
Ще насърчаваме обучението в специалности, които имат стратегическо значение за икономиката ни и са най-нужни на пазара на труда, заяви министърът на образованието и науката Красимир Вълчев по време на среща с Академичния съвет на Лесотехническия университет-София.
Дискусията е част от разговорите по места в университетите, които министърът инициира след встъпването си в длъжност.
"Висшите училища трябва да подготвят специалисти с ключови умения и в тази връзка - обмисляме въвеждането на стипендия за бъдещи студенти, които кандидатстват с математика или природни науки във висшите ни училища."
Министърът подчерта, че Лесотехническият университет има сериозен потенциал, а най-силната му страна е неговата тясна специализация.
„Вие имате своето важно място в пазара на висше образование и ключова роля за подготовка на специалисти, от които държавата ни има нужда. Фокусирайте се върху силните професионални направления и ги надграждайте, като адаптирате преподаването към нуждите на променящия се пазар на труда“.

Лесотехническият - единственият университет с обучение в направление „Горско стопанство“
Лесотехническият университет е единственият в България, който предлага обучение в професионално направление „Горско стопанство“. То е изключително важно за страната ни и затова трябва да се работи за повишаване на репутацията му, коментираха представители на Академичния съвет по време на срещата.
Според данни от Рейтинговата система на висшите училища, средният облагаем доход на завършилите „Горско стопанство“ през последните 5 години магистри е близо 2500 лева, а на бакалаврите – над 2100 лева. Безработицата сред дипломиралите се е почти нулева – 0.5% сред бакалаврите и 1.8% сред магистрите.
Лесотехническият е на първо място в страната и по обучение в професионално направление „Ветеринарна медицина“ заедно с Тракийския университет – Стара Загора. Безработицата сред завършилите го е едва 0.85%, а средният облагам доход – около 1750 лева. В направлението се обучават чуждестранни студенти от 25 страни.
Лесотехническият университет е развил и широко практическо обучение в редица направления. Според ректора на висшето училище доц. Христо Михайлов:
„Имаме стажове всяка учебна година. Нашите студенти от всяка специалност са средно по 10 дни всеки семестър на терен – в лаборатория, фирма, предприятие, ферма. Те работят с животни ако учат „ветеринарна медицина“ или в овощарските ни стопанства“.
По време на срещата беше коментирано, че именно опитът на Лесотехническият университет трябва да бъде ефективно използван при въвеждането и разгръщането на дуалното обучение във висшето образование.
В тази връзка беше коментиран и проектът на МОН “От висше образование към заетост”, чиято основна цел е да насърчи висшите училища да партнират с компании и да разгърнат този вид обучение.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
40% от всички полети с балони в света са в съседна страна на България
преди 1 часТурски хотел четвърти в класацията на най-добрите в света за 2025 г.
преди 2 часаВместо да мързелуват: Прахосмукачките роботи ще поливат растения и ще си играят с котката
преди 2 часаЗапочна строителството на нов мост между Русия и Северна Корея
преди 2 часаПопулярен британски град - поредният с туристическа такса
преди 2 часаСресан, лакиран и обложен с мито: Как Тръмп е на път да фалира лешникотрошачката с лика си
преди 3 часаПрочети още
Мобилните оператори ще съобщават предварително при срив на мрежата
darik.bgПървите 100 дни на Тръмп в Белия дом: Изброяване на постижения и атака на съперници
darik.bgКак Испания и Португалия оцеляха без ток: 5 съвета от живеещите на Иберийския полуостров
darik.bgСнимаха джипа на Сираков в сериозно провинение (ВИДЕО)
dsport.bgВажен човек напусна Ботев Пловдив
dsport.bgУчилищна тревожност: Как да помогнем на детето си?
9meseca.bg