Да разберем кога да започнем да образоваме децата си за парите и да осъзнаваме какви умения ще си необходими, може да бъде трудно.
Родителите често не желаят да притесняват децата си и искат те да нямат никакви грижи, но да бъде човек финансово уверен и грамотен може да е от ключово значение за осигуряването на щастливо и комфортно бъдеще.
В крайна сметка, повишаването на финансовата увереност на вашите деца е от съществено значение, казват експерти.
“Да имаш финансова отговорност е от съществено значение за това да бъдеш успешен в живота, защото паричните умения засягат важни събития, като брака, намирането на работа или закупуването на дом,” казва пред CNBC Сюзън Хършман, директор Управление на активи в Schwab Wealth Advisory.
Работодателите могат да правят кредитни проверки на служителите си, обяснява тя, а сериозните покупки, като жилище, може също да повлияни от това как сте боравили с парите в миналото.
Установяването на добри финансови навици отрано може да помогне с избягването на евентуални проблеми, казва Хършман.
Някои други опасности, на които децата могат да станат жертва, ако не са финансово образовани, включват потенциални дългови капани, като “купи сега, плати по-късно,” казва Сет Ундер, главен инвестиционен директор на Acorns.
“Финансовата грамотност би трябвало да е основно умение, като четенето, писането или правенето на нещо по начин по начин, по който трябва да стигне до всички при всякакви обстоятелства,” смята Ерик Ландолт от UBS Global Wealth Management.
Решенията, свързани с парите, могат да имат и по-широк ефект от обществото, в зависимост от това как се харчат и инвестират, допълва той.
Кога да започнем да образоваме децата за парите?
Ясно е колко важен наистина е разговорът за парите. Кога обаче е подходящото време да започнем да го водим? Мненията на експертите тук се различават, но може би е много по-рано, отколкото смятате.
Ундер казва, че 6 г. е възрастта, на която децата започват да разбират някои концепции за парите.
“Това е възрастта, на която децата започват да разбират математика в училище и са в състояние да разберат последиците от това, че ако нещо е свършило, то вече го няма и от заделянето на пари за неща, които наистина искат,” обяснява той.
Когато децата навършат 7 г., много от техните финансови навици вече са формирани, допълва той, отбелязвайки, че децата са запознати и проявяват любопитство спрямо парите от много по-рано, отколкото много родители очакват.
Хършман съветва образоването за парите да започва още по-рано, между 3 и 5-годишна възраст.
“Това е времето, в което те вече имат способността да вземат решения и да разсъждават,” казва тя, допълвайки, че идеалният вариант е да се започне с простички неща и постепенно да се преминава към ценностите относно парите, които споделят родителите.
Препоръката за старт на Ландолт попада по средата, като, според него, образоването за парите може да започне при 5-годишните, тъй като децата са най-възприемчиви на послания за семейните ценности от родителите или бабите и дядовците им тогава.
Той препоръчва децата на възраст между 5 и 8 години да бъдат учени на “много, много основни неща”, като това, че парите имат стойност и как решенията, които вземаме във връзка с тях, може да имат ефект.
При децата на възраст между 9 и 12 г. може да е малко по-сложно, смята Ландолт. “Може да говорите за различни видове или начини на приложение на парите. Тук може да става въпрос за спестяване или разходи срещу инвестиции.”
Когато децата са вече тийнейджъри, на възраст между 12 и 15 г., родителите може да ги натоварят с по-голяма отговорност, като например да управляват малък бюджет, обяснява Ландолт.
Това включва концепции в по-задълбочен вид, като разходи, спестявания и разбирането на това как решенията за харчене на пари могат да повлияят на това с колко пари оставаме на по-късен етап, казва той.
На тази възраст можете също така да започнете с финансови решения, които касаят семейството, като подкрепа за филантропски проекти или каузи, и да се допитвате до мнението на децата.
Децата на възраст между 16 и 18 години може да учат за това как работят финансовата система и банките, тема, която - според Ландолт, често ще се повдига и в училище.
Помислете за тези неща, когато говорите с децата си за пари
Има няколко неща, които трябва да имате предвид, когато решите да започнете да говорите с децата си за пари, според експертите. Три от най-важните неща са да бъдете постоянни, да се фокусирате върху действията и да водите непрекъснато разговори, смята Хършман.
“Може да им позволявате да допускат малки грешки, така че да се поучат от тях,” казва тя.
Един от начините е като им предоставяте джобни пари. Ундер споделя това мнение, обяснявайки, че това може да научи децата на отговорно бюджетиране, разходи и спестявания. Уверете се, че разговорите за парите също така са подходящи за възрастта, казва той.
“Начинът, по който обсъждате въпроса с шестогодишно дете, може да се различава от този, по който говорите с тийнейджър, но всичките те имат общата цел да научат децата на разликата между това да искаш нещо и да имаш нужда от нещо,” казва Ундер.
Последно, както с много други неща, примерът, който дават родителите със своите действия, може също да има огромен ефект, смята Хършман. “Важно е за родителите да практикуват това, което проповядват и да опитат да не отправят разнопосочни послания,” казва тя.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Създават транснационален Черноморски клъстер за синя икономика
преди 47 минИталия иззе от иманяри етруски артефакти за €8 млн.
21.11.2024Къде е Витошка в класацията на най-скъпите търговски улици през 2024 г.?
21.11.2024Британските родители удвояват паричните подаръци за пълнолетните си деца
21.11.2024Кои са най-големите производители на мляко в ЕС?
21.11.2024Какво представлява блокчейн и как работи?
21.11.2024Прочети още
Изкуство или абсурд: Банан, залепен с тиксо за стена, се продаде за 6,2 млн. долара
darik.bgМемоарите на Меркел: За Тръмп и Путин от първо лице
darik.bgСвещеник бе отстранен от длъжност след провокативен клип на Сабрина Карпентър в църквата му
darik.bgОфициално: Гуардиола остава в Манчестър Сити до 2027
dsport.bgУчастник на Световното клубно първенство пита за звезда на Лудогорец
dsport.bgД-р Маринова за доброкачествени заболявания на гърдата
9meseca.bg11 прости детайла, с които банята ви ще изглежда като 5-звезден хотел
idei.bgИнтелигентни водомер – предимства и тенденции
idei.bgНай-честите грешки, които допускаме, когато използваме домакински уреди
idei.bg