
Не само американската банка JP Morgan е установила, че притежава чували с камъни вместо никел.
Оказва се, че и две от най-големите компании за търговия със суровини - Trafigura и Stratton Metals, са се оказали собственици на същия "ценен" материал, съобщава Ройтерс.
Камъните били доставени от складовата компания Access World, която е лиценцирана от London Metal Exchange. Миналата седмица LME анулира девет варанта, или 54 тона никел, които не отговарят на спецификацията на нейните договори.
Варантите са документи, удостоверяващи собственост върху метали, съхранявани в регистрираните складове на борсовия оператор.
Не е известно дали никелът, закупен от Trafigura и Stratton Metals, е бил гарантиран от LME, но според експертите, цитирани от Ройтерс, инцидентите ще навредят допълнително на доверието в търговията с никел както в световен мащаб, така и в системата на Лондонската борса за метали.
Доставката на камъни от Access World на Trafigura е била открита в САЩ, докато Stratton Metals е открила проблема в Европа. Според източниците на Ройтерс обаче, засегнатите количества са сравнително малки.
От Access World заявяват в официално съобщение, че към момента не могат да коментират случая поради предстоящото разследване. От LME, Trafigura и Stratton Metals засега също няма официален коментар.
Добивната компания Glencore наскоро продаде Access World на Global Capital Markets - компания, регистрирана на Британските Вирджински острови. Варантите, анулирани от LME, обаче са били издадени от Access World по времето, когато складовата компания е била собственост на Glencore.
Преди няколко седмици от Trafigura обявиха, че са открили "систематични измами" в товари с никел, доставени срещу договори, сключени на LME.

Експертите твърдят, че замяната на никел с камъни е щяла да бъде открита, ако пакетираните никелови брикети са били претеглени - нещо, което складовата компания е трябвало да направи, преди да постави метала под гаранция.
По принцип, проверката на теглото на пакетираните никелови брикети преди даването на гаранция за доставка спрямо договорите на LME е стандартна оперативна процедура.
London Metal Exchange, която е собственост на хонконгската компания Hong Kong Exchanges and Clearing, миналата седмица напомни на операторите в своята мрежа от повече от 500 одобрени складови съоръжения стриктното изискване за претегляне на всички метали, преди да бъдат гарантирани и пуснати за търговия.
В петък миналата седмица LME отложи възобновяването на търговията с никел по време на азиатските часове с една седмица до 27 март, след като заяви, че е открила проблеми със складовите количества.
Забавянето е удар за най-голямата и най-старата борса за търговия с метали в света, която разчиташе на азиатската търговия за повишаването на своята ликвидност и за съживяването на търговията с никел, в която обемите спаднаха значително от март 2022 г. насам.
Азиатската търговия с никел беше спряна след кризата през март 2022 г., когато цените скочиха до рекордните 100 000 долара за тон.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Историята на Харолд Гилис: Бащата на пластичната хирургия
преди 5 часаТази синя пещера в Гърция изглежда като от друг свят, а е само на няколко часа от България
преди 5 часаТази подправка е по-ценна от злато – цената ѝ достига до 40 евро за грам
преди 6 часаЗащо мъжете са с по-голям въглероден отпечатък от жените?
преди 6 часаИмотното портфолио на Марк Зукърбърг вече се оценява на $300 млн.
преди 7 часаGoogle One надхвърли 150 милиона абонати
преди 8 часаПрочети още
След срещата в Истанбул: Делегациите се договориха за размяна на пленници
darik.bgЕвровизия 2025 г.: Часове остават до грандиозния финал на песенния конкурс
darik.bgИндия обмисля план за намаляване на водоснабдяването на Пакистан
darik.bgВ Испания: Хулио Веласкес събуди спящ гигант и го накара да играе брилянтно
dsport.bgВальо Михов пред Дарик и Dsport: Предложихме да играят минимум двама българи и сега чакаме Изпълкома
dsport.bgПолезни бактерии борят стреса и синдрома на раздразненото черво
9meseca.bg