![Край на транзита на руски газ към Европа](/media/016/energy-7438075_1920-1-1~1.l.webp)
Износът на руски газ по тръбопроводите от съветската епоха, преминаващи през територията на Украйна, спря на Нова година, отбелязвайки края на десетилетията на господство на Москва над енергийните пазари в Европа.
Газът продължаваше да тече въпреки продължаващата почти три години война, но руският държавен монополист Газпром каза, че е спрял доставките, след като Украйна отказа да поднови споразумението за транзит.
Спирането, което беше очаквано, едва ли ще повлияе на потребителите в Европейския съюз, за разлика от 2022 г., когато намаляващите доставки от Русия изпратиха цените на синьото гориво до рекордно високи нива, влошиха инфлационната криза и удариха конкурентоспособността на блока.
Последните останали купувачи на руски газ през Украйна в ЕС, като Словакия и Австрия, вече са уредили алтернативни доставки, докато Унгария ще продължи да получава руски газ по газопровода "Турски поток" под Черно море.
Но в Приднестровието, отцепнически проруски регион на съседната на Украйна Молдова, който също разчита на транзитни потоци, доставките на отопление и топла вода за домакинствата бяха прекъснати рано сутринта в сряда. Местната енергийна компания Tirasteploenergo призова жителите да се обличат топло, да закачат одеяла или плътни завеси на прозорците и балконските врати и да използват електрически нагреватели.
![Getty Images](/media/014/gettyimages-1373306432-1-.l.webp)
Украинският президент Володимир Зеленски заяви в приложението за съобщения Telegram, че прекратяването на транзита на газ през неговата страна за Европа е „едно от най-големите поражения на Москва“ и призова Съединените щати да доставят повече газ на Европа.
"Колкото повече количества има на пазара от истинските партньори на Европа, толкова по-бързо ще преодолеем последните негативни последици от европейската енергийна зависимост от Русия“, пише той.
"Съвместната задача на Европа сега е да подкрепи бивша съветска Молдова в този период на енергийна трансформация", добави украинският президент.
Европейската комисия заяви, че ЕС се е подготвил за спирането.
"Европейската газова инфраструктура е достатъчно гъвкава, за да осигури газ с неруски произход. Тя беше подсилена със значителни нови капацитети за внос на втечнен природен газ (LNG) от 2022 г. насам“, заяви говорител на Комисията.
Русия и бившият Съветски съюз прекараха половин век в изграждането на основен дял от европейския газов пазар, който в своя пик беше около 35%. Но ЕС намали зависимостта си от руската енергия от началото на войната в Украйна, като започна да купува повече от тръбопроводите от Норвегия, както и LNG от Катар и Съединените щати.
Украйна, която отказа да удължи сделката за транзит, заяви, че Европа вече е взела решение да се откаже от руския газ.
"Спряхме транзита на руски газ. Това е историческо събитие. Русия губи своите пазари и ще понесе финансови загуби“, каза министърът на енергетиката на Украйна Герман Галущенко.
![Разполага ли Европа с достатъчно газ за зимата?](/media/016/kwon-junho-cdw4daf5i7q-unsplash-1.s.webp)
Алтернативните доставки
Украйна ще губи до 1 милиард долара годишно от транзитни такси от Русия. За да компенсира този ефект, тя ще увеличи четирикратно тарифите за пренос на газ за вътрешните потребители от сряда, което може да струва на индустрията на страната повече от 1.6 милиарда гривни (38.2 милиона долара) годишно.
Газпром пък ще загуби близо 5 милиарда долара от продажби на газ. Компанията спря доставките за австрийската OMV в средата на ноември заради договорен спор, но през последните седмици руският газ достигаше до Австрия през Словакия със скорост от около 200 гигаватчаса (GWh) на ден. От началото на тази година се очаква доставките да са само 7 GWh на ден, каза австрийският енергиен регулатор E-Control.
Основният купувач на газ в Словакия SPP заяви, че ще доставя на клиентите си главно чрез тръбопроводи от Германия и Унгария, но ще се изправи и пред допълнителни транзитни разходи.
Комбинираните тръбопроводни маршрути от Русия доставиха рекордните 201 милиарда кубически метра газ за Европа през 2018 г.
Маршрутът „Северен поток“ през Балтийско море до Германия беше взривен през 2022 г., а тръбопроводът Ямал-Европа през Беларус също беше спрян.
Русия достави около 15 млрд. куб. м газ през Украйна през 2023 г., което е спад спрямо 65 млрд. куб. м, когато последният петгодишен договор започна през 2020 г.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Как да отказваме без да изпитваме вина?
преди 3 часаКакво не знае българският бизнес за европейските финансови инструменти?
преди 3 часаiPhone губи от глобалния си пазарен дял през 2024 г.
преди 3 часаКакво е дезодорант за цяло тяло и имате ли нужда от него?
преди 4 часаДесет от най-красивите градове на крайбрежието на Амалфи
преди 5 часаНай-големият европейски пенсионен фонд продал целия си дял в Tesla
преди 5 часаПрочети още
Зеленски готов да разменя пленени севернокорейци за украински войници
darik.bgОгненият ад в Ел Ей: Продължава да расте броят на жертвите
darik.bg“О, Боже, как въобще ще се справя?!”: Джъд Лоу потвърди, че ще играе “Вълшебникът от Кремъл”
darik.bgОфициално: Левски откупи Евертон Бала
dsport.bgОфициално: ЦСКА се раздели с Емануел Шакич
dsport.bgВалери Йорданова стана майка за първи път
9meseca.bgФън шуй промени за дома
idei.bgДомашни растения, които пречистват въздуха в стаята
idei.bgKъде да поставите телевизора
idei.bg