Китай ще повиши възрастта за пенсиониране за първи път от 1978 г., тъй като втората по големина икономика в света е изправена пред рязко застаряващо население, което заплашва да я остави без работници.

Страната постепенно ще увеличи възрастта за пенсиониране за всички мъже от 60 на 63 години, за жените от категорията на т. нар. "бели якички" (административните дейности) - от 55 на 58 години, за жените със "сини якички" (тези, които работят в индустрията) - от 50 на 55 години, съобщава държавната информационна агенция Синхуа, цитирана от Financial Times.

Мерките ще влязат в сила през януари догодина и ще бъдат прилагани поетапно в продължение на 15 години с корекции на малки стъпки. 

По-малко раждания, повече пенсионери

Според анализаторите, Китай е принуден да действа в тази посока, тъй като ниската възраст за пенсиониране и намаляващата раждаемост увеличават т. нар. съотношение на възрастова зависимост - броят на пенсионерите спрямо населението в трудоспособна възраст.

Населението на страната намалява за втора поредна година през 2023 г. до 1.4 милиарда души, а смъртните случаи изпреварват ражданията с 2 милиона.

Политиците в Китай се борят с проблема от години и промяната на възрастта за пенсиониране беше предварително представена на петгодишната политическа среща на комунистическата партия през юли.

Този ход идва на фона на натиска, на който са подложени домакинствата в резултат на забавянето на икономическия растеж, продължителния спад в сектора на имотите и слабия пазар на труда, който тежи върху вътрешното потребление.

Джан Джин, директор на Изследователския институт на Китайската група за здравеопазване и грижи за възрастни хора, смята, че увеличаването на пенсионната възраст ще бъде от полза за икономиката.

Между 2023 г. и 2035 г. се очаква повече от 20 милиона души в страната да достигат пенсионна възраст всяка година.

"Ако отложите пенсионирането им, те могат както да създадат стойност, така и да стимулират потреблението“, казва Джин, добавяйки, че след като хората се пенсионират, техните разходи обикновено намаляват драстично.

Плановете на правителството обаче предизвикват възмущение сред по-младите хора, които се оплакват, че сега ще трябва да работят по-дълго, за да издържат пенсионерите. По-възрастните работници също изразяват недоволство, тъй като ще трябва да почакат по-дълго от очакваното, преди да прекратят кариерата си.

Много от младите хора в Китай нямат братя и сестри поради вече несъществуващата политика за едно дете, която ограничаваше раждаемостта в страната в продължение на десетилетия, преди да бъде облекчена през 2016 г. 

Риск за пенсионната система

Китай има нужда да задържи населението в работната сила за по-дълго, за да облекчи натиска върху недофинансираните си пенсионни системи, смятат анализаторите.

Съгласно промените, както възрастта за пенсиониране, така и периодите на пенсионни вноски ще бъдат постепенно удължавани.

Започвайки от януари 2030 г., минималният период на вноски, които дават право на получаване на основното месечно пенсионно плащане, постепенно ще нараства от 15 години на 20 години, с увеличение от шест месеца всяка година.

Тези, които вече са достигнали минималния период на вноски, могат да изберат ранно пенсиониране в рамките на определени граници. А хората, които достигнат пенсионна възраст, могат да кандидатстват и да продължат да работят до три години след това. 

Според Организацията за икономическо сътрудничество и развитие, средната възраст за пенсиониране в 38-те страни-членки е около 64 години за мъжете и 63 години за жените. Някои държави, като Исландия, Норвегия и Дания, не предоставят пълни пенсионни обезщетения, докато хората не достигнат 67-годишна възраст.

В другия край на спектъра, Турция има най-ниската възраст за пенсиониране сред членовете на ОИСР, като жените могат да се пенсионират най-рано на 49 години, а мъжете - на 52.