката на физическо злато, които хората не осъзнават:
- сделката не е освободена от ДДС,
- дължи се данък върху печалбата от сделки със злато, които трябва да декларират пред държавата,
- разликата в цената купува/продава често достига 10%.
Друг риск при покупката на физическо злато е от измамата, тъй като няма как да сте сигурни в чистотата и качеството на метала, който купувате.
Как да печелите от инвестиции в злато?
Ако искате да инвестирате в злато и да спечелите от това, правилният начин е да си купите дялове във фондове, които инвестират в злато или са обезпечени със злато. Това обикновено са борсово търгувани фондове (ETF), съветва Янков.
В България има такъв фонд – Expat Gold, който се търгува на Българска фондова борса (БФБ) и се управлява от Expat Capital. През вашия борсов брокер можете да си купите акции в такъв фонд за 100, 1 000 или 100 000 лв.
Добре е също така да се знае, че ако купувате европейски инструменти на европейски борси, капиталовата печалба не се облага с данък в България.
По-изгодно е да купувате български или европейски фондове върху злато, а не американски, защото върху американските фондове ще имате данък върху печалбата.
При този тип инвестиция нямате много големи разходи при покупка. Обратно на разликата купува/продава при златарите и банките, акциите на ETF-ите се търгуват с много минимални спредове, които са доста под 1%.
При това положение, дори да се налага да излезете от тази позиция след кратко време, няма да имате загуба от спреда при цените купува и продава, заяви Янков.
Има два вида ETF-и. Едните инвестират буквално във физическо злато, което те съхраняват в големи депозитари, основно в САЩ, Англия.
Другият вид ETF-и инвестират в дериватни инструменти, които са свързани обикновено с форуърдни договори за доставка на злато. Тези договори обаче реално не се изпълняват никога, а се затварят с поддоговори на падежа.
Цените на акциите на двата вида ETF-и не се различават много. Разликата е, че при една световна катастрофа, при която физическото злато не може да бъде доставено, има шанс страните по договорите за доставка да не изпълнят своите ангажименти.
Друг вид инвестиция в златото е в акции на компании, които го добиват, но тогава купувате малко различен вид риск.
В баланса на една такава компания може да има най-различни неща, тя може да добива и други метали, може да е задлъжняла и да има проблеми с обслужването на задълженията си. Интересното при акциите на тези компании е, че те се движат с по-голяма волатилност от цената на златото, посочи Янков.
По-добрият вариант при инвестициите в злато е да се доверите на професионални компании за управление на активи, които да управляват вашата инвестиционна сметка и да вземат решения за това какво точно да инвестирате, ако искате златото да присъства във вашия портфейл, съветва Янков.
Никога не влагайте голям процент от своите спестявания в метала, като 5% е горна граница в това отношение, заявява още той. Никога не инвестирайте във физически метал и си отворете сметка в компании за професионално управление на активи, като Expat, където портфолио мениджърите ще инвестират през ETF-и, които са евтини за влизане, излизане и съхранение и с по-малко рискове.
Според експерта, златото не трябва да се разглежда като някакъв вид гаранция за парите ви. Шансът цената му да падне е точно толкова колкото да се покачи, а волатилността му е много голяма, в сравнение с други финансови инструменти.
Още от съветите на Никола Янков ще откриете във видео подкаста.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Град без държава: Милиардери планират да построят техноутопия в Гренландия
преди 10 минПетокласници от София пишат код за изкуствен интелект
преди 1 часТайните за дълъг и щастлив живот на една столетница
18.04.2025Четири начина да отгледате психически силни деца
18.04.2025JA Bulgaria и БФС ще учат млади футболисти на финансова грамотност
18.04.2025Любимите марки коли на американските богаташи
18.04.2025Прочети още
По-ниски такси за лични карти до края на годината
darik.bgКейти Пери в Космоса: Исторически полет или зрелищна инсценировка?
darik.bgКак един кръст и три гвоздея промениха света: Защо празнуваме Разпети петък?
darik.bgСедмото място на ЦСКА е почти невиждана катастрофа
dsport.bgБУТОНКИТЕ: ЦСКА в първенството: Ту-тууу…
dsport.bgРазпети петък с малко дете – как да обясним празниците на най-малките?
9meseca.bg