
Глобалното търсене на въглища се очаква да достигне нови рекорди във всяка от следващите години поне до 2027 г., според прогнозите на Международната агенция по енергетика, цитирани от Blomberg.
Институцията отмени предишната си оценка, че консумацията на въглища вече е достигнала своя връх и подчерта предизвикателствата пред ограничаването на емисиите, които причиняват глобалното затопляне.
Последната прогноза на МАЕ предвижда нарастване в търсенето на въглища до близо 8.9 милиарда тона до 2027 г., или с около 1% повече от нивата от 2024 г. Това отменя прогнозата от миналата година, че търсенето ще започне стабилен спад през това десетилетие.
Реалността дори може да надмине текущата оценка, тъй като то постоянно засенчва прогнозите на МАЕ през последните години.
Въпреки че търсенето на въглища се очаква да бъде притъпено от стремителното разгръщане на вятърните турбини и слънчевите панели, то няма да е достатъчно да доведе до спад в потреблението на изкопаемите горива с най-големи въглеродни емисии. Според Кейсуке Садамори от МАЕ:
"Нашите модели показват, че глобалното търсене на въглища ще достигне плато до 2027 г., въпреки че потреблението на електроенергия рязко нараства. Метеорологичните фактори, особено в Китай, който е най-големият потребител на въглища в света, ще окажат голямо влияние върху краткосрочните тенденции за търсенето. Скоростта, с която расте потреблението на електроенергия, също ще бъде много важна в средносрочен план“.

Агенцията прогнозира стабилизиране на търсенето на въглища от поне пет години насам, но напоследък преразгледа своите оценки. Търсенето на въглища през 2024 г. беше с около 9% по-високо от прогнозата, направена от експертите на институцията преди няколко години.
Докато употребата на въглища е намаляла рязко в Европа и САЩ, нарастващото търсене в Индия и Китай е повече от достатъчно, за да компенсира това.
Ръстът на потреблението на въглища в двете най-населени държави в света до 2027 г. ще бъде по-голямо от общото търсене в ЕС дотогава, според данните на МАЕ, което подчертава как развиващите се страни и тяхната нарастваща нужда от евтина енергия са решаваща част от борба за предотвратяване на изменението на климата.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
ИНТЕРИОРНИ ВРАТИ HÖRMANN
Калкулатори
Най-ново
Ryanair ще увеличи размера на безплатния ръчен багаж
03.07.2025Близо 400 000 евро за жилище в София: Това са цените на имотите в българските градове
03.07.2025В първи квартал в София боклукът се събира в затворени зелени острови
03.07.2025Този град на хълм е една от най-малките (и най-необичайните) страни в Европа
03.07.2025ЕК започва ревизия на „Гърция 2.0“
03.07.2025По-голямата част от света живее в застой: Къде е България сред 170 държави?
03.07.2025Прочети още
Семерджиев: Тошко Йорданов отказа да поеме политическа отговорност, това е преяждане с власт
darik.bgПочина холивудска звезда
darik.bgПетър Чолаков: Има ренесанс на модела ГЕРБ-ДПС, който върви все по-напред
darik.bgВеласкес обясни нервите си и заяви: Трябваше да вкараме 5-6 гола на Берое (ВИДЕО)
dsport.bgЛевски се напомпа за Европа с обрат над Берое и перфектна лятна серия
dsport.bgПрез летния сезон ли е време за гърне - признаци на готовност според Франсоаз Долто
9meseca.bg