
Общият брой на кибератаките срещу компании в световен мащаб се е увеличил през 2024 г., като средният им брой на седмична база е с 44% по-висок в сравнение с 2023 г. Това показва изследване на разработчика на решения за киберсигурност Check Point?, цитиран от Euronews.
Образованието е най-засегнатият сектор, като там седмичните атаки нарастват със 75% на годишна база.
Голяма част от този процес се дължи на увеличаването на многофункционалния злонамерен софтуер и атаките, които целят кражба на чувствителна информация. Те носят значителни щети за компаниите, като на бизнеса му отнема средно около 75 дни, за да се възстанови от повечето киберинциденти.
Освен това кражбата на данни вече е много по-лесна и по-бърза за киберпрестъпниците. Отделът за изследване на заплахи и разузнаване на Palo Alto Networks, Unit 42, установи през 2021 г., че на престъпниците са били необходими средно 44 дни, за да извлекат данни, започвайки от момента на компрометиране на сигурността.
Този период пада до 30 дни през 2022 г. и до само пет дни през 2023 г. Поради бързото разпространение на изкуствения интелект през 2024 г. срокът вече е намален до едва няколко часа.
Главният стратегически съветник на американската софтуерна компания Splunk за Европа, Джеймс Ходж, коментира пред Euronews, че киберсигурността трябва да стане приоритет за бизнеса.
По думите му, кибератаките могат да имат различни последствия във всяка индустрия.

Колко губи Европа от киберзаплахите?
"10 трилиона евро е прогнозната цена на киберзаплахите през 2025 г., като до 2029 г. се очаква тя да нарасне с 64%“, казва Ходж.
Според него, поради дигиталната природа на днешния свят, кибератаките могат да дойдат с „катастрофални последици“, особено когато засегнат основна инфраструктура.
В ЕС по-малките предприятия често са изложени на по-висок риск от киберзаплахи.
"Бизнесите с по-малко от 250 милиона долара приходи са два пъти по-уязвими на киберпробиви, отколкото предприятия с над 5 милиарда долара приходи", обяснява Ходж.
Това се дължи главно на различните нива на инвестиции в киберзащита, както и на различни подходи за киберустойчивост.
Индустриите, които са най-уязвими на кибератаки, включват образование, правителствени организации, здравеопазване, телекомуникации и строителство, според Check Point.
Цената на киберпробивите не е само финансова
Въздействието на нарушенията на киберсигурността не е само финансово, защото то често оказва психологическо влияние върху бизнеса. Атаките могат да навредят на доверието на клиентите, като същевременно забавят темпото на иновациите.
Планирането за последиците от кибератаките също е важно, тъй като механизмите за безопасност не са "магически" и не винаги работят, казва още Ходж.
"Когато един бизнес започне да мисли за киберсигурността си, той първо трябва да мисли за това какво може да се обърка и какво ще е въздействието. И на тази база след това трябва да планира и потенциалните щети", добавя той.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Microsoft също вдига цените на игралните конзоли Xbox
преди 8 минОт 70-те години доларът не се е представял толкова зле в първите 100 дни от мандата на президент
преди 23 минНай-големите банки у нас към 31 март 2025 г.
преди 41 минКак да инвестираме в държавни облигации?
преди 1 часБританка на 115 години вече е най-възрастният човек в света
преди 1 часЕС напредва към сключването на търговска сделка за €50 млрд. със САЩ
преди 2 часаПрочети още
България е сред страните от ЕС, които искат разхлабване на бюджета за средства за отбрана
darik.bgСАЩ и Украйна подписаха дългоочакваното споразумение за природните ресурси
darik.bg5 години България ще подава на Гърция вода за напояване от река Арда
darik.bgВезенков и Олимпиакос триумфираха драматично в Мадрид и отиват в Абу Даби
dsport.bgЕдна ситуация реши всичко: Манчестър Юнайтед докосва финала, Атлетик беснее срещу съдиите
dsport.bgЛюбов от сцената към живота: Башар Рахал и Любомира Башева очакват първото си дете
9meseca.bg