
Китайският премиер Ли Къцян обяви началото на строителството на най-големия в света язовир за производство на електроенергия, разположен в източния край на Тибетското плато.
Проектът се оценява на около 170 млрд. долара, съобщи китайската информационна агенция Синхуа. Той е част от усилията на страната за разширяване на възобновяемата енергия и намаляване на въглеродните емисии.
Състоящ се от пет каскадни водноелектрически централи, язовирът ще бъде разположен в долното течение на река Ярлунг Цангпо и може да засегне милиони жители надолу по течението в Индия и Бангладеш.
Ли определи хидроенергийния проект като „проект на века“ и заяви, че трябва да се постави специален акцент „върху опазването на околната среда, за да се предотвратят поражения“, информира Синхуа.
Властите не посочват колко хора ще бъдат разселени заради проекта и как ще се отрази на местната екосистема, която е една от най-богатите и разнообразни на платото.
Според китайски официални лица обаче, хидроенергийните проекти в Тибет няма да окажат голямо въздействие върху околната среда или върху водоснабдяването надолу по течението. Въпреки това, Индия и Бангладеш изразиха загриженост относно язовира.
Неправителствени организации, сред които и Международната кампания за Тибет, твърдят, че язовирът ще нанесе необратими щети на Тибетското плато и че милиони хора надолу по течението ще се сблъскат със сериозни проблеми с препитанието си.

Смята се, че язовирът ще бъде с капацитет за производството на 300 млрд. kWh електроенергия годишно и се очаква да помогне за задоволяване на местното търсене на енергия в Тибет и останалата част на Китай.
Проектът ще играе важна роля в постигането на целите на Китай за достигане на пикови въглеродни емисии и въглеродна неутралност, ще стимулира свързани индустрии, като инженерството, и ще създаде работни места в Тибет, съобщи Синхуа през декември, когато проектът беше обявен за първи път.
Част от река Ярлунг Цангпо е с денивелация от 2000 метра в кратък участък от 50 км, което предлага огромен хидроенергиен потенциал.
Река Ярлунг Цангпо се превръща в река Брахмапутра, след като напуска Тибет, като тече на юг към индийските щати Аруначал Прадеш и Асам, след което продължава към Бангладеш.
Китай вече започна производство на водноелектрическа енергия в горното течение на река Ярлунг Цангпо, която тече от запад на изток през територията на Тибет.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
ИНТЕРИОРНИ ВРАТИ HÖRMANN
Калкулатори
Най-ново
Потвърждение на онлайн плащания – само с клик в tbi bank app
преди 3 минКак слаба парола погуби 158-годишна компания?
преди 12 мин80-годишна жена случайно напръска цял спа център с лютив спрей
преди 24 минБългарска компания ремонтира две топлоелектроцентрали в Сърбия и Босна и Херцеговина
преди 1 часЛошият кариерен съвет, който милиардерите дават
преди 1 часАвиокомпания приземи всичките си самолети след технически проблеми
преди 1 часПрочети още
Цените на едро на основните хранителни стоки се запазват почти без промяна
darik.bgСпасени са 568 души от горящия ферибот в Индонезия
darik.bgКристина Петкова, ПП-ДБ: От Пеевски ЗАВИСИ колко време Коцев ще е в АРЕСТА!
darik.bgНа живо: Лудогорец научава следващия си съперник в Шампионска лига
dsport.bgЛевски с преодолими съперници, ако отстрани Брага
dsport.bgКолко кафе е безопасно по време на кърмене? Препоръки и полезни съвети за майки
9meseca.bg