Освен Германия, Ирландия и Италия, потенциално мито от 10% върху всички стоки от ЕС, изнасяни за САЩ, би засегнало значително и други страни от съюза, в които Щатите представляват значителен дял от общия износ.

Euronews Business разглежда по-подробно дела на САЩ в износа за всяка страна от ЕС.

"Европейските държави не купуват нашите коли. Те не вземат нашите селскостопански продукти. Те продават милиони и милиони автомобили в Съединените щати. Не, не, не - те ще трябва да платят голяма цена“.

Това заяви републиканският кандидат за президент на Съединените щати Доналд Тръмп малко преди да спечели изборите в страната.

След неговата победа Европейският съюз обмисля възможностите си за справяне с потенциално мито от 10% върху всички европейски стоки, изнасяни за САЩ. Това беше едно от основните предложения от кампанията за преизбиране на Тръмп през 2024 г.

Кои държави обаче ще бъдат най-засегнати от тази мярка и в кои от тях износът към Съединените щати заема най-висок дял? 

През 2023 г. Германия води в класацията на най-зависимите икономики от САЩ - и то с голяма разлика пред втория. Германският износ за Щатите възлиза на 157.7 милиарда евро, според данни на Евростат.

На второ и трето място следват Италия и Ирландия с износ през Атлантика, оценен съответно на 67.3 и 51.6 млрд. евро. Заедно тези три страни съставляват 55% от износа на ЕС за САЩ.

Франция е изнесла стоки за 43.9 млрд. евро, Нидерландия - 40.5 млрд. евро, Белгия - 31.3 млрд. евро, а Испания - 18.9 млрд. евро.

Общите обеми обаче не разкриват цялата картина. Анализът на дела на САЩ в общия износ на стоки за всяка държава от ЕС подчертава потенциалните рискове, дори за страните с по-малък общ обем на износа.

През 2023 г. Ирландия има най-висок дял на износа за САЩ сред страните от ЕС, като 45.8% от нейния експорт за трети страни е насочен към Щатите. 

Седем други държави от съюза имат дял на износа за САЩ от 20% или повече - Финландия, Австрия, Португалия, Италия, Германия, Словакия и Швеция.

Сред четирите най-големи икономики в ЕС Испания има най-нисък дял на износа за САЩ  - 13% от общия за трети страни, следвана от Франция с 16%. Този дял е под 10% в 7 страни - Словения, Кипър, България, Латвия, Хърватия, Румъния и Гърция.  

Делът на САЩ в общия износ на стоки

Ирландия е най-зависимата държава от ЕС по отношение на експорта за САЩ, сравнен с общия износ. През 2023 г. повече от една четвърт (26.6%) от целия износ на ирландски стоки е бил насочен към Съединените щати, според Евростат.

Това подчертава значителната зависимост на страната от американския пазар.

Следват Финландия, Италия и Германия, като съответно 11.1%, 10.7% и 9.9% от общия износ на стоки отиват за САЩ. Сред четирите най-големи икономики в ЕС износът на Франция за САЩ възлиза на 7.3%, докато в Испания делът му е 4.8%.

САЩ също имат значителен дял в износа на скандинавските страни. Освен Финландия (11,.%), която е на второ място, Швеция (8.9%) и Дания (8.3%) са на пето и шесто място сред страните от ЕС по дял на износа за САЩ.

Този дял е над 5% и в други страни от ЕС, включително Австрия (7.1%), Португалия (6.8%) и Белгия (6.3%).

Общо делът на САЩ в износа надхвърля 5% в 10 страни от ЕС. 

В България той е 2.6%, което ни нарежда в дъното на класацията. След нас са Хърватия (2.5%), Латвия (2.4%), Чехия (2.4%), Румъния (2.3%) и Словения (1.3%). 

Какви са рисковете?

Данните показват, че потенциално мито от 10% върху всички стоки от ЕС, изнасяни за САЩ, би имало значително въздействие не само върху Ирландия, Германия и Италия, но и върху редица други страни.  

Щведският премиер Улф Кристерсон наскоро заяви, че страната му се е подготвяла за различни сценарии и развития. 

"Един от рисковете е свързан с търговска война между САЩ и Китай, заедно с по-високите мита като цяло, което може сериозно да засегне шведските експортни компании".

Кенет Крашевски, съветник в Borenius Attorneys, отбелязва в своя блог, че и финландските износители са изправени пред предизвикателна среда. 

"САЩ са най-големият търговски партньор на Финландия извън ЕС и финландските индустрии, особено производството на стомана, хартия, машини и технологии могат да се сблъскат с по-високи бариери за навлизане на американския пазар".

Сред големите европейски страни извън ЕС, САЩ притежават значителен дял от износа на стоки на Обединеното кралство. Според ONS, САЩ е приела 15.6% от експорта на Обединеното кралство през 2023 г. на обща стойност приблизително 74 милиарда евро.

* „Извън ЕС“ се отнася до транзакции с всички държави извън Общността.