
Красимир Коцев e основател и управител на SoCyber Ltd., който прекарва голяма част от професионалния си опит в индустрията за информационна сигурност.
Започва като кибер ентусиаст, когато е на 14, прекарвайки дните си в учене как да прониква в мрежи и системи. През годините работи като анализатор по мрежова и системна сигурност.
През 2018 г. стартира компанията за киберсигурност SoCyber, специализирана във Vulnerability Assessment, Penetration Testing, Red Teaming & Social engineering и други дисциплини за тестване на сигурността.
Той влиза в топ 100 на най-влиятелните IT личности в България за 2023 г., получава награда от Forbes 30 under 30 за създаването на платформата за управление на уязвимости – Kikimora.io, отделен софтуерен продукт на SoCyber. Таргет за Kikimora са компании от финансовата сфера, сферата на критичната иинфраструктура и здравеопазването.
Красимир Коцев ще бъде един от лекторите на форума "Изкуствен интелект. Дигитализация. Киберсигурност", организиран от Darik Business Review, който ще се проведе на 18 септември в Planet Schwarz. Ето какво коментира той по повод киберзаплахите на бъдещето:
Променя ли се начинът, по който бизнесът гледа на киберсигурността?
Смятам, че все повече компании започват да се грижат за сигурността си. Това, за съжаление, се случва не по собствена воля или защото са решили да станат по-грижовни към данните и потребителите си, а поради наличието на все повече регулации, налагащи правила при защитата на дигиталната информация.
В крайна сметка, резултатът е, че все повече индустрии гледат в правилната посока при защитата на данни (финансова, критична инфраструктура, здравеопазване и други).
За кого AI ще бъде по-полезен - за хакерите или за компаниите, които се опитват да се защитят от тях?
И за едните, и за другите - първите използват AI, за да произвеждат адаптивен зловреден софтуер, който разпознава защитата и се модифицира в реално време - точно като терминатора Т-1000 от филма Терминатор 2.
От друга страна, все повече разработчици на решения за защита използват изкуствен интелект, за да разпознават легитимния трафик от зловредния такъв. Играта е "на котка и мишка" и това кой има превес се променя в реално време.
Трудно ли се намират таланти в този специфичен сектор? Ако една компания се нуждае от специалисти в областта на киберсигурността, къде може да ги намери?
Все повече хора се интересуват от киберсигурност и се квалифицират, но това е и поради по-голямата нужда на пазара от такива кадри. Качествени хора се намират, но поради наличието на все повече западни технологични компании в България, заплатите в индустрията надхвърлят в пъти заплащането в много други отрасли на обществото.
Поради тази причина привличането на качествени киберспециалисти изисква сериозен финансов ресурс. За момента LinkedIn остава водещ портал за търсене на такива кадри, но съществуват и български IT job портали, като dev.bg, които специализират в предлагането на технологични кадри.
Кои ще са най-големите киберзаплахи през следващото десетилетие?
Въпреки че са изключително стари и добре известни, атаките чрез фишинг кампании и тези чрез похватите на социалното инженерство продължават да завземат все по-голям дял.
От една страна, поради технологичния напредък на AI става все по-лесно човек да се представи за друго лице, като фалшифицира образа, гласа и дигиталното си поведение. От друга страна, човешкият фактор остава непроменен и за човешкия вид продължават да са налице фактори, като емоции, прекомерно доверие, импулсивни реакции, желание да се сдобием с нещо при по-изгодни условия, което се явява слабост при този тип атаки.
Форумът Изкуствен интелект. Дигитализация. Киберсигурност ще се проведе на 18 септември с начален час 09.30. Мястото е Planet Schwarz.
Повече информация за събитието ще откриете тук, както и в социалните ни канали във Facebook и LinkedIn. Входът е свободен и не се изисква регистрация.
Изкуствен интелект. Дигитализация. Киберсигурност ще се проведе с подкрепата на Летище София, ОББ, Булстрад Виена Иншурънс Груп, Paysera и AIBEST.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Още по темата
- Антон Панайотов е новият председател на Българския форум на бизнес лидерите
- Изпълнителният вицепрезидент на ЕК Тереса Рибера идва за Green Transition Forum
- Лидери на българския семеен бизнес ще дискутират устойчивото бъдеще на I-ви Национален форум
- SERP Conf. Sofia 2025 се завръща с богата програма и едни от най-добрите лектори на Балканите
ИНТЕРИОРНИ ВРАТИ HÖRMANN
Калкулатори
Най-ново
Ryanair ще увеличи размера на безплатния ръчен багаж
преди 8 часаБлизо 400 000 евро за жилище в София: Това са цените на имотите в българските градове
преди 8 часаВ първи квартал в София боклукът се събира в затворени зелени острови
преди 10 часаТози град на хълм е една от най-малките (и най-необичайните) страни в Европа
преди 10 часаЕК започва ревизия на „Гърция 2.0“
преди 10 часаПо-голямата част от света живее в застой: Къде е България сред 170 държави?
преди 11 часаПрочети още
Семерджиев: Тошко Йорданов отказа да поеме политическа отговорност, това е преяждане с власт
darik.bgПочина холивудска звезда
darik.bgПетър Чолаков: Има ренесанс на модела ГЕРБ-ДПС, който върви все по-напред
darik.bgВеласкес обясни нервите си и заяви: Трябваше да вкараме 5-6 гола на Берое (ВИДЕО)
dsport.bgЛевски се напомпа за Европа с обрат над Берое и перфектна лятна серия
dsport.bgПрез летния сезон ли е време за гърне - признаци на готовност според Франсоаз Долто
9meseca.bg