Резервите от кленов сироп на Канада, които са единствените в света, паднаха до 16-годишен миниум, което поражда въпроси относно бъдещето на любимия в цял свят естествен подсладител на фона на климатичните промени.
Резервът, който се намира в Квебек, трябва да съхранява около 60 000 тона кленов сироп всяка година. През 2023 г. обаче количествата в него падат до 3 100 тона.
Експерти свързват недостига с повишение на търсенето и по-топлото време, повлияло неблагоприятно на производството. Те обаче твърдят, че това няма да се отрази на наличностите или на цената на кленовия сироп за потребителите - поне засега.
"Стратегическият резерв съдържа най-малкото количество кленов сироп от 2008 г. насам," казва пред BBC Симон Доре-Уле, заместник генерален директор на Quebec Maple Syrup Producers. "Ние обаче не предвиждаме никакви проблеми с предлагането в близо бъдеще."
Оценяваната на милиарди долари индустрия за производство на кленов сироп на Канада допринася със 75% към глобалното производство на естествения подсладител.
По-голяма част от тези количества - около 90%, се произвеждат в провинция Квебек, където преди 24 години е създаден и единственият резерв на кленов сироп в света.
Количествата кленов сироп в националния резерв, които се съхраняват в няколко склада в Квебек, намаляват значително от 2020 г. Тогава в резерва е имало 46 700 тона от лепкавия продукт.
Сега количествата в него възлизат на едва 7% от тези преди четири години. Част от причините за това са слабите реколти през последните няколко годни, казва Доре-Уле.
Производството на кленов сироп, което обикновено се осъществява между началото на март и края на април, разчита сериозно на деликатния баланс между нощни температури под нулата и дневни температури над 0 градуса по Целзий.
По-ниските температури помагат на кленовите дървета да абсорбират вода от почвата, докато по-високите температури през деня създават налягане, което изтласква водата до основата на дървото, което улеснява събирането на сока.
През 2021 и 2023 г. по-високите пролетни температури в страната доведоха до намаляване на производството на кленов сироп, което пада с 21% на годишна база през 2021 г. Този спад в производството обаче дойде след отчетени преди това две поредни рекордни години – през 2020 и 2019 г.
Поради непредсказуемостта на реколтата, колебанията в количествата кленов сироп в резерва не са нещо необичайно, казва Доре-Уле.
"Стратегическият резерв беше създаден, за да стабилизира предлагането, което е силно зависимо от времето, за купувачите," казва той. "През последните четири години резервът прави точно това."
Заедно със слабата реколта, в последните години се отчита и ръст в търсенето на продукта. През 2021 г. Канада е изнесла 73 000 тона кленов сироп за 71 държави по света, което представлява ръст от 19% на годишна база.
На фона на намаляващите количества в резерва и нарастващото търсене, мнозина очакват да видя как ще се развие предстоящият сезон за прибиране на реколтата.
Канада преживя една от най-топлите зими в историята си. Температурите в страната през декември, януари и февруари са били най-високите, откакто започва да се води подобна статистика през 1948 г.
Въпреки това, Доре-Уле смята, че има поводи за оптимизъм. "Засега производството е в изобилие, а прогнозите за времето в Квебек са окуражаващи за следващите няколко седмици."
Тъй като резервът стабилизира пазара на кленов сироп за производители и купувачи, той казва, че е важно да бъде попълнен отново, като вече се полагат усилия в тази посока.
Доре-Уле отбелязва, че попълването на резерва е "многогодишен процес", като допълва, че изходът от настоящия сезон няма да бъде "съдбоносен" за бъдещето на най-емблематичния експортен продукт на Канада.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Румънски коледен базар на второ място сред най-добрите в Европа за 2024 г.
преди 1 часGoogle ще захранва AI центровете си за данни с ядрена енергия
преди 1 часКогато вагон-ресторантите са върхът на лукса в Европа
преди 1 часГодишната инфлация на най-ниски нива от март 2021 г.
преди 2 часаЖилищата в Солун - по-скъпи от тези в Атина
преди 2 часаЧовешкото обоняние - по-силно, отколкото се смяташе
преди 2 часаПрочети още
България си взима последно сбогом с легендата Кирил Маричков (СНИМКИ)
darik.bgЗапочва работа по план на строеж на тунел под Петрохан
darik.bgМария Бакалова разкрива как се подготвя за ролята си в „Стажантът“ и споделя мнението си за Тръмп
darik.bgВъпреки всичко и всички, Англия назначава Лий Карсли за постоянно
dsport.bgЛевски тренира без Алекс Колев
dsport.bgПрограма 'Думи, за да прегърнеш загубата' подкрепя жени, преживели аборти или пренатална загуба
9meseca.bg5 необичайни рецепти с тиква за октомври и Хелоуин
idei.bgТенденции в обзавеждането на дома през 2025
idei.bgНепретенциозни стайни растения, които ще радват окото през цялата година
idei.bg