В цяла Европа се очаква застудяване в края на седмицата, а Лондон, Париж и Берлин вероятно ще регистрират средни температури под нулата в петък и събота. Данните на Weather Services International показват, че температурите са с около 6 градуса под 30-годишната норма. 

Метеорологичната служба на Обединеното кралство очаква малко сняг през следващите дни, като на Острова се готвят за екстремни ветрове и дъждове.

В Германия бяха издадени предупреждения за слана и заледявания.

Най-студеният период досега тази зима вероятно ще увеличи търсенето на енергия за отопление, което ще доведе до спад в запасите от природен газ. В момента хранилищата на Стария континент са пълни на около 75%. 

Изтеглянето на складовите наличности обаче се случва с по-бързи темпове от обикновено тази година. Това, съчетано с предстоящото прекратяване на споразумението за транзит на газ между Украйна и Русия, изпрати европейските цени на природния газ близо до върховете, наблюдавани по-рано този месец, припомня Bloomberg. 

Последният път, когато запасите от газ на континента бяха изпразнени толкова бързо до средата на декември, беше през 2021 г., когато Русия започна да намалява доставките на газ по тръбопроводи преди пълномащабното си нахлуване в Украйна.

Загубата на руските газови доставки може да направи Европа по-зависима от втечнения природен газ от САЩ, но по-студеното време там също повишава търсенето. 

Европа е изправена и пред по-голяма конкуренция за внос на втечнен природен газ и от азиатските купувачи, които са привлечени от цените, които в момента са по-ниски от последните години.   

Европейските цени на синьото гориво са с около 90% под нивото от 300 евро за мегаватчас, наблюдавани по време на енергийната криза през лятото на 2022 г. Въпреки това, изпразването на съоръженията за съхранение през зимата може да направи презареждането по-трудно и по-скъпо през следващата година.

Търговците вече търгуват газовите доставки през следващото лято на по-висока цена, отколкото през зимата, която следва, което е знак за все по-високите разходи за попълване на запасите. 

Европейските държави трябва да запълнят своите хранилища на 90% от капацитета им до началото на ноември съгласно задължителната цел за презареждане, поставена от Европейската комисия, въпреки че някои държави имат по-ниски цели.

Значителна част от доставките в момента идват под формата на втечнен природен газ, които стават все по-политизирани през последните седмици. Новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп предупреди ЕС, че трябва да се ангажира да купува повече американски петрол и газ, или да се сблъска с нови мита, докато Катар заплаши да спре доставките на втечнен природен газ, ако страните членки прилагат новото законодателство, санкциониращо компаниите, които не отговарят на определени критерии за въглеродни емисии, човешки и трудови права.