В света на дигиталните валути т. нар. „криптокитове“ или просто „китове“, е термин, отнасящ се до лицата или организациите, които държат големи количества криптовалута. Китовете притежават достатъчно големи портфейли, за да влияят на валутните пазари.
Постигането на статус на "кит" в пространството на криптовалутите е субективно, тъй като няма определена фиксирана или граница, която да го определя.
Пазарните участници обаче са се обединили около тезата, че притежаването на голямо количество от криптовалутите в обращение е достатъчно, за да може даден инвеститор да се квалифицира като такъв.
Големите притежатели на криптовалута се наричат "китове", защото са много по-големи от останалите "риби" в световния криптоокеан.
По данни на BitInfoCharts, цитирани от Investopedia, три биткойн портфейла притежават 2.94% от всички биткойни в обращение през март 2024 г. Най-големите 110 портфейла в света пък държат 15% от всички биткойни.
Оказват ли "китовете" влияние върху цената и ликвидността на криптовалутите?
Тези големи акаунти се следят внимателно от криптообщността и инвеститорите, а уебсайтове, като Whale Alert, публикуват предупреждения, ако някой "кит" извършва транзакции.
Китовете могат да създадат известни проблеми за криптовалутите поради концентрацията на богатство, особено ако количествата, които притежават, стоят "неподвижно", без да се търгуват.
Това намалява ликвидността, тоест свободно циркулиращите на пазара токени, поради което има и по-малко налични "монети", достъпни за новите участници.
"Китовете" могат да увеличат и нестабилността на цените, особено когато преместват големи количества криптовалута в единични транзакции.
Например, липсата на ликвидност и големият размер на транзакцията може да създаде натиск върху цената на биткойна, ако собственикът на голям портфейл се опита да продаде своите биткойни срещу конвенционална фиатна валута.
Останалите участници на пазара ще регистрират транзакцията и ще бъдат нащрек за други индикатори, че големите играчи "изхвърлят" своите притежания.
Често срещан признак, за който криптоинвеститорите следят, е средната стойност на входящия поток на борсата или средната сума на конкретна криптовалута, която се депозира на централизираните криптоборси.
Цената се влияе не само от средната стойност на входящия капитал, но и от публичността на дадена сделка. Цената на биткойна изглежда реагира по-силно на транзакции с големи количества криптовалута, когато те са публично обявени от Whale Alert или ако влязат в новинарските заглавия.
Има много обстоятелства, при които някой инвеститор или институция, притежаващ голямо количество криптовалута, може да реши да премести своите активи.
Движението не винаги означава, че "китът" продава своя портфейл. Той може просто да сменя борсата, на която търгува, или да прави друга голяма покупка.
Понякога "китовете" се опитват да продадат активите си на по-малки части за продължителен период, за да избегнат привличането на вниманието върху себе си. Те могат да предизвикат изкривявания на пазара, изпращайки цената нагоре или надолу неочаквано.
Ето защо инвеститорите наблюдават известните адреси на "китове", за да следят броя на транзакциите и тяхната стойност.
Кои са големите "китове" в крипто вселената?
Някои публично известни притежатели на големи криптопортфейли са братята Тайлър и Камерън Уинкълвос, Майкъл Сейлър и Брайън Армстронг.
Съществуват няколко неизвестни адреса на китове, като този, който прехвърли 9830 етера към Coinbase на 23 март 2024 г. на стойност 33.3 милиона долара.
Действията, предприети от "криптокитовете", се наблюдават внимателно от инвеститорите. Трудно е да се каже дали те действат умишлено, за да манипулират пазара, но със сигурност могат да предизвикат покачване и падане на цените поради интереса, който останалите участници проявяват към техните сделки и активи.
Определението за това колко точно струва портфейлът на един "кит" е субективно и варира в зависимост от конкретната криптовалута. Обикновено притежателите на този статус държат достатъчно голям брой от наличните токени.
Със сигурност, ако притежавате или търгувате с даден криптоактив, е добра идея от време на време да следите действията на "китовете". Ако забележите движение обаче, това не означава непременно, че трябва да се паникьосвате.
Много "китове" са собственици на бизнеси, които са инвестирали сериозно в криптовалутите. Понякога действията им могат да бъдат използвани и като предварителни сигнали за сътоянието на тези компании или за бъдещите им намерения.
Но подобни сделки със сигурност не могат да разкрият цялата информация, а още по-малко - да се използват като самостоятелни "прогнози" за движението на пазара в една или друга посока.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Продават търговския център Доверие – Бриколаж
преди 5 минМузей на невъзможното откриват в Бургас
преди 57 минВ центъра на Варна: Откриха 400-килограмова запазена скулптура
преди 1 часРумънски коледен базар на второ място сред най-добрите в Европа за 2024 г.
15.10.2024Google ще захранва AI центровете си за данни с ядрена енергия
15.10.2024Когато вагон-ресторантите са върхът на лукса в Европа
15.10.2024Прочети още
България си взима последно сбогом с легендата Кирил Маричков (СНИМКИ)
darik.bgЗапочва работа по план на строеж на тунел под Петрохан
darik.bgМария Бакалова разкрива как се подготвя за ролята си в „Стажантът“ и споделя мнението си за Тръмп
darik.bgИлиан Илиев: Следващите два мача са решаващи за бъдещето ми в националния отбор (ВИДЕО)
dsport.bgКапитанът Десподов: Срамна загуба
dsport.bgЛекари спасиха 8-месечно бебе с чуждо тяло, престояло 5 дни в гърлото му
9meseca.bgКак да обзаведете дизайнерска детска стая
idei.bg5 необичайни рецепти с тиква за октомври и Хелоуин
idei.bgТенденции в обзавеждането на дома през 2025
idei.bg