Битойнът може да поскъпне до 250 000 долара още през тази година при навлизането в сферата на криптовалутите на технологични гиганти - като Microsoft и Apple, прогнозира пред CNBC ветеранът от индустрията и основател на блокчейн платформата Cardano Чарлз Хоскинсън.

В последните дни пазарите на криптовалути също не бяха пощадени при разпродажбите на рискови активи, предизвикани от реципрочните мита на президента на САЩ спрямо различни държави по света.

Биткойнът се търгуваше под нивото от 77 000 долара през последната седмица, но вчера скочи до над 82 000 долара, след като Тръмп свали митата до 10% за 90-дневен период за повечето държави, за да бъде осигурена възможност за търговски преговори.

Биткойнът обаче поевтинява от рекордните над 100 000 долара, достигнати през януари, въпреки че играчи от индустрията остават оптимистично настроени относно представянето на криптовалутата.

Хоскинсън, който е част от криптоиндустрията от повече от десетилетие и е сред основателите на блокчейн платформата Ethereum, прогнозира, че биткойнът ще поскъпне до 250 000 долара “до края на тази година или през следващата година.”

“Това, което ще се случи е, че митата ще се окажат един трик, хората ще осъзнаят, че светът е готов да преговаря и реално, всъщност, противопоставянето е само САЩ срещу Китай. Много от хората ще вземат нашата страна, а някои ще вземат страната на Китай,” заяви Хоскинсън.

“Пазарите ще се стабилизират леко и ще свикнат с новото нормално, след което Федералният резерв ще понижи лихвите. Тогава ще се появят много бързи и евтини пари, част от които ще се насочат към криптовалутите.”

Хоскинсън изказа своето мнение преди Тръмп да обяви 90-дневната пауза за реципрочните мита.

Ново законодателство и ролята на технологичните гиганти 

Ветеранът от криптоиндустрията посочи няколко причини, поради които биткойнът може да достигне до тази цена.

Първо, в момента има повече потребители на криптовалути. Притежателите на криптовалути са се увеличили с 13% на годишна база през 2024 г. до 659 милиона души, според Crypto.com.

Второ, Хоскинсън казва, че геополитическата ситуация се измества от “базиран на правила международен ред към конфликт на великите сили.”

“Ако Русия иска да нахлуе в Украйна, тя нахлува в Украйна. Ако Китай иска да нахлуе в Тайван, ще го направи. Така че споразуменията наистина не работят толкова добре и глобалният бизнес наистина изпитва затруднения. Единственият вариант за глобализация е криптоиндустрията“.

На трето място, Хоскинсън казва, че ще има ново законодателство за т. нар. стейбълкойни, както и други законодателни промени, които ще подпомогнат криптопазара.

Проектозаконът за стейбълкойните по-конкретно би могли да накара компаниите от т. нар. “Великолепна седморка” да започнат също да използват криптовалутите, казва Хоскинсън.

Тези технологични гиганти биха могли да използват стейбълкойни, за да плащат на служителите си в различни държави или дори за малки трансакции през своите платформи, казва Хоскинсън. Стейбълкойните могат да бъдат изпращани бързо от един портфейл към друг по цял свят.

Хоскинсън смята, че криптопазарът “ще се разпали отново” от тези фактори и по-конкретно от приемането на ново законодателство и употребата на стейбълкойни от големите технологични гиганти.

„Криптопазарът вероятно ще бъде в застой в следващите три до пет месеца, но след това ще последва огромна вълна от спекулативен интерес, вероятно през август или септември, и това ще продължи още шест до 12 месеца“, прогнозира Хоскинсън.