Светът е на прага на нова ера на електричеството, като търсенето на изкопаеми горива се очаква да достигне своя връх до края на десетилетието, което означава, че излишъкът в предлагането на петрол и природен газ може да стимулира инвестициите в зелена енергия.

Това се казва в нов доклад на Международната агенция по енергетика (МАЕ).

От там обаче подчертават и високото ниво на несигурност - на фона на конфликтите, в които са въвлечени Близкият изток и Русия, произвеждащи петрол и газ, както и на фона на изборите през 2024 г. в страни, които допринасят с половината от търсенето на енергийни продукти в световен мащаб.

“През втората половина на настоящото десетилетие перспективата за по-голямо предлагане на петрол и природен газ или дори за излишък, в зависимост от това как ще се развие геополитическото напрежение, ще ни пренесе в много различен енергиен свят,” заяви изпълнителният директор на МАЕ Фатих Бирол.

Излишъкът в предлагането на изкопаеми горива вероятно ще доведе до по-ниски цени и би могъл да даде възможност на страните да посветят повече ресурси на чистата енергия, насочвайки света към "ера на електричество," казва Бирол.

В краткосрочен план има възможност и за ограничено предлагане, ако конфликтът в Близкия изток наруши петролните потоци.

Според МАЕ, подобни конфликти очертават натиска върху енергийната система и необходимостта от инвестиции с цел ускоряването на прехода към "по-чисти и сигурни технологии".

През миналата година е създаден рекордно голям капацитет за генериране на чиста енергия в световен мащаб, според МАЕ, в това число 560 гигавата възобновяеми мощности.

През 2024 г. се очаква да се инвестират около 2 трлн. долара в чиста енергия, което е почти два пъти повече, в сравнение с инвестициите в изкопаеми горива.

В сценария на МАЕ, базиран на настоящите правителствени политики, глобалното търсене на петрол ще достигне връх преди 2030 г. при малко под 102 млн. барела на ден, а след това ще падне до нивата от 2023 г. при 99 млн. барела на ден до 2035 г. - до голяма степен заради слабото търсене от страна на транспортния сектор поради увеличаването на електромобилите по пътищата.

В доклада също така е посочено вероятното въздействие върху бъдещите цени на петрола, ако в световен мащаб бъдат въведени по-строги екологични политики за борба с климатичните изменения.

В сценария на МАЕ при настоящите политики цените на петрола падат от 82 долара за барел през 2023 г. до 75 долара за барел през 2050 г.

За сравнение, цената би била 25 долара за барел през 2050 г., ако действията на правителствата съответстват на целта за постигане на нетни нулеви емисии на енергийния сектор до тогава.

В доклада също така се прогнозира ръст в търсенето на втечнен природен газ (LNG) от 145 млрд. куб. м в периода 2023 – 2030 г., който обаче ще бъде надхвърлен от увеличението на износния капацитет с 270 около млрд. куб. м за същия период.

“Този особено висок капацитет при LNG изглежда ще създаде много конкурентен пазар, поне докато ситуацията не се нормализира, като цените в ключови вносни региони ще бъдат средно 6.5-8 долара за 1 милион британски топлинни единици до 2035 г.”

Азиатските цени на LNG, считани за международен бенчмарк, в момента са около 13 долара за 1 млн. британски топлинни единици.